یک معترض سودانی کشته شد

یک معترض سودانی کشته شد

پنجشنبه, 16 ژوئن, 2022 - 22:45
معترضان سودانی در خیابانی در خارطوم، خواستار استقرار حکومت غیرنظامی شدند (AP)

یک شهروند سودانی در جریان تظاهرات جدید برای درخواست حاکمیت غیرنظامی و محاکمه عاملان مرگ معترضان، توسط نیروهای امنیتی به ضرب گلوله کشته شد.

کمیته مرکزی پزشکان سودان در بیانیه ای اعلام کرد که مرد کشته شده در ام درمان خارطوم پس از اصابت گلوله به قفسه سینه و شکم کشته شد.

این کمیته با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی «با خشونت بیش از حد با تظاهرات مسالمت‌آمیز مقابله کردند» احتمال که در جریان کشته شدن این فرد «با یک تفنگ ساچمه‌ای شلیک شده‌است».

این کمیته اظهار کرد که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات از زمان آغاز تظاهرات به ۱۰۲ نفر افزایش یافته‌است. این تظاهرات از زمان اقدامات ارتش در ۲۵ اکتبر سال گذشته به‌طور منظم برگزار می‌شود.

این تظاهرات در مرکز خارطوم و منطقه بری، در شرق پایتخت و غرب نیل، علاوه بر شهر خارطوم شمالی، در شمال پایتخت برگزار شد.

صدها تظاهرکننده با وجود تدابیر امنیتی بالا و استقرار گسترده امنیتی نیروهای منظم که ورودی‌های اصلی و خیابان‌های منتهی به مرکز خارطوم را محاصره کرده بودند، به نزدیکی کاخ ریاست جمهوری نزدیک شدند.

کمیته‌های مقاومت (سازمان‌های مردمی) خواستار تظاهرات میلیونی در سراسر کشور شده بودند و از ارتش خواسته بودند که به پادگان‌ها بازگردد و قدرت را به یک دولت غیرنظامی واگذار کند.

از سوی دیگر، برنامه جهانی غذا دربارهٔ قحطی شدیدی که سودان را دربر گرفته‌است، هشدار داد و گفت که گرسنگی حدود ۱۵ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده‌است که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای