مخالفت بری با دولت «تک رنگی»

مخالفت بری با دولت «تک رنگی»

خواسته الراعی از دولت: ایستادگی در مقابل چیزهای غیرقانونی
یکشنبه, 19 ژوئن, 2022 - 21:00

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، با تشکیل دولت «یک رنگ» مخالفت کرد، این در حالی است که بشاره الراعی اسقف اعظم مارونی، خواستار تشکیل دولتی شد که با «هر چیزی که غیرقانونی است» مقابله کند.

در حالی که جناح‌های پارلمانی در حال آماده شدن برای معرفی نامزد خود برای ریاست دولت آینده در جریان رایزنی‌های الزام‌آور میشل عون رئیس‌جمهور میشل عون، در پنجشنبه آینده هستند، «الشرق الاوسط» از منابع پارلمانی مطلع شد که بری از مأموریت نجیب میقاتی نخست‌وزیر موقت حمایت می‌کند و «از تشکیل یک دولت تک رنگ که به جبران باسیل اجازه تصرفدر آن را بدهد، حمایت نمی‌کند. این به معنای این است که او در برابر دخالت کشور در یک ماجراجویی سیاسی سنگین مقاومت می‌کند که آن را به عواقب غیرقابل تصوری می‌کشاند».

به گفته همین منابع، «بری از شریک شدن در حذف بیشترین نماینده از دفتر نخست‌وزیری خودداری می‌کند. موضع او ممکن است به هر نحوی در مورد (حزب‌الله) اعمال شود که تا اطلاع ثانوی با نامزدی میقاتی مخالفت نمی‌کند و به نوبه خود از پیگیری دولت تک رنگ حمایت نمی‌کند، زیرا او پیشاپیش می‌داند که چه بار سیاسی بر دوش او گذاشته می‌شود و او را مسئول براندازی اصل مشارکت می‌دانند؛ زیرا عون جرأت نمی‌کند برای چنین حکومتی پوشش بدهد مگر اینکه از حزب چراغ سبز دریافت کند».

از سوی دیگر، الراعی در خطبه روز یکشنبه خود گفت: «ما خواهان دولتی هستیم که در آن گروه‌ها و اجزای لبنان در بر عهده گرفتن تمامی مسئولیت‌های وزارتی برابر باشند. ما دولتی می‌خواهیم که در مقابله با هر چیزی که غیرقانونی است شجاع باشد و صلاحیت تعامل با جوامع عربی و بین‌المللی را داشته باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای