نماز جمعه ده ها هزار نفر از هواداران صدر در منطقه سبز بغداد

نماز جمعه ده ها هزار نفر از هواداران صدر در منطقه سبز بغداد

جمعه, 5 اوت, 2022 - 13:00
تجمع بزرگ هواداران مقتدی صدر رهبر شیعی برای اقامه نماز جمعه در بغداد (رویترز) 

میدان بزرگ الاحتفالات در بغداد جمعه (۵ اوت) پر از جمعیت نمازگزاران هوادار مقتدی صدر رهبر شیعی شد که برای شرکت در نماز جمعه یکپارچه در منطقه سبز بغداد حضور پیدا کردند.

عده ای از نمازگزاران در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری آلمان گفتند که چند ده هزار نفر از هواداران صدر قبل از اقامه نماز جمعه یکپارچه در میدان بزرگ الاحتفالات تجمع کردند و جای سوزن انداختن نبود و جمعیت انبوهی از نمازگزاران در داخل پارلمان عراق در نماز جمعه شرکت کردند.

نمازگزاران اضافه کردند که ماموران امنیتی عراق تسهیلاتی برای تردد و دسترسی نمازگزاران به محل اقامه نماز جمعه در نظر گرفته اند و انبوه جمعیت به رغم گرمای شدید روز جمعه در بغداد و ۸ استان دیگر در نماز جمعه حضور پیدا کردند.

این دومین نماز جمعه یکپارچه از اواسط ماه ژوئیه است که به دعوت مقتدی صدر برگزار می شود. اولین نماز جمعه یکپارچه در خیابان الفلاح در مرکز شهرک شیعه نشین صدر با حضور گسترده اقامه شد.
دولت عراق و گروه سرایا السلام وابسته به مقتدی صدر تدابیر امنیتی گسترده برای روز جمعه در نظر گرفتند و کمپین گسترده ای برای تمیزکاری و آماده سازی میدان الاحتفالات قبل از نماز جمعه راه انداخته بودند.

تدابیر شدید امنیتی در تمامی خیابان ها و میادین منتهی به منطقه دولتی سبز برقرار شد و مقررات منع تردد خودروها در برخی از پل ها به منظور تسهیل رفت و آمد نمازگزاران اجرا گردید.

مقتدی صدر به پیروانش توصیه کرد تا ضمن توجه به مقررات امنیتی و خودداری از تجمع در خیابان های منطقه دولتی سبز فقط در داخل میدان الساحات حضور پیدا کرده و پس از نماز جمعه محل را ترک کنند.

صدر از هوادارانش در استان های نجف و کربلا و بابل و واسط هم خواست تا مثل پیروانش در بغداد در نماز جمعه یکپارچه شرکت کنند.

تحصن پیروان مقتدی صدر روحانی شیعه در پارلمان عراق  روز جمعه (۵ اوت) وارد هفتمین روز خود شد. تحصن کنندگان خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام و مجازات و محاکمه فاسدان هستند. آنها همچنین مخالف نامزدی محمد شیاع السودانی برای تصدی پست نخست وزیری عراق هستند.

بناست که جنین هنیس پلاسخارت نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق عصر جمعه به طور جداگانه با علی سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق و مقتدی صدر رهبر جریان صدر برای نزدیک کردن دیدگاه ها درباره بحران سیاسی کنونی در کشور دیدار کند. «چارچوب هماهنگی شیعیان» سیگنال های مثبتی درباره امکان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمان در صورت توافق نیروهای سیاسی فرستاده است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای