سودان: تظاهرات، کشته شدن یک افسر ارشد و اتهام‌زنی متقابل

سودان: تظاهرات، کشته شدن یک افسر ارشد و اتهام‌زنی متقابل

شورای امنیت از میانجیگری فرستاده سازمان ملل «حمایت کامل» می‌کند
جمعه, 14 ژانویه, 2022 - 00:30
تظاهرات گسترده در سه شهر پایتخت برای مطالبه حکومت غیرنظامی در سودان (AFP)

هزاران سودانی روز پنجشنبه در اعتراض به حکومت نظامی در خارطوم پایتخت و چندین شهر دیگر به خیابان‌ها آمدند که در جریان تظاهرات جدید دست کم دو تن از تظاهرکنندگان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در خارطوم کشته و ده‌ها تن دیگر مجروح شدند.

پلیس نیز از کشته‌شدن یک افسر ارشد پلیس خبر داد و گفت که وی در حین انجام وظیفه برای حفاظت از معترضان جان خود را از دست داد و دو طرف در مورد مسئولیت کشته شدن این افسر اتهاماتی را رد و بدل کردند.

در جریان نبردهای تعقیب و گریز که ساعت‌ها بین نیروهای امنیتی و معترضان به طول انجامید، نیروهای زیادی از ارتش مستقر شدند، اما طبق معمول پل‌ها و جاده‌ها بسته نشدند.

هزاران معترض در منطقه باشدار در جنوب خارطوم به سمت کاخ ریاست جمهوری در پاسخ به فراخوان کمیته‌های مقاومت مردمی و نیروهای سیاسی برای اعتراض به کودتای نظامی، مطالبه حکومت کامل مدنی، محاکمه قاتلان شهدا و بازگرداندن سربازان به پادگان‌ها، تجمع کردند.

در حالی که هزاران نفر در شهرهای خارطوم شمالی و ام درمان جمع شده بودند و سعی می‌کردند از پل‌ها عبور کنند تا به کاخ ریاست جمهوری برسند، اما نیروهای امنیتی با گاز اشک آور، بمب‌های صوتی، گلوله‌های پلاستیکی و گلوله‌های جنگی به آنها پاسخ دادند.

از سوی دیگر، اعضای شورای امنیت تأکید کردند که از تلاش‌های فولکر پرتس رئیس هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد برای حمایت از روند انتقالی در سودان (UNITAMS)، «کاملاً حمایت می‌کنند».

آنها همچنین از مذاکرات بین طرف‌های مختلف بر اساس هفت نکته که چارچوب اولیه کلی برای یک فرایند سیاسی جامع به رهبری سودان را تشکیل می‌دهد و منجر به اجماع در مورد «انتقال دموکراتیک کامل با رهبری غیرنظامی» می‌شود، حمایت کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای