سالگرد انفجار بندر بیروت؛ اندوه و ماتم و فراخوان دادخواهی 

سالگرد انفجار بندر بیروت؛ اندوه و ماتم و فراخوان دادخواهی 

نگرانی گروه حامیان بین المللی لبنان از درجا زدن تحقیق
جمعه, 5 اوت, 2022 - 00:00

فراخوان ها برای محاکمه و بازخواست عاملان انفجار بندر بیروت در دومین سالگرد این حادثه که به روایت خانواده های جانباختگان ۲۲۴ کشته بر جا گذاشت افزایش یافت.

مراسم بزرگداشت دومین سالگرد انفجار بندر بیروت در فضای آکنده از غم و اندوه و خشم برگزار شد و معترضان از سه مسیر اصلی به سمت بندر بیروت راهپیمایی کردند و خواستار بازخواست و محاکمه عاملان و مسئولان انفجار و همدردی با مجروحان انفجار و خانواده های قربانیان شدند.

خانواده های قربانیان انفجار بیروت با اختلافات و کشمکش های سیاسی که منجر به عدم محاکمه مظنونان حادثه انفجار شده گرفتار و درمانده اند. در این میان دستگاه قضایی لبنان هم با ۳۵ مورد درخواست برای ممانعت از ادامه تحقیقات طارق البیطار قاضی پرونده بلاتکلیف و ناتوان است.

تلاش ها برای ارسال یک کمیته بین المللی حقیقت یاب در ارتباط با انفجار بندر بیروت به نتیجه نرسید.

مردم با اعتراض و راهپیمایی می خواهند به قدرت حاکم بگویند که در وظایف خود کوتاهی کرده و عاملان انفجار بندر بیروت را روانه دادگاه نکرد.

فعالان لبنانی می گویند حاکمیت می خواهد تمامی اسناد و آثار فاجعه را با اجرای برنامه تخریب سیلوهای غلات از بین برود تا شاهد اصلی این انفجار از بین برود. البته حکومت این برنامه را اجرا نکرد اما سیلوهای غلات را به حال خود گذاشت تا با بی توجهی و اهمالکاری در معرض ترک خوردگی و ریزش قرار بگیرند.

گروه حامیان بین المللی لبنان از عدم پیشرفت در روند تحقیقات قضایی درباره انفجار بندر بیروت ابراز نگرانی کرده و از مقامات لبنانی خواست تا تمام تلاش خود را برای رفع موانع تحقیق شفاف و مستقل و جامع درباره انفجار بندر بیروت به کار بگیرند.

این گروه افزود «پیگیری مقامات قضایی یک امر ضروری برای بازیابی اعتبار نهادهای حکومت است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای