آمریکا دو قطعه باستانی ۴ هزار ساله را به عراق بازگرداند

آمریکا دو قطعه باستانی ۴ هزار ساله را به عراق بازگرداند

جمعه, 21 ژانویه, 2022 - 00:30

به گزارش خبرگزاری آلمان ماموران پلیس فدرال آمریکا پنجشنبه (۲۰ ژانویه) دو قطعه باستانی عراق را به کنسولگری عراق در لس آنجلس تحویل دادند. 

 دولت عراق گفت این دو لوح گلی باستانی با حکاکی هایی به خط میخی و یک کتیبه شش ضلعی هستند که با این کتیبه به کودکان مدارس الفبای خط میخی یاد می دادند. لس آنجلس تایمز گفت این آثار متعلق به ۴ هزار سال پیش هستند.

یک لوح سنگی در حراجی آنلاین فروخته شد اما اداره گمرک و مرزبانی آمریکا آن را توقیف کرد چون اسناد لازم برای ورود به کشور نداشت. ماموران این قطعه را به یکی از باستان شناس ها نشان دادند و مشخص شد که در اصل متعلق به عراق است.

چاد فریدریکسون یک مامور سازمان تحقیقات امنیت داخلی که در جریان این پرونده است گفت « آثار باستانی فرهنگی عراق برای خروج از کشور باید مجوز از دولت داشته باشند اما در مورد این دو قطعه مزبور این اتفاق نیفتاد.

کسی که این لوح سنگی را خریده بود آن را به ماموران پس داد و آنها هم قطعه باستانی را به دولت عراق دادند».

فردریکسون افزود «این کتیبه شش ضلعی در یک گالری خصوصی در لس آنجلس بود. مدیران این گالری با ماموران سازمان تحقیقات امنیت داخلی تماس گرفتند و آن را تحویل دادند. اما مساله جالب در ارتباط با کتیبه خط میخی بود».

ماموران این قطعه باستانی را به یک باستان شناس نشان دادند که گفت «احتمالا از این قطعه برای آموزش الفبا به کودکان در دوره بابلی ها استفاده می کردند».

مدیران گالری که دیدند این کتیبه سند مالکیت ندارد آن را به سازمان تحقیقات امنیت داخلی تحویل دادند.

فردریکسون افزود «هنوز به طور یقین نمی دانیم که دقیقا این دو قطعه باستانی از کجا آمده اند اما ظاهرا از عراق دزدیده شده اند».

سلوان سنجاری سرکنسول عراق در لس آنجلس گفت «دو قطعه باستانی به وزارت فرهنگ عراق تحویل داده می شوند و به یکی از موزه های عراق می روند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای