الغامدی؛ نمادی سعودی که در استادیوم‌های کانادا جلا داده شد

الغامدی؛ نمادی سعودی که در استادیوم‌های کانادا جلا داده شد

الحنفوش او را از «المحور» قاپید و از مانع «زبان» نجاتش داد
سه شنبه, 21 ژوئن, 2022 - 18:15
شادی الغامدی پس از زدن گل اول در فینال آسیا (سایت تیم ملی سعودی)

احمد الغامدی بازیکن جوان سعودی با حضور در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا و همچنین گل زیبایی که در فینال مقابل تیم میزبان به ثمر رساند توجه‌ها را به خود جلب کرد.

الغامدی عملکرد فنی بالایی در خدمت تیم ارائه کرد و به هارمونی فوق‌العاده ای با آنها دست یافت، اگرچه او چندان به جو و سبک بازیکنان سعودی عادت نداشت، زیرا بیشتر عمر خود را در کانادا و بازی در لیگ آن گذراند.

الغامدی با تیم ونکوور وایت کپس، متعلق به همان استانی که در کانادا زندگی می‌کرد، فوتبال خود را شروع و در لیگ آماتور شرکت کرد.

سپس در لیگ حرفه ای به تیم پاسیفیک نقل مکان کرد و در آنجا سطوح برجسته ای ارائه کرد که او را به جوان‌ترین بازیکن لیگ برتر تبدیل کرد و در سال ۲۰۱۹ به عنوان بهترین بازیکن جوان لیگ انتخاب شد.

پس از اینکه مادرش تحصیلات دکترا خود را به پایان رساند و به پادشاهی عربی سعودی بازگشت و در بیمارستان آرامکو در ظهران مشغول به کار شد، فرصتی برای مدیریت تیم الاتفاق فراهم شد تا پس از تماشای بازی‌هایش در لیگ کانادا، او را به عنوان بازیکن سعودی در لیست خود ثبت کند و بر اساس توصیه فنی با او قراردادی حرفه ای بسته شد. او بدون عضویت در هیچ باشگاهی برای تیم جوانان سعودی به میدان رفت.

الغامدی برای اولین بار به دعوت بندر باصریح سرمربی تیم ملی سعودی جهت شرکت در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های زیر ۱۹ سال آسیا برای سبزها به میدان رفت.

در فصل ۲۰۱۹–۲۰۲۰ چالش جدید خود را با جوانان الاتفاق زیر نظر احمد الحنفوش آغاز کرد که برای ارتقای استعداد او تلاش کرد تا الغامدی جوانان الاتفاق را در رسیدن به اهداف مورد نظر یاری کند.

الحنفوش به «الشرق الاوسط» گفت: «این بازیکن پس از آن فصل به همراه پدر و مادرش از کانادا بازگشت. تیم ما به این نوع بازیکن نیاز داشت، زیرا او بازیکنی ماهر و گریزپا است که تمام کننده عالی و در حرکت بدون توپ باهوش است و هر زمان که به دروازه نزدیک شود خطر او افزایش می‌یابد».

وی افزود: «یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که با احمد مواجه شدیم، مسئله زبان بود، به طوری که او انگلیسی صحبت می‌کرد در حالی که بقیه هم تیمی‌ها فقط به زبان عربی مسلط بودند و این چیزی است که من به عنوان یک مربی از من خواسته بودم که همیشه به همان زبانی که او به آن مسلط است صحبت کنم. در کنار آن او را به یادگیری کلمات پایه در عربی که در فوتبال استفاده می‌شود تا هماهنگی خود را با هم تیمی‌ها در رده جوانان افزایش دهد و این اتفاق افتاد و تأثیرگذاری او در تیم افزایش یافت».

پس از کسب موفقیت‌های خوب در تیم جوانان، فصل گذشته توسط خالد العطوی سرمربی تیم اول لیگ حرفه ای الاتفاق دعوت شد.

دربارهٔ زندگی خصوصی الغامدی باید گفت که او از چهار سالگی، پادشاهی و به ویژه شهر جده را ترک کرد و در کانادا بیشتر مراحل تحصیلی خود را گذراند و فعالیت حرفه ای فوتبال را آغاز کرد.

او همچنین به بسیاری از آکادمی‌های ورزشی معروف که دارای بهترین پتانسیل‌ها هستند، پیوست و وارد مسیری شد که بخش ورزشی را با آموزش و سلامت پیوند می‌داد.

الغامدی در سال ۲۰۰۱ از پدر و مادری سعودی به دنیا آمد.

این بازیکن در مورد دلیل عدم تسلط کامل خود به زبان عربی گفت که بیشتر عمر خود را در کانادا و دور از کشور و زبان مادری گذرانده‌است، اما او برای فراگیری کامل زبان عربی به زمان بیشتری نیاز دارد.

این بازیکن پس از فینال آسیا از سهم خود در کسب عنوان نخست مسابقات در تیم المپیک ابراز خوشحالی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای