ولیعهد سعودی و نخست‌وزیر تایلند درباره فرصت‌های همکاری گفت‌وگو کردند

ولیعهد سعودی و نخست‌وزیر تایلند درباره فرصت‌های همکاری گفت‌وگو کردند

محمد بن سلمان و چان اوچا بر تقویت روابط تاکید کردند.. بانکوک «از اتفاقات غم‌انگیز» 1989 ابراز تاسف کرد
چهارشنبه, 26 ژانویه, 2022 - 10:30
دیدار ولیعهد سعودی و نخست‌وزیر تایلند (واس)

پرایوت چان اوچا نخست وزیر و وزیر دفاع تایلند که به ریاض سفر کرده است، سه شنبه شب با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی دیدار و گفت و گو کرد. دو طرف همچنین بر رایزنی و هماهنگی در بسیاری از موضوعات به منظور دستیابی به منافع مشترک دو کشور دوست تاکید کردند.

این اظهارات در جریان گفت و گوهای رسمی روز گذشته دو طرف در دیوان سلطنتی در کاخ الیمامه در ریاض صورت گرفت. پیش از آن، ولیعهد سعودی از نخست وزیر تایلند در مراسمی رسمی استقبال کرد.

سعودی و تایلند پس از دیدار شاهزاده محمد بن سلمان و پرایوت چان اوچا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، دو طرف بر اهمیت تقویت روابط میان ریاض و بانکوک تاکید و توافق کردند که صفحه جدیدی از روابط را میان دو کشور باز کنند.

نخست وزیر تایلند در این دیدار تأسف صمیمانه خود را نسبت به حوادث غم انگیزی که در دوره زمانی بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ میلادی در این کشور رخ داده است، ابراز کرد و تاکید نمود که دولت تایلند تلاش زیادی برای حل و فصل پرونده‌های قبلی انجام داده و آماده است تا در صورت پیدا کردن شواهد جدید مربوط به آن مسائل ناگوار، موارد را با مقامات ذی صلاح مطرح کند.

طبق این بیانیه، دو طرف در این دیدار همه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و راه‌های تقویت روابط میان دو کشور در همه زمینه‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

دو طرف در این بیانیه مشترک توافق کردند که تماس‌ها و همکاری‌ها بین مقامات دولتی و بخش خصوصی دو کشور با هدف پیشبرد و توسعه روابط دوجانبه که منافع مشترک دو کشور را تامین می‌کند، افزایش یابد.  

دو طرف بر روحیه همکاری و اتخاذ تصمیمات مشترک به منظور احیای دوستی و روابط حسنه میان دو کشور و ملت‌های آنها و توافق برای احیای کامل روابط دیپلماتیک میان ریاض و بانکوک تاکید کردند.

بر این اساس دو طرف در مورد گام‌های مهمی که روابط دوجانبه را تقویت می‌کند، از جمله تعیین سفرا در دو پایتخت در آینده نزدیک و ایجاد مکانیسم مشورتی برای تقویت همکاری‌های دوجانبه با یکدیگر توافق کردند.

آنها همچنین راه های تقویت روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور را از طریق بررسی زمینه های سرمایه گذاری و فرصت های موجود در پرتو چشم انداز 2030 سعودی و اولویت های توسعه تایلند که شامل سیاست اقتصاد پویا - دورانی - سبز است، مورد بحث و بررسی قرار دادند. آنها همچنین بر کشف زمینه های جدید همکاری، مانند: انرژی های تجدیدپذیر و محیط زیست، تحول دیجیتال و امنیت سایبری تاکید کردند.

دو طرف بر اهمیت تقویت روابط بین دو ملت که سنگ بنای توسعه روابط دو کشور خواهد بود، علاوه بر ارتقای گفت وگوی سازنده و تنوع فرهنگی تاکید کردند. دو طرف توافق کردند که به تبادل حمایت و هماهنگی در سازمان ها و مجامع بین المللی ادامه دهند.

آنها بر اهمیت پایبندی همه کشورها به منشور ملل متحد و اصول مشروعیت بین المللی، پایبندی آنها به اصول حسن همجواری، احترام به وحدت و حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور داخلی آنها و حل و فصل اختلافات از راه های مسالمت آمیز تاکید کردند.

آنها از نقش سازنده هر دو کشور در منطقه خود به ویژه نقش تأثیرگذار پادشاهی تایلند در آسه آن و نقش پیشرو پادشاهی عربی سعودی در حفظ صلح و امنیت و تلاش‌های بشردوستانه و توسعه استقبال کردند.

در همین راستا، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی تاکید کرد که سفر نخست وزیر تایلند در چارچوب همگرایی دیدگاه ها و تمایل دو کشور به تفاهم و رایزنی برای پایان دادن به مسائل باقی مانده انجام می شود. این سفر مهم همچنین با هدف بحث در مورد تقویت هماهنگی مشترک دوجانبه در مورد بسیاری از موضوعات مورد علاقه دو کشور علاوه بر تبادل نظر پیرامون تحولات منطقه ای و بین المللی و تلاش های صورت گرفته در این زمینه است.

وزیر امور خارجه سعودی تاکید کرد که دو کشور مشتاق افزایش اقدامات دوجانبه در همه امور مربوط به حفظ امنیت و ثبات، مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی در همه اشکال و مظاهر آن و خشکاندن منابع تروریسم و ​​تامین مالی آن هستند.

وی اظهار کرد که پادشاهی مایل است با همه شرکای خود در سراسر جهان همکاری کند تا به تلاش‌های بین‌المللی در هر چیزی که به صلح و امنیت بین‌المللی دست می‌یابد، ادامه دهد.

او اضافه کرد که دو پادشاهی قصد دارند از طریق این سفر افق های جدیدی را بگشایند و سطح همکاری های اقتصادی دو کشور را با توجه به چشم انداز 2030 پادشاهی و برنامه های بلندپروازانه آن افزایش دهند.

وزیر خارجه سعودی ادامه داد: صادرات سعودی به تایلند در سال 2020 بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است در حالی که حجم صادرات تایلند به سعودی در همین سال بالغ بر 1.65 میلیارد دلار بوده است.

وی همچنین گفت: دو کشور برای توسعه روابط خود در همه زمینه‌ها، تداوم همکاری‌های سیاسی و اقتصادی و گسترش پل‌های ارتباطی بیشتر برای دستیابی به آرمان های دو رهبر و دو ملت خود به سمت چشم اندازهای گسترده تر در روابط دوجانبه ادامه خواهند داد.

وزیر امور خارجه سعودی روز گذشته در ریاض با همتای تایلندی خود دون پرامودوینای دیدار کرد. دو طرف در این دیدار راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک در بسیاری از زمینه‌ها و سطوح را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دو طرف همچنین بر اهمیت تشدید رایزنی‌ها و هماهنگی‌های دوجانبه برای پیشبرد روابط دوجانبه به سمت افق‌های گسترده‌تر و هر آنچه که ثبات و رفاه دو کشور را به دنبال دارد، تاکید کردند.

پس از آن، این مقام تایلندی در اقامتگاه خود در کاخ ملک سعود در ریاض با احمد الراجحی وزیر منابع انسانی و توسعه اجتماعی سعودی دیدار کرد و در این دیدار راه‌های تقویت روابط دوجانبه بین دو کشور و بهترین مکانیسم‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

نخست وزیر تایلند همچنین از محله تاریخی الطریف بازدید کرد و در جریان گشت و گذار خود در این محله، از کاخ سلوی، موزه الدرعیه و موزه اسب ها دیدن کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای