خواسته اربیل از بغداد: قاطعیت در قبال موشک پراکنان

خواسته اربیل از بغداد: قاطعیت در قبال موشک پراکنان

درگیری در سنجار بین ارتش عراق و افراد مرتبط با «کارگران» ترکیه
دوشنبه, 2 مه, 2022 - 22:45

موضوع حمله موشکی به یک پالایشگاه نفت در نزدیکی اربیل در اقلیم کردستان شمال عراق دیروز در صدر کنش‌ها و واکنش‌ها قرار گرفت.

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان، از دولت فدرال بغداد خواست موضعی فراتر از «بیانیه‌های محکومیت» اتخاذ کند. در همین حال، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، متعهد شد که عاملان آن را تعقیب کرده و آنها را به دست عدالت بسپارد.

شامگاه یکشنبه شش موشک منطقه خبات اربیل را هدف قرار دادند که تعدادی از آنها به پالایشگاهی متعلق به شرکت نفت «کار» اصابت کرد که در نتیجه آن یکی از تانک‌های آن آسیب دید. این پالایشگاه در ششم آوریل گذشته مورد حمله موشکی مشابهی قرار گرفت که تلفات و خسارتی در پی نداشت.

گمان می‌رود که جناح‌های مرتبط با ایران ممکن است در این حملات دست داشته باشند. ایران خود در مارس گذشته با بیش از ده موشک بالستیک به اربیل حمله کرد. توجیه بمباران آن این بود که یک مرکز اسرائیلی وابسته به «موساد» را هدف قرار داد، چیزی که هیچ منبع دیگری آن را تأیید نکرده‌است.

یک روز پس از آخرین حمله موشکی در اربیل، در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق آمده‌است که الکاظمی در تماس تلفنی با نچیروان بارزانی تأیید کرد که «نیروهای مسلح قهرمان ما عاملان حمله بزدلانه را تعقیب خواهند کرد و اینکه مردم عراق ما در همه جا با این جنایات در اتحاد، قدرت و عزم برای شکست تروریسم و اجرای قانون تقویت خواهند شد».

بارزانی نیز در بیانیه ای گفت: بسندگی به محکومیت این حملات کارساز نیست، زیرا تکرار آنها تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات است و دولت فدرال عراق مسئول تسریع و تلاش بسیار جدی برای توقف این حملات است و از طریق هماهنگی با مقامات ذیربط در حکومت اقلیم کردستان برای جلوگیری از تکرار آن تلاش کنند.

علاوه بر این، ارتش عراق به عملیات خود علیه اعضای «نیروهای ایزدخان» موسوم به «الیبشه» و وفادار به حزب کارگران کردستان ترکیه (PKK) در منطقه سنجار که اکثریت آنها ایزدی هستند، ادامه داد.

«هسته رسانه ای امنیتی» وابسته به دفتر نخست‌وزیری عراق اعلام کرد که منطقه سینونی در منطقه سنجار «در شب گذشته و صبح امروز (دیروز) شاهد حوادث امنیتی بوده‌است.. گروهی از سازمان موسوم به الیبشه تعدادی از راه‌های ارتباطی بخش سینونی و خوانصور را با روستاهای مجاور قطع و در این راه‌ها موانع ایجاد کردند و از تردد شهروندان بین این مناطق جلوگیری کردند».

وی افزود که یگان‌های نظامی فرماندهی عملیات غرب نینوا با افراد مسلح «فریب خورده» درگیر شدند و راه‌ها را بازگشایی کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای