واشنگتن به البرهان: کمک‌ها مشروط به واگذاری قدرت به غیرنظامیان است

واشنگتن به البرهان: کمک‌ها مشروط به واگذاری قدرت به غیرنظامیان است

«کمیته‌های مقاومت» سودان «منشور تأسیس قدرت مردم» را امضا می‌کنند
دوشنبه, 9 مه, 2022 - 22:15
بخشی از اعتراضات جاری در سودان به رهبری «کمیته‌های مقاومت مردمی» (AP)

واشنگتن به سپهبد عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان، اطلاع داد که کمک‌های آمریکا و بین‌المللی به سودان منوط به واگذاری قدرت به غیرنظامیان است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به «الشرق الاوسط» گفت: مولی وی دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا، شامگاه یکشنبه با ژنرال البرهان تماس تلفنی برقرار کرد تا او را به سمت اجرای کامل اقدامات اعتمادساز وعده داده شده توسط ارتش سودان سوق دهد.

این سخنگو افزود که مولی وی طی تماس تلفنی بر «لزوم لغو وضعیت اضطراری و آزادی فوری تمامی فعالان غیرنظامی بازداشت شده به صورت خودسرانه» تأکید کرد.

وی اظهار کرد: برای انجام مذاکرات بین طرف‌های سودانی با تسهیل سازمان ملل در فضایی که منجر به نتایج مثبت شود، اقدامات اعتمادسازی ضروری است.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا بر «اهمیت دستیابی به پیشرفت سریع در جهت ایجاد چارچوب غیرنظامی برای دوره انتقالی از طریق این مسیر (سازمان ملل)» تأکید کرد.

وی در تماس خود با البرهان از ارتش سودان خواست قدرت را به یک دولت غیرنظامی که در آینده نزدیک در این چارچوب ایجاد خواهد شد، منتقل کند.

وی تأکید کرد که اگر سودان بخواهد جلوی از دست دادن حمایت مالی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و بخشودگی بدهی باشگاه پاریس را بگیرد، این اقدامات ضروری است.

در همین حال، «کمیته‌های مقاومت» که اعتراضات مردمی را برای مطالبه حکومت غیرنظامی رهبری می‌کنند، اعلام کردند که برای امضای سندی متحد می‌شوند که آن را «منشور تأسیس قدرت مردم» نامیدند.

این سند قرار است فردا (چهارشنبه) در فضایی از تنش حاد که با آغاز گفت‌وگوهای تحت حمایت سه‌جانبه سازمان ملل متشکل از IGAD، سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا همراه است، اعلام شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای