ابراز نگرانی گروسی از محدودیت اطلاعات درباره هسته‌ای ایران

ابراز نگرانی گروسی از محدودیت اطلاعات درباره هسته‌ای ایران

تهران از آمریکا برای توافق هسته ای «ضمانت های اقتصادی» خواست
جمعه, 22 ژوئيه, 2022 - 12:30
گروسی در کنفرانس مطبوعاتی ماه گذشته در وین درباره نقش دوربین های مداربسته در نظارت بر فعالیت های ایران توضیح داد (رویترز)

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نگرانی‌های شدید در مورد افزایش محدودیت اطلاعات از تاسیسات حساس ایران را در حالی که سرعت غنی‌سازی در پنج هفته گذشته شتاب گرفته است، برجسته کرده است.

گروسی به روزنامه اسپانیایی «ال پاییس» گفت که تیم بازرسان بین المللی اطلاعات بسیار محدودی دارند و برنامه هسته ای ایران پیشرفت سریعی دارد.

گروسی در مورد عواقب اقدام ایران در ماه گذشته برای حذف دوربین های نظارتی از تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز و همچنین کارگاهی برای ساخت سانتریفیوژها در پاسخ به محکومیت آن در شورای حکام «انرژی اتمی» در خصوص بررسی اثرات اورانیوم در سایت‌های مخفی هشدار داد.

گروسی آنچه در تاسیسات ایران در حال رخ دادن است را «کوری اجباری» توصیف کرد. او به این روزنامه گفت: «نتیجه نهایی این است که نزدیک به پنج هفته است که من ظرفیت نظارتی بسیار محدودی داشته ام زیرا برنامه هسته ای به سرعت در حال پیشرفت است».

او توضیح داد که «بازگرداندن کارها به حالت عادی و پرکردن خلأهای موجود در بخش‌های مفقود و ناقص به دلیل عدم نظارت آژانس غیرممکن نیست، اما به یک کار بسیار پیچیده و شاید توافقات خاص نیاز دارد».

اظهارات گروسی در حالی بیان شد که ایران و طرف‌های غربی توافق هسته‌ای از مرحله مقصر دانستن همدیگر در مذاکرات متوقف‌شده از ماه مارس به تبادل شک و تردید در مورد نیات یکدیگر برای احیای این توافق گام برداشتند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه شب در گفت و گو با تلویزیون دولتی گفت: «96 درصد توافق آماده است، اما آنچه کمبود دارد، تضمین های آمریکا برای بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق است».

وی در عین حال از عدم پذیرش پیام های آمریکا از سوی میانجی ها مبنی بر دست کشیدن از تلاش برای انتقام از قتل قاسم سلیمانی خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای