پارلمان لیبی به دنبال برکناری نماینده سازمان ملل 

پارلمان لیبی به دنبال برکناری نماینده سازمان ملل 

تنش در طرابلس و درگیری مسلحانه در صبراته و بنی ولید
یکشنبه, 15 مه, 2022 - 20:30
عکس منتشر شده از ویلیامز در جلسه مشترک با یائیل لیمبرت مقام وزارت خارجه آمریکا در تونس

اختلافات پارلمان لیبی با استفانی ویلیامز نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی بالا گرفت و پارلمان لیبی از تمایل این نهاد برای تغییر ویلیامز خبر داد.

عبد الله بلیحق سخنگوی رسمی پارلمان لیبی در بیانیه ای به نقل از عیسی العریبی نماینده مجلس گفت که عده ای از اعضای پارلمان در صدد ارسال نامه به ریاست پارلمان هستند و در این نامه از رئیس مجلس تقاضا کردند به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل پیامی درباره تغییر ویلیامز ارسال کند. 

این بیانیه افزود ویلیامز به تصمیمات قوه قانونگذاری احترام نگذاشته و ضمن تعلل ورزی گفتگوهای بیجا و بدون مشارکت طرف های موثر لیبی برگزار می کند.

العریبی خاطر نشان کرد «ویلیامز خط مشی ثابت دنبال نمی کند بلکه با توجه به ناکامی در ایجاد یک بستر همگرایی تعلل ورزی می کند».

او افزود «ناکامی در رسیدن به توافق در پارلمان به دلیل خط مشی او (استفانی ویلیامز) است چون وی تعامل سازنده در ارتباط با توافق بین گروه های لیبی نداشته و همین رویکرد غیر سازنده باعث شکل گرفتن دولت جدید به ریاست فتحی باشاغا شد».

در راستای این تحولات، تنش و ناآرامی در طرابلس، پایتخت لیبی پس از سوءقصد به معاون عبد الغنی الککلی (اغنیوه) رئیس دستگاه حمایت از ثبات وابسته به دولت وحدت ملی در یکی از خیابان های پایتخت افزایش یافت.

شاهدان عینی گفتند عبد الحمید المضغوطه دستیار اغنیوه هدف گلوله قرار گرفت و برادر یکی از رهبران «گردان النواصی» به او تیراندازی کرده است.

عناصر مسلح ناشناس چند روز پیش چند نفر از ساکنان منطقه واقع در جنوب شهر بنی ولید در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرقی طرابلس را بازداشت کردند و این حادثه منجر به وقوع درگیری های مسلح در منطقه شد.

از سوی دیگر چند مورد درگیری مسلحانه با اسلحه سبک و متوسط بین گروه های شبه نظامی رقیب در منطقه دحمان واقع در شرق شهر ساحلی صبراته در ۷۰ کیلومتری غرب طرابلس به وقوع پیوست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای