السیسی و شیخ تمیم درباره همکاری‌ها و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند

السیسی و شیخ تمیم درباره همکاری‌ها و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند

شنبه, 25 ژوئن, 2022 - 00:15
السیسی در دیدار دیروز خود با امیر قطر در قاهره (ریاست جمهوری مصر)

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر شامگاه جمعه در قاهره از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر استقبال کرد. امیر قطر در یک سفر رسمی دو روزه میهمان مصر است. 

در بیانیه ریاست جمهوری مصر آمده است: «این سفر شامل گفت و گوهای دوجانبه بین رهبران دو کشور، رسیدگی به روابط دوجانبه کلی بین دو کشور برادر و راه های تقویت آن ها در زمینه های مختلف، همچنین بحث در مورد تحولات در موضوعات سیاسی منطقه ای و بین المللی مورد اهتمام مشترک است».

سفر شیخ تمیم به مصر اولین سفر او طی 7 سال گذشته است. آخرین سفر وی در سال 2015 جهت شرکت در اجلاس سران عرب در شرم الشیخ بود.

روابط قاهره و دوحه از زمان امضای توافقنامه العلا رشد چشمگیری یافته است. طی این توافقنامه سعودی، مصر، امارات و بحرین در ژانویه 2021 توافق کردند که به محاصره قطر که از سال 2017 آغاز شده بود، پایان دهند.

طی ماه‌های گذشته، روابط مصر و قطر وارد مرحله پیشرفته‌ای از مصالحه شده است که با دیدارهای متقابل مکرر در همه سطوح همراه بود، به طوری که این دیدارها شاهد امضای توافق‌نامه‌های همکاری و یادداشت‌های تفاهم بسیاری در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی بود.

از زمان نهایی شدن آشتی بین این کشورها، السیسی چندین بار با امیر قطر دیدار کرده است که آخرین مورد آن در فوریه گذشته و در حاشیه حضور آنها در افتتاحیه المپیک زمستانی در پکن بود.

السیسی در ماه مارس، از آنچه را که «پیشرفت محسوس» در مسیر روابط مصر و قطر دانست، تمجید کرد و گفت که «این روابط در خدمت اهداف و منافع دو کشور و مردم است و تلاش‌ها برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه عربی را افزایش می‌دهد».

اظهارات السیسی در دیدار با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر مطرح شد. وزیر امور خارجه قطر نیز بر تمایل شیخ تمیم برای تحکیم روابط نزدیک برادرانه دو کشور به نحوی که امنیت و ثبات در منطقه را افزایش دهد، تاکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای