«توکلنا» برنده خدمات عمومی سازمان ملل شد

     «توکلنا» برنده خدمات عمومی سازمان ملل شد

سهولت اقدامات و افزایش سرعت روند حکمرانی دیجیتال
دوشنبه, 27 ژوئن, 2022 - 09:15
سامانه «توکلنا» در این مراسم برنده جایزه خدمات عمومی سازمان ملل شد (واس)

دولت سعودی در راستای اجرای برنامه تحول ملی سند چشم انداز ۲۰۳۰ می کوشد و با راه اندازی سرویس های خدماتی هدفمند هدف افزایش سرعت روند حکمرانی دیجیتال و تحول دیجیتال در کشور را دنبال می کند. تحول دیجیتال باعث سهولت زندگی روزمره و ارتقای سطح خدمات می شود.
سامانه «توکلنا»‌ یک برنامه دولتی پیشرو در حوزه تحول دیجیتال در سعودی است و بستر جامع و کارآمد از نظر دیجیتالی برای اکثر خدمات مورد نیاز شهروندان و مقیمان و زائران است. «توکلنا» بستر آرشیوی دیجیتال تمام اسناد رسمی دولت است و نقش مهمی در سامان دادن به اقدامات و دستورالعمل های مراقبتی در دوره شیوع کرونا ایفا کرد.
سامانه توکلنا که ۲۰۲۰ راه اندازی شد جوایز متعدد در اقصی نقاط جهان کسب کرد که نمونه تازه این دستاوردها جایزه خدمات عمومی برتر سازمان ملل در ۲۰۲۲ بود. توکلنا در مراسم روز پنجشنبه (۲۳ ژوئن) در شاخه انعطاف پذیری ساختاری و واکنش خلاقانه به همه گیری کرونا در مراسم مجازی سازمان ملل برنده این جایزه شد. این مراسم سالانه به منظور قدردانی از سازمان های برتر خدمات عمومی دنیا که به تحقق اهداف توسعه پایدار کمک می کنند برگزار می شود.Graphical user interface</p>
<p>Description automatically generated
توکلنا سامانه پیشرو در حوزه تحول دیجیتال در سعودی است (واس)


دکتر عبد الله الغامدی رئیس کمیسیون داده ها و هوش مصنوعی سعودی (سدایا) گفت «این جایزه در حقیقت نشانگر توجه و حمایت نامحدود دولت از بخش فناوری و ثمره رهنمودها و برنامه های توانمند سازی ولیعهد و رئیس هیات مدیره سدایا و حمایت های نامحدودشان از طرح های ابتکاری این سازمان و توجه به تحقق انسجام برنامه های دولتی در راستای استفاده حداکثری از داده ها و هوش مصنوعی است».
الغامدی خاطر نشان کرد «سدایا با برخورداری از منابع بومی کارآمد و افتخار آفرین موفق به تحقق دستاوردهای فراوان داخلی و خارجی شد و نیروهای بومی این سازمان با دستاوردهایشان سعودی را در فهرست صدرنشینان قرار دادند که در خور کشور است».
او یادآور شد «این جایزه بیانگر جایگاه پیشرو سعودی و تداوم رویکرد ما برای رقابت در سطح جهانی در راستای رسیدن به اهداف سند ۲۰۳۰ و نیز برخورداری سدایا از زیر ساختارهای پیشرفته و معتبر در حوزه فناوری است. برنامه توکلنا که اوایل شیوع کرونا راه اندازی شد و در تمام مراحل بعدی از پرسنل ملی کارآمد و حرفه ای برخوردار بود و آنان افتخار آفرین شدند و باعث تحقق دستاوردهای کنونی هستند».
برنامه توکلنا از سوی سدایا برای کمک به تلاش های دولت در راستای کنترل شیوع کرونا و نقش آفرینی در مدیریت اعطای مجوزهای غیر حضوری به نهادهای دولتی و خصوصی و افراد در دوران ممنوعیت آمد و شد راه اندازی شد و همین نقش کلیدی در کنترل شیوع کرونا ایفا کرد.
سرویس های خدماتی جدید و مهم مختلف دیگری در دوره «بازگشت محدود به روال عادی» توسط توکلنا راه اندازی شد که نقش مهم در بازگشت بی خطر کسب و کارها به روال عادی داشت. این سامانه پس از رفع محدودیت های کرونا در سعودی در حوزه خدماتی مثل تشریح وضعیت سلامتی مشترکان و گذرنامه سلامت و تست و واکسن کرونا و شروط سفر و مدیریت مجوزهای لازم برای تردد فعالیت کرد.
سامانه توکلنا که با اتحادیه بین المللی حمل و نقل قرارداد امضا کرده نه تنها در بخش خدمات سعودی کار می کند بلکه مشترکان می توانند در خارج گواهی واکسیناسیون توکلنا را نشان دهند چون معتبر است. توکلنا با توجه به استانداردها و ساز و کارهای بین المللی حمل و نقل هوایی برای حفظ حقوق مسافران تلاش می کند. سامانه الکترونیک گذرنامه سلامت در توکلنا معتبر است و به عنوان طرح ابتکاری برای صدور گذرنامه های سلامت دیجیتال به کار می رود.

برنامه «توکلنا خدمات» هم به سرویس های سدایا اخیرا اضافه شده که یکی از خدمات تحول ساز این سازمان به شمار می رود. مشترکان با این سرویس می توانند از خدمات روزمره معتبر در یک محل واحد بهره مند شود.
جایزه خدمات عمومی سازمان ملل برای تشویق به نوآوری و برنامه های خلاقانه در حوزه خدمات عمومی جهان در ۲۰۰۳ راه اندازی شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای