اربیل در خط مقدم میان صدر و مخالفانش قرار دارد

اربیل در خط مقدم میان صدر و مخالفانش قرار دارد

الکاظمی امنیت بغداد را در سایه توازن مضطرب کنترل کرده است
یکشنبه, 31 ژوئيه, 2022 - 00:00

اربیل دیروز وارد خط رویارویی میان «چارچوب هماهنگی» و مقتدی صدر رهبر جریان صدر شد و پیشنهاد میزبانی «گفت و گوی مستقیم» بین دو طرف برای غلبه بر بحرانی که با یورش هواداران صدر به ساختمان پارلمان در بغداد و اعلام تحصن علنی در آن شد.

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان در بیانیه ای گفت: با نگرانی عمیق اوضاع سیاسی و تحولات عراق را دنبال می کنیم.

وی از احزاب مختلف سیاسی خواست تا حداکثر خویشتنداری را رعایت کنند و برای حل مشکلات وارد گفت و گوی مستقیم شوند.

 وی ادامه داد: ما از احزاب سیاسی مربوطه در عراق می خواهیم که به اربیل، پایتخت دوم خود بیایند و گفت‌وگوی باز و فراگیر برای رسیدن به تفاهم و توافق بر اساس منافع عالی کشور را آغاز کنند.

با وارد شدن به سومین روز تحصن صدری ها در ساختمان پارلمان، فراخوان‌ها برای آرامش جهت آمادگی برای گفت‌وگو همچنان از سوی احزاب مختلف سیاسی ادامه دارد اما پاسخی از سوی صدر دریافت نکرده است.

در حالی که نگاه ها به نجف درباره اینکه آیا مرجع شیعه، آیت الله علی سیستانی، برای پایان دادن به بحران مداخله خواهد کرد یا خیر، معطوف شده است.

ناظران سکوت مرجعیت را پیامی از سوی آن به طیف سیاسی به ویژه شیعیان می دانند که اختلاف آنها مربوط به مناصب و سمت هایی است که مرجعیت نمی خواهد طرف آن باشد.

علاوه بر این، در شرایطی که مصطفی الکاظمی نخست وزیر کنونی عراق که چند ماه پیش دوره ریاستش به پایان رسیده، با انتقاد برخی از نیروهای چارچوب هماهنگی مواجه است که آنها عاملی برای ورود تظاهرکنندگان صدر به منطقه سبز است.

اکثریت نیروهای سیاسی و همچنین ناظران بر این باورند که الکاظمی در سایه توازن های مضطرب موفق شد سرعت امنیت در بغداد، پایتخت را کنترل کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای