«سینما الحوش» در العلا میزبان فیلم‌های «مستقل»

«سینما الحوش» در العلا میزبان فیلم‌های «مستقل»

حذف سینمای تجاری از جشنواره.. خاطره فیلم‌های فراموش شده را زنده می‌کند
یکشنبه, 16 ژانویه, 2022 - 09:45

جشنواره «سینما الحوش» در العلا میزبان سینمای مستقل است که جریان مخالف سینمای تجاری و مصرفی را نمایندگی می‌کند و مخاطبان آن افراد خوش ذوق سینمایی هستند و معمولاً فروش و درآمد بالایی به دست نمی‌آورند و گاهی اوقات می‌توان از آن به عنوان سینمای نخبگی یاد کرد.

این وجه اشتراک فیلم‌هایی است که در جشنواره‌های بین‌المللی جوایز دریافت می‌کنند؛ «سینما الحوش» نیز در جدیدترین دوره خود در سال ۲۰۲۱ از شاهکارهای جشنواره فیلم کن تجلیل می‌کند.

سینما الحوش بر اساس برنامه ای از فیلم‌های منتخب، به دنبال اثبات موقعیت خود به عنوان یک مرکز هنری و میراثی است، به طوری که این برنامه، بهترین فیلم‌سازان ژاپنی، نروژی، ایتالیایی، تایلندی، آمریکایی، مصری، مراکشی و دیگر کشورها را با برجسته‌ترین فیلم‌های سینمای سعودی که پیوسته به سمت تثبیت جایگاه در این فضای جهانی پیش می‌روند، ترکیب کرده‌است.

سینما الحوش واقع در محله الجدیده خاطره فراموش شده آرشیو سینمای کلاسیک را زنده و آثار موفق دهه‌های هفتاد و هشتاد قرن گذشته و نمایش فیلم‌هایی از نوابغ سینمای عرب و جهان، مانند: اینگمار برگمان، فلینی و خیری بشاره را احیا می‌کند.

محمود صباغ، کارگردان، فصل جدید سینما الحوش در العلا را سه برابر بزرگتر از فصلی دانست که قبلاً در البلد در جده تاریخی، تابستان ۲۰۱۹ برگزار شده بود.


صباغ که به تماشاگران توصیه می‌کند در حین لذت بردن از اجراهای سینما الحوش طعم «پاپ کورن حلوا طحینه» را بچشند، می‌گوید: «از آنجایی که اولین ابتکار و برند بومی سینمای مستقل هستیم، انرژی استثنایی داریم که ما را به ادامه کار سوق می‌دهد، اما همچنین مسئولیت‌های مضاعفی را در بالا بردن کیفیت تجربه و ارائه بالاترین اجرا بر دوش ما می‌گذارد».

سینما الحوش در العلا، پنج شب در هفته مخاطبان سینمای مجرب را برای تماشای انواع فیلم‌های مستقل داخلی و تولیدات سینمایی بین‌المللی جذب می‌کند.

تماشاگران سینمای الحوش این هفته این فرصت را خواهند داشت تا در نمایش گروهی از آثار برگزیده، شاهد شاهکارهای آخرین دوره جشنواره کن باشند که قابل توجه‌ترین آنها فیلم «خاطرات» ساخته کارگردان تایلندی اپیچاتپونگ ویراستاکول است که در آن به مباحثی از حقیقت و متافیزیک می‌پردازد، این فیلم اولین فیلم او در خارج از تایلند است و جایزه هیئت داوران جشنواره کن در سال ۲۰۲۱ را از آن خود کرد.

فیلم بعدی از ژاپن است به نام «رانندگی ماشین من» به کارگردانی ریوسکه هاماگوچی فیلمی بر اساس داستان کوتاهی از رمان‌نویس معروف هاروکی موراکامی است. این فیلم با پیمودن مسیرهای عشق، از دست دادن، پذیرش و صلح، برنده جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ شد.


فیلم بعدی «آنت» که سرگذشت آن در لس آنجلس می‌گذرد و این فیلم جدید به کارگردانی «لئو کاراکس» با دیدی خلاقانه ساخته شده‌است.

همچنین فیلم نروژی «بدترین فرد جهان» به کارگردانی یواخیم تریر است و به داستان دختری سی ساله به نام «جولی» می‌پردازد که زندگی اش یک هرج و مرج وجودی است. او بسیاری از استعدادهای خود را از دست داده‌است، در حالی که دوست بزرگترش اکسل، یک نقاش و رمان‌نویس موفق، در تلاش است تا او را آرام کند.

اجراهای سینمایی الحوش که تا دهم ماه مارس آینده ادامه دارد و در مرحله دوم آن به نمایش برجسته‌ترین فیلم‌های سعودی مثل: «حد الطار» - «پارک تفریحی» - «چهل سال و یک شب» می‌پردازد.

پس از آن، فیلم‌های کلاسیک مانند: «لا دولچه ویتا» - «یک روز تلخ … یک روز شیرین»، سپس نمایش فیلم‌های معاصر عربی مانند: «ریش» - «غزه مونامور» به نمایش گذاشته خواهند شد.

سینما الحوش اکران‌های خود را با گزیده‌ای از فیلم‌های آرشیویی کارگردان وونگ کار وای که یکی از معروف‌ترین نابغه‌های سینما به حساب می‌آید، به پایان می‌رساند. فیلم‌های او اغلب شامل مضامین عاشقانه یا تنهایی است و به خاطر قدرت و سرزندگی سبک هنری شهرت دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای