«جنگ گاز» شدت گرفت.. پوتین مداخله‌جویان را تهدید کرد

«جنگ گاز» شدت گرفت.. پوتین مداخله‌جویان را تهدید کرد

لندن خواستار تشدید حمایت از کی‌یف با سلاح‌های سنگین شد
پنجشنبه, 28 آوریل, 2022 - 00:00

«جنگ گازی» روسیه و اروپا روز گذشته و پس از تصمیم مسکو برای تعلیق جریان گاز به لهستان و بلغارستان تشدید شد. در این میان، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به «طرف‌های خارجی» نسبت به مداخله در عملیات جاری در اوکراین هشدار داد.

پوتین تهدید کرد که اگر مداخلات منجر به قرار گرفتن کشورش در معرض هر گونه تهدید استراتژیک شود، «پاسخ خیره کننده» خواهد داد. او گفت که روسیه «در استفاده از سلاح‌هایی که هیچ‌یک از مخالفانش در اختیار ندارند، تردید نخواهد کرد».

این تحولات چند ساعت پیش از ورود آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، از مسکو به اوکراین صورت گرفت. انتظار می‌رود که وی امروز با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور این کشور گفت و گو کند.

گازپروم دیروز اعلام کرد که تمام محموله‌های گاز به بلغارستان و لهستان را به حالت تعلیق درآورده است، زیرا آنها همان‌طور که پوتین از ماه مارس درخواست کرده‌است، هزینه آن را به روبل پرداخت نمی‌کنند.

اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا در اظهار نظری در این باره، «باج‌گیری گازی» را محکوم کرد و گفت که اروپا برای این احتمال آماده شده‌است و لهستان و بلغارستان در حال حاضر از همسایگان اروپایی خود گاز دریافت می‌کنند. او همچنین به شرکت‌های اروپایی هشدار داد که پرداخت روبل نقض تحریم‌ها است.

بریتانیا نیز به نوبه خود هشدار داد که پیروزی روسیه در جنگ اوکراین «عواقب جدی در سراسر جهان» خواهد داشت و خواستار ارسال سلاح‌های سنگین بیشتر به اوکراین با وجود خطر تشدید درگیری شد.

لیز تراس وزیر امور خارجه آمریکا گفت که سرنوشت اوکراین در خطر است، بنابراین متحدانش باید برای یک نبرد طولانی آماده شوند و تولید سلاح‌های سنگین خود را از جمله تانک‌ها و هواپیماها برای حمایت از کی یف در مقابل نیروهای روسی افزایش دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای