حملات موشکی پی در پی به یک میدان گازی در شمال عراق

حملات موشکی پی در پی به یک میدان گازی در شمال عراق

یکشنبه, 26 ژوئن, 2022 - 00:00

به گفته مقامات محلی، میدان گازی خور مور در شمال عراق روز شنبه برای سومین بار در ۷۲ ساعت گذشته هدف حمله موشکی قرار گرفت. این حملات خسارت جانی و مالی در پی نداشته‌است.

صدیق محمد مدیر منطقه قادر کرم، در مجاورت این میدان، به خبرگزاری فرانسه گفت که این حمله که هیچ طرفی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته‌است، میدان گازی کورمور را هدف قرار داد.

این میدان گازی بین شهرهای کرکوک و سلیمانیه در منطقه ای قرار دارد که توسط مقامات اقلیم خودمختار کردستان عراق اداره می‌شود.

کنسرسیوم اللؤلؤه (پرل)، شرکت انرژی اماراتی دانه گاز و شرکت تابعه آن نفت الهلال (کرسنت پترولیوم)، حقوق بهره‌برداری از میادین خور مور و کمچمال، دو تا از بزرگترین میدان‌های گازی عراق را در اختیار دارند.

محمد در این باره گفت: این موشک (از نوع کاتیوشا) در ۵۰۰ متری میدان سقوط کرد و تلفات جانی و خسارتی به تأسیسات وارد نکرد.

اداره مبارزه با تروریسم در استان سلیمانیه نیز در بیانیه ای تأکید کرد که این حادثه تلفات جانی و مالی نداشته‌است.

این میدان پیش از این در روزهای چهارشنبه و جمعه با دو حمله موشکی هدف قرار گرفته بود که هیچ‌یک از طرف‌ها مسئولیت آن را بر عهده نگرفته و هیچ تلفات یا خسارات مادی نداشته‌است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته‌است، اما گروه‌های مسلحی که به گفته برخی مقامات عراقی مورد حمایت ایران هستند، قبلاً مسئولیت حملات مشابه را بر عهده گرفته‌اند.

در هفته‌های اخیر، سایت‌های تولید سوخت در اقلیم کردستان هدف موشک‌هایی قرار گرفته‌اند که هیچ‌کس مسئولیت پرتاب آن‌ها را بر عهده نگرفت.

در ماه‌های آوریل و مه، به ویژه پالایشگاه نفت کارکوسک، یکی از بزرگترین پالایشگاه‌ها در منطقه نفت خیز شمال غرب اربیل، پایتخت کردستان عراق را هدف قرار داد.

در ماه مارس، سپاه پاسداران ایران در حمله‌ای بی‌سابقه که به نظر می‌رسید آمریکا و متحدانش را هدف قرار داده بود، با حدود ده موشک بالستیک به پایتخت منطقه خودمختار کردستان عراق حمله کرد.

حداقل سه حمله دیگر پس از حمله ماه مارس، پالایشگاه‌های نفت در اربیل را هدف قرار داده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای