نوآوری با سکه های جهان در موسم جده

نوآوری با سکه های جهان در موسم جده

چهارشنبه, 8 ژوئن, 2022 - 17:00
  تابلوی پادشاهان و شاهزادگان با پوشش سکه (الشرق الاوسط)

تحول هنری در سعودی با تمام جنبه هایش ادامه دارد و این بار هنرمندان سعودی برای بیان ایده ها و چالش طلبی از سکه استفاده کردند. هشام النجار هنرمند سعودی تابلوهای متعددی از شخصیت های موثر سعودی و خلیجی با پوشش سکه خلق کرده که در خیابان نقاشان محله تاریخی جده، از مکان های موسم جده ۲۰۲۲ به نمایش گذاشته شده است. 

کلکسیون داران سکه های قدیمی و جدید در دنیا به دنبال فروش یا حفظ مجموعه های خود هستند اما هشام نجار با سکه هایی که بیش از ۲۵ سال پیش شروع به جمع کردنشان کرده تابلوهای هنری آفریده است. او کارش را هفت سال پیش با کشیدن تابلوی پرتره ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین شروع کرد و این اثر بزرگ ترین تابلوهایش است.

النجار در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «بیش از صد هزار سکه دنیا را در ۲۵ سال گذشته جمع کردم و دوست داشتم که کلکسیونم سکه های تمام کشورها را داشته باشد. هفت سال پیش تصمیم گرفتم تابلوی ملک سلمان بن عبد العزیز در دوره حکمرانی اش را با پوشش سکه خلق کنم که یک ماه طول کشید و در این تابلو از بیش از ۹ هزار سکه از اقصی نقاط دنیا استفاده کردم».     
              

او افزود «هنر به معنای نوآوری و خلاقیت است. عده بسیاری از هنرمندان تابلوهایشان را با ابزارهای متعارف خلق می کنند اما برخی هم به دنبال استفاده از ابزارهای غیر متعارف مثل موزاییک در آثارشان هستند. دوست داشتم یک کار خلاقانه انجام دهم و به همین دلیل از سکه استفاده کردم. کار با سکه چندان آسان نیست چون سکه را نمی توانید به شکلی که دوست دارید در بیاورید و شکل دایره ای خاصی دارد اما با این حال به دلیل علاقه شدیدم به سکه مهارت کسب کردم».

النجار در ادامه گفت «اولین تابلو که تمام شد تابلوهای بعدی از جمله اثر شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و چهره های شاخص خلیجی و سعودی را یکی پشت سر دیگری خلق کردم. دو تابلو از مسجد الحرام و مسجد قبه الصخره دارم».

النجار با خلق این شاهکارهای هنری به دنبال ثبت و مستند سازی سکه ها و انواع سکه در دوران مختلف به خصوص در دوره انقلاب فناوری است که گویا سکه ها و اسکناس ها را در آینده نه چندان دور از گود خارج می کند. این آثار همچنین جنبه زیباشناختی و منحصر به فرد و خاص دارند چون شبیه بقیه حوزه های هنرهای تجسمی نیستند.

این هنرمند سعودی می گوید «دوست دارم بزرگ ترین دیوارنگاره با تابلوهایم که با پوشش سکه درست کردم خلق کنم تا در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای