اجماع سعودی و اردن بر سر مسائل مختلف؛ دو کشور دربارهٔ تحولات سیاسی رایزنی کردند

اجماع سعودی و اردن بر سر مسائل مختلف؛ دو کشور دربارهٔ تحولات سیاسی رایزنی کردند

ریاض و عَمّان: حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای
چهارشنبه, 22 ژوئن, 2022 - 14:15

دیدگاه پادشاهی عربی سعودی و پادشاهی هاشمی اردن در مورد مسائل مختلف منطقه یکپارچه و مشترک است، به طوری که در بیانیه مشترک این دو کشور در پایان سفر شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به عَمّان تأکید شده‌است که امنیت دو پادشاهی جدا از هم نیست.

در خصوص فلسطین، دو طرف راهکار دو دولتی را تنها راه تحقق صلح فراگیر و عادلانه دانستند و از اسرائیل خواستند تمام اقدامات غیرقانونی را که باعث کنار زدن راهکار دو دولتی می‌شود، متوقف کند.

سعودی و اردن و بر حمایت کامل از اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور حصول راه‌حل سیاسی در یمن تأکید و اقدامات تروریستی شبه نظامیان حوثی در هدف گرفتن غیرنظامیان را محکوم کردند.

در خصوص سوریه دو طرف بر ضرورت بیشتر شدن تلاش‌ها به منظور حصول راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه تأکید کردند.

سعودی و اردن در بخش مربوط به عراق بر اهمیت امنیت و ثبات عراق به عنوان ستون امنیت و ثبات منطقه تأکید کردند و افزودند: امنیت و ثبات عراق یکی از پایه‌های اصلی امنیت و ثبات در منطقه است.

در این بیانیه به تحولات لبنان هم پرداخته و اعلام شد: ما بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات در لبنان و ضرورت محدود کردن سلاح در سازمان‌های دولتی قانونی تأکید می‌کنیم و اجرای اصلاحات همه‌جانبه در لبنان را برای عبور از بحران کنونی در این کشور خواستاریم.

در پرونده هسته‌ای ایران، دو طرف بر ضرورت حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، تضمین صلح آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران، تقویت نقش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی و نیز حمایت از تلاش‌های عربی برای تشویق ایران به تعهد به عدم مداخله در امور کشورهای عربی، حفاظت از اصول حسن همجواری و نیز دور نگهداشتن منطقه از فعالیت‌های تنش زا تأکید کردند.

دو طرف بر اهمیت مضاعف تلاش‌ها برای مقابله با افراط گرایی و تلاش برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن پرداختن به ریشه‌های فکری آن، خشکاندن منابع آن، توقف همه ابزارهای تأمین مالی آن و اشاعه ارزش‌های اعتدال دینی، فرهنگی و تمدنی تأکید کردند.

دو طرف بر اهمیت هماهنگی و مشورت در قبال تحولات سیاسی و امنیتی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کردند.

در حوزه انرژی، دو طرف بر اهمیت تداوم همکاری‌ها در زمینه اتصال برق بین دو کشور و تقویت همکاری‌های مشترک در زمینه بهره‌وری انرژی، نوآوری و فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی در بخش انرژی و توسعه فناوری‌های پاک برای استفاده از منابع هیدروکربنی در کاربردهای مختلف در زمینه‌های صنعتی و ساختمانی تأکید کردند.

دو طرف تمایل خود را برای افزایش همکاری در زمینه انرژی پاک و جذب، ذخیره و استفاده کربن و ایجاد تخصص در این زمینه ابراز کردند.

دو طرف از پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های سعودی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در اردن قدردانی کردند.

آنها بر اهمیت تبادل تجربیات بین دو طرف در زمینه توسعه پروژه‌ها و فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر تأکید کردند.

دو طرف از گسترش همکاری‌های فی مابین در زمینه هیدروژن، توسعه فناوری‌ها و تبادل تجربیات برای اجرای بهترین تجارب در زمینه پروژه‌های هیدروژنی استقبال کردند.

آنها بر اهمیت ادامه همکاری‌ها در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و تقویت همکاری‌ها در زمینه کنترل هسته ای و رادیولوژیکی بین دو کشور تأکید کردند.

دو طرف علاقه خود را برای تقویت همکاری‌های خود در زمینه‌های امنیت غذایی، بهداشت و آموزش و تشویق به کشف فرصت‌های جدید به ویژه در زمینه‌های مبارزه با اپیدمی‌ها و همه‌گیری‌های جهانی، سرمایه‌گذاری در بخش سلامت، سلامت دیجیتال و سایر زمینه‌های بهداشتی ابراز کردند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای