یکی از استان‌های سعودی در گرما رکورد زد

یکی از استان‌های سعودی در گرما رکورد زد

ثبت دمای بیش از ۵۱ درجه سانتیگراد
جمعه, 10 ژوئن, 2022 - 17:30
استان وادی الفرع اولین استانی است که از ابتدای فصل تابستان از مرز ۵۰ درجه عبور کرده‌است (مرکز هواشناسی سعودی)

استان وادی الفرع در منطقه مدینه منوره (غرب سعودی) در روز جمعه بیشترین دما را با ۵۱٫۱ درجه سانتیگراد در سایه ثبت کرد؛ این اولین بار است که در پادشاهی عربی سعودی از ابتدای فصل تابستان از نظر هواشناسی در اول ماه ژوئن دما از ۵۰ درجه فراتر می‌رود.

مرکز هواشناسی سعودی اخطاریه ای صادر کرده بود که در آن تصریح کرد که چندین استان مربوط به منطقه مدینه (مدینه، الحناکیه، المهد، بدر و وادی الفرع) در معرض موج گرما قرار گرفته‌اند که از ساعت ده صبح روز جمعه شروع و در ساعت پنج بعد از ظهر به پایان می‌رسد. همزمان شاهد وزش بادهای سطحی و کاهش دید افقی خواهند بود.

این مرکز پیش‌بینی کرد که افزایش بیشینه دما در بخش‌هایی از مدینه منوره و مناطق شرقی ادامه یابد، در حالی که آسمان ابری و ابرهای رعد و برق بارانی در برخی از ارتفاعات مناطق جازان، عسیر و الباحه خواهد بود.

این مرکز قبلاً توضیح داده بود، گزارش‌های اقلیمی حاکی از افزایش دما در ماه‌های تابستان، ژوئن، جولای و آگوست با افزایش یک درجه بالاتر از میانگین فصلی در بیشتر مناطق سعودی و یک و نیم درجه بالاتر از میانگین در ماه جولای در استان‌های رفحاء، حفر الباطن، حائل و شمال منطقه القصیم است که با فراوانی موج گرما همراه خواهد بود.

این مرکز افزود: بیشترین افزایش دما در بخش‌هایی از ریاض و مناطق شرقی به بیش از ۴۵ درجه و در بیشتر مناطق بین ۴۰ تا ۳۶ درجه خواهد بود. ارتفاعات منطقه عسیر در آبها و خمیس مشیط با ۳۲ کمترین میزان را به خود اختصاص می‌دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای