درام سعودی پرونده بمب‌گذاری ۱۹۹۵ و داستان اولین لیست تروریستی را باز کرد

درام سعودی پرونده بمب‌گذاری ۱۹۹۵ و داستان اولین لیست تروریستی را باز کرد

نمایش این حادثه با جزییات مختلف در سریال «العاصوف ۳»
شنبه, 23 آوریل, 2022 - 14:15
صحنه انفجار العلیاء در سریال العاصوف ۳

سعودی‌ها ۲۷ سال پیش، از دیدن اولین صحنه تروریستی در کشورشان و آنچه پس از آن، تغییر اساسی در ذهنیت سعودی به سمت گروه‌های افراطی رخ داد، شوکه شدند؛ سریال «العاصوف ۳» این حادثه تلخ را به روی صفحه تلویزیون آورد که در آخرین قسمت آن حادثه انفجار مقر هیئت آمریکایی دارای قرارداد با گارد ملی سعودی در محله العلیاء ریاض در سال ۱۹۹۵ را مجسم کرده‌است.

بر اساس آنچه وزارت کشور سعودی در آن زمان اعلام کرد، جزئیات این حادثه در این سریال با آنچه که اتفاق افتاده بود متفاوت بود، به ویژه اینکه این بمب‌گذاری هسته فعالیت نظامی تروریستی القاعده را تشکیل می‌داد که کشور را هدف قرار داد و به دنبال آن سرویس امنیتی سعودی هویت اولین لیست تروریستی را اعلام کرد و در آن زمان اعترافات جنایتکاران از تلویزیون رسمی پخش شد. روزنامه‌ها بخش‌های وسیعی را به آن اختصاص دادند و رسانه‌ها نیز به‌طور گسترده آن را مستند کردند.

با این وجود، بسیاری از جزئیات حادثه در این سریال غایب بود؛ به طوری که «سامی الطیان» جوان افراطی در این سریال با همراهی چهار نفر در حالی که به سرعت از خودروی بمب‌گذاری شده با «کاپریس» قرمز خارج می‌شدند، نمایش داده شد. در حالی که حادثه واقعی با یک دستگاه میتسوبیشی مدل ۱۹۸۱ انجام شد، مجرمان واقعی آن را یک هفته قبل از حادثه آورده بودند و در مکانی مخفی کردند.

مورد دیگر، به محض اینکه الطیان و همراهانش در سریال، ماشین بمب‌گذاری شده را ترک کردند، دکمه کنترل را فشار دادند تا منفجر شود. با این حال، اعترافات عاملان واقعی نشان داد که صدای انفجار ۲۰ دقیقه پس از اینکه آنها خودرو را در پارکینگ مجاور مقر مأموریت نظامی آمریکا پارک کرده بودند به صدا درآمد. آنها صدای انفجار را شنیدند که از کوچه‌های پشتی نزدیک به محله به خانه‌هایشان فرار کردند.

چهار بازیگر سریال نیز با ریش ظاهر شدند در حالی که در عکس‌های واقعی یکی از این چهار تبهکار، ریش خود را تراشیده بود.

در مورد شباهت‌های واقعه و آنچه در سریال نشان داده می‌شود، لباسی که بازیگران «العاصوف» هنگام اجرای عملیات به تن داشتند، بر اساس آنچه وزارت کشور در آن زمان اعلام کرده بود، لباس‌های آنها پاکستانی است.

جنایت بمب‌گذاری که در نوامبر سال ۱۹۹۵ در محله العلیاء در ریاض رخ داد و منجر به کشته شدن ۷ نفر شد.

چهار زندانی اعترافات کامل کردند که سپس به صورت صوتی و تصویری از تلویزیون سعودی پخش شد. در آن اعتراف کردند که ایدئولوژی تکفیری را پذیرفتند، در افغانستان آموزش دیدند و جنگیدند و تحت تأثیر منشورات رهبران گروه‌های افراطی قرار گرفتند.

چهار نفر از بازداشت شدگان همگی سعودی هستند و سن آنها بین ۲۴ تا ۲۸ سال بوده و عبارتند از: عبدالعزیز المعثم، ریاض الهاجری، مصلح الشمرانی و خالد السعید.

این چهار نفر در آن زمان اعتراف کردند که به فکر آدم‌ربایی و ترور بودند، اما می‌ترسیدند که دستگیر شوند. از این رو، آنها برای انجام عملیات بمب‌گذاری روی آوردند و نظرشان روی مقر هیئت آمریکایی در ساختمان گارد ملی در ریاض بود.

سریال «العاصوف» با بازی ناصر القصبی و جمع کثیری از بازیگران سعودی، آخرین قسمت خود را با رویارویی پدر و مادر دلشکسته با پسر جنایتکار خود به پایان رساند.

اتفاقات سریال «العاصوف ۳» بسیاری از پرونده‌های داغی که سعودی‌ها در دهه نود قرن گذشته تجربه کردند را به نمایش گذاشت؛ از بسیج فکری و عقیدتی با نوارهای کاست، منبرها تا اشتباهات فاحش دستگاه امر به معروف و نهی از منکر و.. .


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای