انتخابات لبنان: پنجره‌ای محدود برای نیروهای تغییر

انتخابات لبنان: پنجره‌ای محدود برای نیروهای تغییر

مشارکت ضعیف، تنش‌های سرگردان و ثبت شبهات و تخلفات
دوشنبه, 16 مه, 2022 - 10:00
میشل عون رئیس جمهور لبنان، دیروز در یکی از مراکز رای گیری در بیروت رای خود را به صندوق انداخت (آسوشیتدپرس)

مشارکت کم دیروز لبنانی ها در پای صندوق‌های رای امیدها را برای تغییر اساسی در پارلمان جدید کم رنگ کرد، در انتخاباتی که نامزدها برای پست های «حاکمیتی» و معیشتی رقابت کردند. در این میان، مشخصه این دوره خشونت و تنش در بسیاری از مراکز، به ویژه در مناطق تحت نفوذ حزب الله بود.

میزان مشارکت در انتخابات حدود 41 درصد بود. حوزه های مسیحی در زمان بسته شدن اکثر شعبه‌های رأی‌گیری در عصر دیروز، بیشترین درصد رای‌دهی را به خود اختصاص دادند. در حالی که در طرابلس در شمال، جایی که سبد رای سنی ها غالب است، به پایین ترین سطح خود رسید، اما به طور کلی کمتر از میزان مشارکت در دوره گذشته در سال 2018 است که 49.68 درصد بود.

بسام مولوی وزیر کشور لبنان در یک بیانیه تلویزیونی گفت که «مشارکت رای دهندگان چشمگیر نیست». وی افزود که «معلوم نیست این گزینه انتخابی شهروندان است یا در خدمت جهت گیری سیاسی تحریم کنندگان انتخابات است».

وی با اعلام این که مشارکت رای دهندگان در جبل لبنان بالاترین میزان بوده است، اظهار کرد که «روز طولانی انتخابات با توجه به شرایطی که ما در آن زندگی می کنیم قابل قبول است». وی اذعان کرد که «روند عالی نبود و آنچه را که از ما خواسته شده بود انجام دادیم».

وی با اشاره به «ثبت چند مورد تخلف و شبهات در بعلبک هرمل» در شرق لبنان اظهار کرد: «این موارد را پیگیری و تماس‌های لازم را انجام دادیم».

خشونت مشاهده شده در مراکزی که «نیروها» و «حزب‌الله» نفوذ مردمی مشترک دارند، بالاترین میزان را ثبت کرده، به طوری که «نیروها» مخالفان خود را به حمله به حامیانش متهم می‌کردند.

 سمیر جعجع رئیس حزب «نیروها» نیز برای جلوگیری از «سوءاستفاده های آشکار» با نجیب میقاتی نخست وزیر و وزیر کشور تماس گرفت.

تا نیمه شب دیروز نتایج هنوز مشخص نبود، اما در مجموع نتایج دلسرد کننده ای برای «تغییر دهندگان» داشت که با زیر پا گذاشتن لیست «دوگانه شیعی» یعنی «حزب الله» و «جنبش امل» در مرجعیون، شاهکار کردند.

فرض بر این است که نامزد نیروهای تغییر، الیاس جراده جایگزین اسعد حردان نماینده حزب ملی سوریه خواهد شد.

نیروهای اصلی رقیب کرسی‌های المتن شمالی را که اکثریت مسیحی دارد، را بین خود تقسیم کردند؛ «نیروها» دو کرسی و «کتائب» دو کرسی به دست آوردند، در مقابل «جنبش آزاد میهنی» و اتحاد ارمنی تاشناک و میشل المر هر کدام دو کرسی به دست آوردند.

در عالیه نیز، اطلاعات اولیه از احتمال شکست طلال ارسلان رئیس حزب دمکرات در مقابل مارک ضو نامزد نیروهای تغییر خبر می دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای