اتحادیه اروپا: به «آخرین تلاش» در مذاکرات احیای برجام نیاز داریم

اتحادیه اروپا: به «آخرین تلاش» در مذاکرات احیای برجام نیاز داریم

جمعه, 5 اوت, 2022 - 13:45
عکس: اولیانوف و باقری کنی در هتل کوبورگ وین دیدار کردند (ایرنا)

پیتر استانو سخنگوی کمیسیون اروپا گفت تهران و واشنگتن باید «آخرین تلاش» برای نجات برجام ۲۰۱۵ را در گفتگوهایی که پنجشنبه (۴ اوت)‌در وین از سرگرفته شد انجام دهند. 

او افزود «ما به تصمیم گیری های سیاسی برای خروج از بن بست کنونی نیاز داریم».

پیتر استانو در گفتگوی خبری جمعه (۵ اوت) یاد آور شد «زمان تلاش آخر فرا رسیده است».

او توضیح داد «اتحادیه اروپا که مسئول هماهنگی مذاکرات است پیش نویس متن جدیدی را برای احیای توافق هسته ای پیشنهاد کرد چون دیگر فرصتی برای سازش بیشتر نداریم».

رویترز به نقل از استانو گزارش داد «اکنون زمان تصمیم گیری های سیاسی شفاف و قاطعانه از سوی طرف های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فرا رسیده است. مذاکرات در وین جریان دارد و امیدوارم که به نتیجه برسد».

بلومبرگ شامگاه چهارشنبه (۳ اوت) به نقل از دیپلمات های اروپایی گزارش داد «اگرچه موانع باقی مانده از نظر فنی می توانند ظرف ۷۲ ساعت برطرف شوند اما این امر مستلزم تصمیم گیری های سیاسی سطح بالا در تهران و واشنگتن است».

دیپلمات های اروپایی می گویند که ایران از مطالبات قبلی خود در ارتباط با لزوم رفع تحریم سپاه پاسداران و لزوم عدم خروج روسای جمهوری آمریکا از برجام کوتاه آمده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ از برجام خارج شد.

اما این منابع خاطر نشان کردند که جبران خسارت ایران در صورت لغو مجدد توافق هسته ای از سوی دولت یا کنگره آمریکا تضمین می شود که می تواند مزایای اقتصادی برای ایران داشته باشد.

ایرنا جمعه به نقل از یکی از اعضای هیات مذاکره کننده هسته ای ایران گفت «ایران از درخواست رفع تحریم سپاه کوتاه نیامده و گزارش های رسانه ای در این باره عاری از صحت است».

ایرنا افزود که علی باقری کنی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در دومین روز دور جدید مذاکرات با میخائیل اولیانوف دیپلمات ارشد روسیه دیدار کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای