شکست شبه‌نظامیان حوثی در حریب مأرب

شکست شبه‌نظامیان حوثی در حریب مأرب

سه موشک بالستیک کودتاچیان یمنی توسط سعودی و امارات منهدم شدند
سه شنبه, 25 ژانویه, 2022 - 00:00
نیروهای یمنی در حال دفاع از مأرب در برابر تشدید تنش حوثی ها (AFP)

شبه نظامیان حوثی دیروز (دوشنبه)، در منطقه حریب در جنوب استان مأرب پس از آن که نیروهای گردان های غول پیکر توانستند با حمایت جنگنده های ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن وارد مرکز این منطقه شوند، فروپاشیدند.

این در حالی است که پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی اعلام کردند که پدافند هوایی آنها به تلاش حوثی ها برای هدف قرار دادن غیرنظامیان از طریق رهگیری و انهدام سه موشک بالستیک (دو فروند از آنها توسط امارات و یک فروند از سوی  سعودی) پاسخ داده است. این حملات البته تلفات جانی در پی نداشته است.

 سعودی این تجاوزها را چالشی علیه جامعه جهانی و نقض آشکار قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی دانست.

در مرکز حریب، نیروهای غول پیکر به پیروزی بزرگی دست یافتند که منجر به فروپاشی صفوف شبه نظامیان و فرار آنها به سمت مناطق الجوبه در غرب و العبدیه در جنوب شد.

منابع رسانه‌ای نظامی گزارش دادند که نیروهای غول پیکر وارد حریب شده‌اند و ائتلاف حمایت از مشروعیت اعلام کرد که 14 عملیات هدف‌گیری را علیه شبه‌نظامیان در مأرب و البیضاء در عرض 24 ساعت انجام داده است.

ائتلاف در توئیتی که از سوی خبرگزاری سعودی (واس) منتشر شد، توضیح داد که این هدف گیری ها 9 خودروی نظامی را منهدم کرد و بیش از 50 شبه نظامی تروریستی را به هلاکت رساند.

منابع نظامی میدانی این فروپاشی حوثی ها را مقدمه ای برای تحول میدانی گسترده در روزهای آینده دانستند.

بر اساس برآوردهای نظامی، طی دو ماه گذشته، حملات ائتلاف حمایت از مشروعیت بیش از 10 هزار جنگجوی شبه نظامیان حوثی به ویژه در جبهه های جنوب مأرب، شبوه و البیضاء را از بین برده است. علاوه بر این، انبارهای سلاح و توانمندی های شبه نظامیان در صنعا، الحدیده و مناطق دیگر مورد هدف قرار گرفتند.

این تحولات میدانی در حالی رخ می دهد که شبه نظامیان حوثی همچنان با قطع اینترنت سراسری برای چهارمین روز متوالی، مردم یمن را از جهان خارج جدا کردند. این امر منجر به اختلال و برهم خوردن روال زندگی میلیون ها نفر از شهروندان و همچنین فلج شدن بخش تجاری و بانک ها شده است.

شبه نظامیان ادعا می کنند که در نتیجه حمله هوایی ائتلاف حمایت از مشروعیت، پورتال اینترنتی در الحدیده آسیب دیده است که منابع آگاه یمنی آن را تکذیب کردند.

این گروه در تلاش است تا جنایات خود علیه غیرنظامیان را بپوشاند و از تحرکات رهبران خود که به هدفی برای حملات ائتلاف تبدیل شده اند، محافظت کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای