ولیعهد سعودی در دومین ایستگاه از تور منطقه‌ای خود وارد اردن شد

ولیعهد سعودی در دومین ایستگاه از تور منطقه‌ای خود وارد اردن شد

ریاض و قاهره بر هماهنگی و واکنش به مداخله تأکید کردند
سه شنبه, 21 ژوئن, 2022 - 21:00
ولیعهد سعودی مورد استقبال پادشاه اردن قرار گرفت (واس)

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی عربی سعودی، دیروز با استقبال ملک عبدالله دوم پادشاه اردن وارد عَمّان پایتخت اردن شد که دومین مرحله از سفر منطقه ای خود است که شامل مصر و ترکیه نیز می‌شود.

شاهزاده محمد بن سلمان روز گذشته در پایان سفر خود به قاهره، پایتخت مصر، نشستی را با عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر برگزار کرد که در آن به روابط راهبردی دوجانبه بین دو کشور و راه‌های توسعه آن و گفت‌وگو در مورد چند موضوع در عرصه‌های عربی و اسلامی و تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه بحث در مورد پرونده‌های مربوط به امنیت و ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم و هماهنگی تلاش‌ها برای حمایت از تقویت اقدامات مشترک عربی پرداخته شد.

شاهزاده محمد بن سلمان تأکید کرد که سفر وی به مصر «در راستای تحکیم روابط متمایز بین دو کشور برادر و تداوم سرعت رایزنی‌ها و هماهنگی‌های دوره‌ای و فشرده دربارهٔ موضوعات منطقه‌ای مورد اهتمام مشترک انجام می‌شود»؛ این امر نشان دهنده تعهد دو کشور به تعمیق اتحاد راهبردی مستحکم بین آنها و تقویت وحدت صفوف مشترک عربی و اسلامی در رویارویی با چالش‌های مختلف پیش روی منطقه در حال حاضر است.

وی بر ادامه هماهنگی‌ها و رایزنی‌های فشرده و تبادل نظر میان مصر و سعودی برای مقابله با چالش‌ها و بحران‌های پیش روی ملت‌های عرب و ایستادگی در برابر مداخله در امور داخلی کشورهای عربی با هدف بی‌ثبات کردن امنیت منطقه و مردم آن تأکید کرد.

وی از «نقش محوری و محکم مصر به عنوان یک ستون اصلی برای امنیت و ثبات در منطقه» ستایش کرد.

در بیانیه پایانی مشترک سفر ولیعهد به قاهره آمده‌است که دو طرف از سطح همکاری و هماهنگی دوجانبه قدردانی کردند و راه‌های توسعه روابط در همه زمینه‌ها را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

محمد بن سلمان با السیسی گفت‌وگو کرد.. امضای توافقنامه‌هایی به ارزشی بالغ بر ۸ میلیارد دلار


آنها آخرین تحولات منطقه و جهان را بررسی و بر وحدت موضع و سرنوشت مشترک در قبال همه مسائل و تحولات منطقه ای و بین‌المللی تأکید کردند.

شاهزاده بن سلمان و السیسی همچنین در بعد سیاسی و دربارهٔ مسئله فلسطین نیز تأکید کردند که این قضیه باید از طریق راهکار دو دولتی حل شود.

آنها بر ضرورت تشدید تلاش‌ها برای دستیابی به راهکار جامع و عادلانه نزاع فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها و بازگشت به مذاکرات جدی و فعال برای تحقق صلح در قالب اصل راهکار دو کشوری و احترام به قطعنامه‌های بین‌المللی و ابتکار صلح عربی و تضمین حق مردم فلسطین در برپایی کشوری مستقل در مرزهای ۱۹۶۷ میلادی به پایتختی بیت‌المقدس شرقی تأکید کردند.

سعودی و مصر با اعلام این که حمایت از شورای ریاستی یمن، به حل سیاسی بحران این کشور کمک خواهد کرد، از آتش‌بس در یمن حمایت کردند.

دو طرف بر حمایت کامل خود از تلاش‌های سازمان ملل و کشورهای منطقه برای رسیدن به راهکار سیاسی جامع برای بحران یمن تأکید کردند.

آنها همچنین حملات شبه نظامیان تروریست حوثی به مناطق غیرنظامی و اماکن حیاتی سعودی و تهدید امنیت دریانوردی بین‌المللی را محکوم کردند.

ولیعهد سعودی و رئیس‌جمهور مصر در این بیانیه، به مسئله تشکیل دولت جامع در عراق اشاره و اظهار کردند که از تشکیل دولتی برای عراق حمایت می‌کنند که امنیت و ثبات را برای ملت این کشور به ارمغان بیاورد.

دو طرف ابراز امیداواری کردند که احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف عراقی بتوانند به راه‌حلی برای تشکیل یک دولت فراگیر دست یابند که امنیت، ثبات و مقابله با سازمان‌های تروریستی را فراهم و روابط عراق را با دیگر کشورهای عربی در چشم‌اندازی گسترده‌تر تقویت کند.

در ادامه این بیانیه، ریاض و قاهره تأکید کردند که در پی امنیت، ثبات و تمامیت ارضی لبنان هستند. آنها افزودند که لبنان نباید نقطه آغازی برای هر گونه اقدام تروریستی باشد.

سعودی و مصر بر تداوم تلاش‌ها در راستای حفظ هویت عربی، امنیت و ثبات لبنان و حمایت از نقش نهادهای دولتی لبنان و انجام اصلاحات لازم برای غلبه بر بحران لبنان و مقابله با تروریسم تأکید کردند.

در موضوع سوریه نیز دو طرف بر اهمیت دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه تأکید کردند؛ به گونه‌ای که خواسته‌های مردم سوریه محقق و وحدت و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود.

آنها همچنین بر لزوم توقف مداخله‌های منطقه‌ای در امور سوریه که امنیت، ثبات و تمامیت ارضی سوریه و انسجام اجتماعی آن را تهدید می‌کند، تأکید کردند و حمایت خود را از تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه ابراز کردند.

شاهزاده محمد بن سلمان و السیسی همچنین تأکید کردند بر سر حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای توافق کرده‌اند. آنها گفته‌اند باید تهران را به پایبندی به اصول بین‌المللی تشویق کرد.

ولیعهد سعودی و رئیس‌جمهوری مصر بر لزوم حمایت از تلاش‌های بین‌المللی جهت تضمین مسالمت آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران، تقویت نقش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اهمیت ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سلاح کشتار جمعی در خاورمیانه در راستای حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی تأکید کردند.

آنها بر لزوم ترغیب ایران به عدم دخالت در امور کشورهای عربی و حفظ اصول حسن همجواری و ممانعت از بی‌ثبات کردن منطقه از جمله توقف حمایت از شبه نظامیان مسلح و تهدید دریانوردی و خطوط تجارت بین‌المللی تأکید کردند.

مصر نیز همبستگی کامل خود با سعودی در اقداماتش برای حفظ امنیت ملی خود و مخالفت با حملات به ریاض تأکید کرد.

در خصوص محیط زیست و تغییرات اقلیمی نیز، دو مقام مسئول بر برگزاری اجلاس ابتکار خاورمیانه سبز و مجمع ابتکار سعودی سبز طی کنفرانس تغییرات اقلیمی در شرم الشیخ توافق کردند.

ولیعهد سعودی و رئیس‌جمهور مصر در دو بخش بهداشت و آموزش، نسبت به تقویت همکاری‌ها ابراز امیدواری و بر حمایت از ابتکارهای جهانی برای مقابله با خطرات و چالش‌های بهداشتی کنونی و آتی تأکید کردند.

دو طرف همچنین بر اهمیت همکاری در زمینه گردشگری و توسعه جریان گردشگری بین دو کشور و اقدام مشترک برای تقویت گردشگری پایدار تأکید کردند.

دو طرف در بعد اقتصادی و بازرگانی نیز بر تقویت همکاری‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تجاری بین دو کشور و انتقال آن به افق‌های وسیع‌تر برای تحقق روابط تاریخی و استراتژیک بین آنها، با دستیابی به یکپارچگی بین فرصت‌های موجود از طریق چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ و چشم‌انداز ۲۰۳۰ مصر توافق کردند.

آنها بر قصد خود برای افزایش سرعت همکاری‌های سرمایه‌گذاری و مبادلات تجاری و تشویق مشارکت بین بخش خصوصی در دو کشور تأکید کردند.

دو طرف از معاملات و قراردادهای سرمایه‌گذاری و تجاری عظیم اعلام شده بین بخش خصوصی دو کشور به مبلغ ۸ میلیارد دلار استقبال کردند.

همچنین اعلام شد که پادشاهی قصد دارد سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری در مصر انجام دهد.

دو طرف همچنین از همکاری بین خود در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق اجرای پروژه برق با ظرفیت ۱۰ گیگاوات از طریق شرکت ACWA Power خبر دادند.

آنها حجم تجارت داخلی دو کشور را ستودند و بر ادامه هماهنگی و همکاری در زمینه حفاظت از محیط زیست دریایی و تقویت مبادلات تجاری بین دو کشور به ویژه در زمینه محصولات کشاورزی توافق کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای