بازگشت زندگی به شبوه یمن

بازگشت زندگی به شبوه یمن

«الشرق الاوسط» وضعیت استانی که دو بار حوثی‌ها را طرد کرده، بررسی می‌کند
جمعه, 14 ژانویه, 2022 - 00:45
گروهی از نیروها در تقاطع السعدی که شبوه و مأرب را به هم متصل می‌کند (الشرق الاوسط)

زندگی به مناطق بیحان، عسیلان و عین در استان شبوه یمن پس از شکست شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، به دست «نیروهای غول‌پیکر»، ارتش و قبائل و حمایت «ائتلاف حمایت از مشروعیت»، دوباره جریان یافت.

«الشرق الاوسط» به سراغ استانی که دو بار حوثی‌ها را طرد کرده بود رفته و با مردم آن دیدار کرد، همچنین اثرات جنگ و صحنه‌های ویرانی ناشی از شبه نظامیان حوثی و رنجی که آنها در مدت سه ماه بر مردم این مناطق تحمیل کردند، را ثبت کرده‌است.

گشت و گذار از عتق (مرکز شبوه) به سمت مناطق آزاد شده به سمت شمال غرب استان حدود سه ساعت به طول انجامید.

قبل از رسیدن به منطقه عسیلان در مسیر آسفالت عمومی، می‌توان علائم هشدار دهنده مین را مشاهده کرد که در دو طرف جاده پخش شده‌است.

مردم منطقه می‌گویند که حوثی‌ها همه جا را مین گذاری کرده‌اند تا به مردم آسیب برسانند و «نیروهای غول پیکر» را هدف قرار دهند، اما بدتر از آن این است که در نیم متری جاده مین‌هایی وجود دارد که روزانه صدها نفر از آن عبور می‌کنند.

صالح علی مرجان یکی از اهالی بیحان علیا می‌گوید که آزادسازی سه منطقه در مدت کوتاهی چشمگیر بود.

وی افزود: «غول پیکرها در مدت کوتاهی سه منطقه را آزاد کردند. شرایط سخت بود، حوثی‌ها در همه چیز با ما جنگیدند، حتی ارز و پول وابسته به دولت مشروع، مانع گردش آن شدند، ما خیلی زجر کشیدیم و بیحان هنوز هم به کمک نیاز دارد».

مرجان در ادامه دربارهٔ نقش هوانوردی ائتلاف گفت: جنگنده‌های ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن مؤثر بودند و ضربات آن‌ها به حوثی‌ها دقیق بود.

در مقابل، صالح احمد جابر یکی دیگر از اهالی بیحان، گفت که «آزادسازی منطقه گام خوبی است و مقدمه ای برای آزادی کشور است. ما اکنون در حضور غول پیکرها احساس امنیت و آرامش می‌کنیم و هوانوردی ائتلاف در مناطق خارج از شهر و در تعقیب حوثی‌ها، مورد حمایت ایران، مؤثر بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای