سالگرد انفجار بندر بیروت؛ خشم لبنانی ها از کارشکنی در روند تحقیقات

سالگرد انفجار بندر بیروت؛ خشم لبنانی ها از کارشکنی در روند تحقیقات

فضای «مثبت» درباره توافق مرزی بین اسرائیل و لبنان تمام شد
جمعه, 5 اوت, 2022 - 00:15
لبنانی ها پنجشنبه در مراسم سالگرد انفجار بندر بیروت پرچم لبنان را آغشته به رنگ خون بلند کردند (آسوشیتد پرس)

دومین سالگرد انفجار بندر بیروت پنجشنبه (۴ اوت) در فضای آکنده از غم و اندوه و سوگواری برای جانباختگان و مجروحان و خانه های خرابه برگزار شد. انفجار بندر بیروت بیش از ۲۰۰ کشته و چند هزار زخمی بر جای گذاشت.

رهبران سیاسی و مذهبی به مناسبت دومین سالگرد انفجار بندر بیروت از کارشکنی های سیاسی در روند تحقیق درباره این انفجار و فشار بر طارق البیطار قاضی پرونده انفجار انتقاد کردند.

همزمان با تظاهرات و اعتراضات در بندر بیروت به مناسبت دومین سالگرد انفجار بندر بیروت چند برج دیگر سیلوی گندم که در جریان انفجار بندر بیروت ترک خورده بودند فرو ریختند. برخی معترضان صورت خود را به رنگ خون رنگ آمیزی کردند که نماد خون هایی است که عصر ۴ اوت ۲۰۲۰ ریخته شد.

معترضان پلاکاردهایی مقابل کاخ دادگستری در بیروت بلند کردند و خواستار اجرای عدالت شدند. یکی از معترضان فریاد زد «نمی توانید ما را دو بار بکشید». ترانه «قوم اتحدی الظلم» ماجده الرومی از یکی از بلندگوها پخش شد. معترضان ساعت سه ظهر پنجشنبه (۴ اوت) به سمت مجسمه مهاجر در مقابل سیلوهای گندم فرو ریخته راه افتادند و یکی از آنها نوشته ای مبنی بر لزوم تحقیق بین المللی به دست داشت و روی پلاکارد دیگری شعاری در انتقاد به تسلط حاکمیت سیاسی بر دستگاه قضا نوشته شده بود.
معترضان خشمگین نارضایتی همگانی را با فریاد «فراموش نمی کنیم... آنانی که بیروت را کشتند دوباره روی کار آمدند.. دستتان با فشار عمومی رو می شود» نشان دادند.

از سوی دیگر، منابع اسرائیلی خبرهای منتشر شده درباره پیشرفت چشمگیر در گفتگوهای بین اسرائیل و لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی را تکذیب کردند. گفته می شد طرفین در این مذاکرات که با پادرمیانی آمریکا انجام می شود بناست که تا ماه سپتامبر به توافق برسند.
برخی منابع سیاسی در تل آویو گفتند که «دست یابی به توافق بعید است» چون اسرائیل تا حالا پیشنهاد نهایی خود را درباره مرزها و تقسیم سود حاصل از منابع از انرژی ارایه نکرده است.

این منابع افزودند «اسرائیل خواسته هایی درباره مسائل امنیتی دارد که برای پیشرفت در مذاکرات باید برآورده شوند».
یکی از مقامات امنیتی در توضیح ماهیت این مسائل امنیتی پاسخ داد که «اسرائیل ترجیح می دهد که لبنان سکوی پمپاژ گاز جداگانه داشته باشد. اگر لبنانی ها سکوی پمپاژ گاز جداگانه داشته باشند می توانیم سکوی آنها را در صورت حمله به سکوی ما در میدان کاریش مورد هدف قرار دهیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای