هشدار نسبت به تحرک ناگهانی پوتین به سمت اوکراین

هشدار نسبت به تحرک ناگهانی پوتین به سمت اوکراین

تحریم‌های «شدید» اروپا برای بازدارندگی مسکو آماده می‌شوند
شنبه, 15 ژانویه, 2022 - 00:15
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه (چپ) با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (رویترز)

اتحادیه اروپا و ایالات متحده از حرکت ناگهانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به سمت اوکراین در صورت شکست مسیر دیپلماتیک بیم دارند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، نوشت: «روسیه به عنوان بخشی از برنامه‌های خود تلاش می‌کند بهانه‌ای برای تهاجم ایجاد کند؛ از جمله از طریق فعالیت‌های خرابکارانه و عملیات رسانه ای با متهم کردن اوکراین به تدارک حمله قریب‌الوقوع به نیروهای روسیه در شرق اوکراین».

ساعاتی پس از پایان مذاکرات بدون نتیجه بین روسیه و متحدان غربی، اوکراین مورد حمله سایبری قرار گرفت که ظاهراً پیامی هشدار دهنده ارسال می‌کرد که می‌گفت: «باید ترسید و انتظار بدترین‌ها را داشت».

روسیه که ۱۰۰ هزار سرباز در مرزهای کشور همسایه خود جمع‌آوری کرده‌است، نیروهای بیشتری را نیز مستقر کرده‌است.

وزرای خارجه اروپا در شهر برست، در غرب فرانسه، از دیروز برای تأیید اعتبار خود علیه متحد آمریکایی خود و بازدارندگی مسکو از حمله به اوکراین، آماده‌سازی برای اعمال تحریم‌های «شدید» را آغاز کردند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت: ما تمایل داریم روسیه را مهار کنیم. وزیر دیگری به خبرگزاری فرانسه گفت: ما معتقدیم که خطر مداخله روسیه در اوکراین واقعی است و باید آماده پاسخگویی باشیم. الکساندر شالنبرگ وزیر خارجه اتریش نیز اظهار کرد: «حمله سایبری ممکن است با اقدامات نظامی همراه باشد».

یک مقام اروپایی نیز به نوبه خود گفت: «پوتین یک شطرنج باز است». وی افزود: «حرکات او غیرقابل پیش‌بینی است، اما اکنون زمان خوبی برای اقدام است زیرا اگر او بیشتر صبر کند، اوکراین قوی تر خواهد شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای