حکم بازداشت ۹۸ مقام ارشد عراقی صادر شد

حکم بازداشت ۹۸ مقام ارشد عراقی صادر شد

کمیته فدرال شفافیت این افراد را به فساد و سوءمدیریت متهم کرد  
پنجشنبه, 13 ژانویه, 2022 - 08:45
فائق زیدان رییس شورای قضا و عمر الوائلی رییس اداره گذرگاه های مرزی (واع) 

اداره تحقیقات کمیته شفافیت عراق چهارشنبه (۱۲ ژانویه) از دستور بازداشت و احضار ۹۸ مقام عراقی از جمله ۴ وزیر سابق و یک وزیر فعلی  خبر داد.

این کمیته این احکام را در ماه اکتبر صادر کرده که تعداد احکام نسبت به بازه زمانی مزبور زیاد به نظر می رسد.

این کمیته تصریح کرد که احکام بازداشت و احضار مقام های ارشد برای یک وزیر فعلی و یک وزیر سابق و ۳ وزیر اسبق و یک معاون وزیر اسبق و ۹ نماینده سابق و دو استاندار فعلی و ۸ استاندار سابق و ۵ استاندار اسبق و ۲۱ مدیر کل فعلی و ۱۵ مدیر کل سابق و ۷ مدیر کل اسبق و ۱۲ عضو شوراهای استانی صادر شده است.

کمیته شفافیت پیش از این هم حکم بازداشت و احضار برخی از مقام های ارشد دولتی را صادر و سالیان سال است که این رویکرد را اجرا می کند اما با این حال این تلاش ها به نتیجه ملموس در حوزه مقابله با فساد نرسیده و کشور عراق در ۱۸ سال گذشته همواره پرونده های فساد آنچنانی داشته و اینک هم این کشور جزو فاسد ترین کشورهای جهان بوده و در سلسله مراتب جهانی فساد در ته جدول است. شاید یکی از دلایل گسترش فساد دولتی در عراق این است که اکثر مقام های مورد پیگرد پس از بازجویی به دلایل مختلف دوباره احضار نمی شوند و از رفتن به زندان جان سالم به در می برند چون یا «مدرک و سند قانونی کافی» برای حبس آنها وجود ندارد یا اینکه از اعضای گروه های سیاسی با نفوذ و گردن کلفت هستند که با فشار به سیستم قضایی پای میز محاکمه نمی روند. 

پرزیدنت برهم صالح ماه مه ۲۰۲۰ گفت «۱۵۰ میلیارد دلار پول از طریق معامله های فساد به خارج منتقل شده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای