«اشباح صحرا»؛ جنجال تازه در عراق

«اشباح صحرا»؛ جنجال تازه در عراق

دوشنبه, 24 ژانویه, 2022 - 00:15

ادعای وجود یک نیروی جدید نظامی تحت عنوان «اشباح صحرا» طرفدار محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق، خشم الحلبوسی و دیگر شخصیت‌های اهل سنت را برانگیخت و جنجال گسترده‌ای را در عراق به راه انداخت.

ظاهراً در واکنش به این ادعاها که در قالب گزارشی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری نزدیک به جناح‌های مسلح منتشر شد، دیروز یکشنبه، الحلبوسی در توئیتی از طریق «توئیتر» گفت: «سیاست ارعاب تبلیغاتی برای ایجاد ناآرامی و شایعه پراکنی توسط گروهی از مزدوران دیگر کسی را فریب نمی‌دهد».

بر اساس این ادعاها، «اشباح صحرا» نیرویی برخواسته از استان‌های غربی است که تحت نظارت نیروهای آمریکایی آموزش دیده و آماده شده‌اند. آنها با دقت زیادی از بین کسانی انتخاب شدند که به محمد الحلبوسی رئیس ائتلاف تقدم و سیاستمداران تحت رهبری او وفاداری سیاسی دارند.

بر اساس این گزارش مبهم، مأموریت این نیرو حفاظت از مقر احزاب و جناح‌های سنی در بغداد در برابر حملاتی است که در معرض آن قرار دارند و این نیرو به بهانه حفاظت از احزاب و ستادهای سیاسی به دنبال استقرار و گسترش در بغداد است.

یک منبع نزدیک به الحلبوسی دیروز یکشنبه صراحتاً، گروه‌های مسلح را به دست داشتن در انتشار این گزارش متهم کرد و گفت، «اشباح صحرا» داستانی ساختگی است که هدفش فریب مردم ساده و فریب دادن آنها به حضور نیروهای مزدور فرقه ای مستقر در صحرا است که داستانی مضحک است.

احمد ابوریشه رهبر قبیله ای و رئیس «کنفرانس بیداری عراق» نیز به «دروغ اشباح» حمله کرد و هدف آن را حذف ائتلاف «تقدم» به رهبری الحلبوسی از مشارکت در دولت دانست.

وی افزود: «سودجویان باید بدانند که ما به دولت شبه‌نظامیان و باندها اعتقاد نداریم، بلکه به دولتی باور داریم که قوه قضاییه در راس آن قرار دارد اداره و توسط ارتش دلاورمان محافظت می‌شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای