شورای همکاری خلیج و چین بر شراکت استراتژیک تاکید کردند

شورای همکاری خلیج و چین بر شراکت استراتژیک تاکید کردند

چهارشنبه, 12 ژانویه, 2022 - 10:00
الحجرف با وانگ یی وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین دیدار کرد (الشرق الاوسط)

نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج با وانگ یی وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین در شهر ووکسی استان جیانگ سو چین دیدار کرد و دو طرف به صورت دوستانه و عمیق در مورد روابط خلیج و چین و مسائل بین المللی و منطقه ای مورد اهتمام مشترک تبادل نظر کردند و اجماع گسترده ای حاصل شد. دو طرف همچنین بر ایجاد روابط شراکت راهبردی برای دستیابی به توسعه مشترک تاکید کردند.

دو طرف با ابراز خرسندی از گسترش روابط خلیج و چین، تقویت همکاری های خلیج و چین را در راستای منافع اساسی و بلندمدت دو طرف دانستند. آنها ابراز امیدواری کردند که مشتاقانه منتظرند تا روابط دوجانبه را به سطح جدیدی ارتقا دهند و حمایت متقابل را تقویت کنند تا از منافع مشترک بهتر محافظت شود.

دو طرف بر ضرورت ایجاد هر چه سریع تر روابط مشارکت راهبردی میان شورای همکاری خلیج و جمهوری چین با هدف تعمیق بیشتر زمینه های همکاری متقابل، ارتقای سطح همکاری های عملی و مواجهه با چالش ها برای دستیابی به توسعه مشترک و خدمت به منافع مشترک تاکید کردند.

دو طرف همچنین تصمیم گرفتند به منظور گسترش افق های جدید و زمینه های همکاری بین دو طرف، برنامه اقدام مشترک برای گفت و گوی راهبردی بین شورای همکاری خلیج و چین بین سال های 2022 تا 2025 را در اسرع وقت امضا کنند.

ضرورت تکمیل مذاکرات در مورد توافقنامه تجارت آزاد بین شورای همکاری و چین و ایجاد منطقه تجارت آزاد بین شورای همکاری و چین در اولین فرصت به منظور بالابردن سطح آزادسازی و تسهیل تجارت و حاکمیت منافع تجاری و اقتصادی دو طرف از دیگر توافقات صورت گرفته است.

دو طرف تصمیم گرفتند دور چهارم گفت و گوهای راهبردی میان شورای همکاری خلیج و جمهوری چین را در زمان مناسب برای هر دو طرف برای پیگیری برنامه های توسعه ای خود و برنامه ریزی روابط و همکاری مشترک در آینده، در ریاض پایتخت سعودی برگزار کنند تا ارتباطات راهبردی بین دو طرف تقویت شود.

دبیرخانه شورای همکاری کشورهای خلیج به خاطر تحقق دستاوردهای مهم توسعه ای مردم چین تحت رهبری حزب کمونیست چین تبریک گفت و از وزن و نقش مهم طرف چینی در امور بین المللی و منطقه ای قدردانی کرد.

طرف چینی نیز به نوبه خود از دستاوردهای مهم شورای همکاری برای کشورهای خلیجی از زمان تأسیس آن در 40 سال پیش، قدردانی و بر حمایت خود از نقش بیشتر شورا در امور بین المللی و منطقه ای تاکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای