«مسیری جدید» برای انتقال اسلحه ایران به لبنان

«مسیری جدید» برای انتقال اسلحه ایران به لبنان

دمشق اعلام کرد که نیروهای دفاعی آن با «اهداف متخاصم» مقابله کردند
جمعه, 20 مه, 2022 - 21:30
 آویخای ادرعی سخنگوی ارتش اسرائیل

اسرائیل یکی از مقامات ارشد حزب الله را متهم کرد که از طریق هواپیماهای غیرنظامی که در فرودگاه دمشق فرود می آیند، مسیر جدیدی برای انتقال تسلیحات از ایران به لبنان باز کرده است.

 آویخای ادرعی سخنگوی رسمی ارتش اسرائیل، دیروز جمعه طی چند توییت در توئیتر اظهار کرد: «فردی که مسیر انتقال تسلیحات را مدیریت می کند، رضا هاشم صفی الدین، همسر زینب، دختر قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس است که در اوایل سال ۲۰۲۰ در نزدیکی فرودگاه بغداد در حمله آمریکایی ها ترور شد». 

وی فرزند هاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله است که پس از نصرالله دومین مرد در رهبری این حزب به شمار می رود. وی در عین حال پسر عموی حسن نصرالله دبیرکل سازمان و عمویش عبدالله صفی الدین نماینده این حزب در ایران است.

سخنگوی نظامی اسرائیل گفت: صفی الدین پدر از این روابط خویشاوندی، موقعیت والای خود و زیرساخت های دولت لبنان برای کمک به پسرش در انتقال تسلیحات استراتژیک از ایران به حزب الله استفاده می کند.

 آویخای ادرعی اضافه کرد: «هاشم صفی الدین از موقعیت رفیع خود برای ارتباط با توده ها، پیگیری فعالیت های حزب الله با شهروندان شیعه، ارتباط با شخصیت های برجسته لبنان و مدیریت رسانه ها و سازوکارهای ارتباطی استفاده می کند».

 آویخای ادرعی نحوه مدیریت این مسیر را بازگو کرد و گفت: همسر رضا یعنی دختر قاسم سلیمانی ساکن ایران است. رضا به بهانه سفر، در ماه چندین بار به ایران سفر می کند. اکنون می توان گفت که پروازهایی که او به ایران انجام می دهد ابعاد نظامی دارد، زیرا از اقامت خود در ایران برای هماهنگی انتقال تسلیحات پیشرفته به (حزب الله) استفاده می کند».

از سوی دیگر، رسانه های رسمی سوریه شب گذشته، با اشاره به حملات اسرائیل اعلام کردند که پدافند هوایی با «اهداف دشمن» در آسمان حومه دمشق مقابله کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای