انتخابات فرانسه: ناامیدی بزرگ برای مکرون

انتخابات فرانسه: ناامیدی بزرگ برای مکرون

پیشرفت بزرگ برای راست افراطی
یکشنبه, 19 ژوئن, 2022 - 21:45

دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه منجر به ناامیدی بزرگی برای رئیس‌جمهور امانوئل مکرون شد که فراکسیون «با هم» نتوانست اکثریت مطلقی را که برای اجرای برنامه و وعده‌های انتخاباتی خود نیاز دارد، به دست آورد.

بر اساس نتایج اولیه، بلوک او ۲۲۴ کرسی به دست آورد، در حالی که برای تضمین اکثریت مطلق به ۲۸۹ کرسی نیاز داشت.

با این اکثریت «نسبی»، مکرون خود را ناگزیر خواهد دید که در جلسه پارلمان به دنبال متحدان بگردد. مسلم است که وی آنها را در میان نمایندگان راست به نمایندگی از حزب «جمهوری‌خواه» که ۷۸ نماینده به دست آورد، جستجو خواهد کرد.

یکی از پیامدهای این نتایج این است که او باید در ترکیب دولت خود برای معرفی عناصر جدید و جایگزینی وزرای شکست خورده در انتخابات تجدید نظر کند.

به نوبه خود، ژان لوک ملانشون که آرزوی نخست‌وزیر شدن از طریق انتخابات پارلمانی را داشت، تا رسیدن به جاه طلبی‌های خود بسیار فاصله داشت. ائتلاف او موسوم به اتحادیه اجتماعی و اقتصادی خلق جدید ۱۴۹ کرسی به دست آورد که کاهش قابل توجهی نسبت به آنچه نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کردند، بود.

با این حال ملانشون موفق شد خود را به عنوان اولین مخالف مکرون معرفی کند. این بلوک بزرگ نقش مهمی در پارلمان ایفا خواهد کرد و برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور فرانسه و دولت‌هایش در دور دوم ریاست جمهوری اش را دشوار خواهد کرد.

با این حال، بزرگترین برنده مارین لوپن و حزب «تجمع ملی» او است که موفق شد ۸۹ نماینده را به پارلمان جدید بفرستد و این یک دستاورد تاریخی است زیرا به پیشرفتی دست یافت که هیچ‌کس انتظارش را نداشت.

در حالی که حزب او در مجلس قبلی نتوانست یک گروه پارلمانی مستقل تشکیل دهد که «نیاز به ۱۵ نماینده دارد»، در مجلس جدید نقش اساسی خواهد داشت.

در بعد سیاسی، حزب او سومین قطب سیاسی را در کنار قطب اول مکرون و ملانشون تشکیل خواهد داد.

بار دیگر، نرخ مشارکت به ۵۴ درصد افزایش یافت، به این معنی که کمتر از یک فرانسوی از هر دو نفر در دور دوم شرکت کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای