کناره گیری بازپرس تحقیق انفجار بندر بیروت؛ بی اعتنایی به خواسته نصرالله

کناره گیری بازپرس تحقیق انفجار بندر بیروت؛ بی اعتنایی به خواسته نصرالله

اتهام زنی متقابل میقاتی و جریان باسیل درباره فساد سیاسی
شنبه, 6 اوت, 2022 - 00:15
تصویر هوایی از جمعیت انبوه نزدیک بندر بیروت (۴ اوت) به مناسبت دومین سالگرد انفجار (فرانس پرس)

دعوت حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان برای کناره گیری طارق البیطار بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت در لبنان با بی اعتنایی دستگاه قضا روبرو شد چون مسئولان نهاد قضایی لبنان به اظهارات اخیر نصر الله به عنوان یک «فراخوان سیاسی» نگاه می کنند که برای دستگاه قضا «الزام آور نیست» و «تاثیری بر روند تحقیق ندارد».

نصر الله پنجشنبه (۴ اوت) در اظهاراتی گفت «مسئول اصلی توقف تحقیقات کسی است که زیر بار کناره گیری نمی رود». منظور نصر الله قاضی بیطار بود.

نصر الله خواستار «از سر گیری فعالیت قضایی شفاف و درست و بازگشایی روند قضایی و بازخواست عامل این مصیب» شد.

البته اظهارات نصر الله درباره کناره گیری قاضی پرونده تحقیق انفجار بندر بیروت در دستگاه قضای لبنان مورد بی توجهی قرار گرفت.

یک مقام قضایی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «این دیدگاه یک سیاستمدار است که برای قاضی پرونده انفجار بندر بیروت الزام آور نیست و تاثیری در روند تحقیقات کاملا محرمانه ندارد. روند تحقیقات قضایی کاری به درگیری های کنونی در کشور ندارد».

از سوی دیگر بحث و جدل سیاسی روز جمعه (۵ اوت) بین جریان آزاد ملی وابسته به پرزیدنت میشل عون و نجیب میقاتی نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه افزایش یافت. جریان آزاد ملی با انتقاد تند از میقاتی او را به فساد و سوء استفاده از نفوذ متهم کرد و میقاتی گفت جریان آزاد ملی از او باج خواهی سیاسی می کند.
جریان آزاد ملی در بیانیه ای گفت «کارنامه میقاتی پر از فساد است». دفتر میقاتی در پاسخ یاد آور شد «جریان وارونه کردن حقیقت در عالم هپروت سیر می کند بنابراین ما به همین پاسخ کوتاه بسنده می کنیم تا مانع ادامه باج خواهی سیاسی و بحث و جدل های بی فایده و بی نتیجه و بی موقع در اوضاع کنونی کشور به ویژه بحران برق شویم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای