روسیه نفوذ ایران در سوریه را مهار می‌کند

روسیه نفوذ ایران در سوریه را مهار می‌کند

کارزار جذب نیرو برای تشکیلات نظامی در صحرای سوریه آغاز شد
سه شنبه, 11 ژانویه, 2022 - 10:15
سربازان روسیه در سوریه (gettyimages)

همزمان با تدارک برای آغاز عملیاتی جهت هدف قرار دادن مخفیگاه‌های داعش در صحرای سوریه، به نظر می‌رسد که روسیه مصمم به اتخاذ تدابیر بیشتر برای «محدود کردن» نفوذ ایران و شبه‌نظامیان آن در سوریه است، این امر در کمپین گسترده جذب نیرو برای «تیپ هشتم» وفادار به روس‌ها در مناطقی که حوزه نفوذ ایران به‌شمار می‌رود، نمود پیدا کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که این اقدام روسیه در چارچوب تلاش برای «کاهش نفوذ ایران در سوریه و از بین بردن مشارکت کنترل با آن بر تصمیم‌گیری در سوریه» صورت می‌گیرد.

دیده‌بان افزود که طرف روسی از طریق «تیپ هشتم» خود، یک دفتر استخدام برای پیوستن به صفوف خود در مرکز تدمر (پالمیرا)، در مقر حزب بعث در نزدیکی «شاخه اطلاعاتی بادیه» با هدف جذب مردم تدمر و مناطق اطراف و کل صحرای شرقی حمص افتتاح کرده‌است.

دیده‌بان اطلاعاتی در مورد تعیین شخصیت‌هایی از سوی روس‌ها برای «ارائه ضمانت نامه‌ها و پیشنهادهای وسوسه کننده» به آوارگان منطقه تدمر که در حال حاضر در مناطق تحت کنترل ترک‌ها (شمال سوریه) ساکن هستند تا به این منطقه بازگردند و به تیپ هشتم بپیوندند، منتشر کرده‌است.

این امر همچنین در مورد آوارگان منطقه السخنه که در مناطق تحت کنترل اداره خودمختار (کردها) در شمال شرقی سوریه زندگی می‌کنند، اتفاق افتاد.

 دیده‌بان همچنین از تلاش‌های روسیه برای جذب نیروهایی که در حال حاضر در شبه‌نظامیان ایرانی کار می‌کنند «در چارچوب جنگ سرد بین روس‌ها و ایرانی‌ها در سوریه» خبر داد.

در همین حال، هواپیماهای جنگی روسیه همزمان با تشدید عملیات داعش در بادیه و تهدید آن برای سایر مناطق سوریه به بمباران مخفیگاه‌های جنگجویان این سازمان تروریستی در صحرای سوریه ادامه دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای