اتمام ساخت بلندترین پل آبی در سعودی

اتمام ساخت بلندترین پل آبی در سعودی

​​​​​​​    یک مسئول در TRSDC: ۵۰ درصد ساخت و سازها تکمیل شده است
دوشنبه, 8 اوت, 2022 - 10:00
ساخت و ساز فوندانسیون پل «جزیره شورا» تمام شده است

شرکت توسعه دریای سرخ (TRSDC) از نصب آخرین سازه بتنی ۴۰۰ تنی پل شورا خبر داد. فوندانسیون پل شورا بخش اصلی زیر ساختارهای مرحله اول پروژه دریای سرخ به شمار می رود که طبق برنامه TRSDC پایان سال ۲۰۲۳ به بهره برداری می رسد.

یک مقام مسئول در  شرکت توسعه دریای سرخ گفت «این پل طبق معیارهای حداکثری زیست محیطی و پایداری طراحی شده تا به نگین معماری سبز هنگام ساخت و ساز و بهره برداری تبدیل گردد».

این مقام مسئول در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» توضیح داد «فوندانسیون پل ساخته شده و آسفالت پل در حال انجام است».

او خاطر نشان کرد «مرحله اول پروژه مقصد دریای سرخ دستخوش تحول مهم شد چون بیش از ۵۰ درصد ساخت و سازهای مرحله اول تمام شده و برخی از تاسیسات اصلی آن از جمله یک هتل ۴ ستاره ویژه مدیران  TRSDC و دفاتر این شرکت در منطقه و بزرگ ترین نهالستان خاورمیانه در این منطقه وارد فاز عملیاتی شدند. اولین هتل این منطقه تا پایان سال جاری افتتاح و آماده پذیرایی از مهمانان می شود».

«پل شورا» بلندترین پل آبی در سعودی به طول ۳ هزار و ۳۰۰ متر و عرض ۲۸ متر است و دو باند برای تردد خودروهای هوشمند از و به جزیره و چند باند ویژه عابر پیاده و دوچرخه دارد. «پل شورا» شریان زندگی جزیره شورا است چون دروازه اصلی این جزیره بوده و جزیره را به بخش های دیگر واقع در خشکی وصل می کند.

فوندانسیون «پل شورا» از بیش از ۶۰۰ قطعه پیش ساخته بنتی ۸۰ تا ۴۰۰ تنی ساخته شده که در ۱۲۴ پایه دریایی نصب شده اند. این قطعات از طریق دریا به منطقه منتقل و با توجه به استانداردهای پل سازی بین المللی نصب شدند.

شرکت معروف ساخت و نگهداری زیرساخت و سازه های دریایی ARCHIRODON تلاش کرده تا در بلندترین پل دریایی در سعودی معماری پایدار را دنبال کند و مطالعات و ارزیابی گسترده درباره تاثیرات زیست محیطی ساخت این پل بر اکوسیستم دریایی منطقه و مقایسه با معماری پل های مختلف دنیا انجام داد و این سبک معماری را به عنوان پایدارترین و بهینه ترین طرح معماری از نظر زیست محیطی برای «پل شورا» برگزید. بیش از ۹۰ درصد قطعات بتنی به کار رفته در این پل پیش ساخته و دوستدار محیط زیست هستند تا مشکلات زیست محیطی در محل ساخت پل پیش نیاید.

این مقام مسئول تاکید کرد که «در جریان ساخت و ساز هیچ آسیبی به گونه های گیاهان بومی مثل مانگرو در محل ساخت پل وارد نشده و این گیاهان برای زیبا کردن معماری پل به کار رفته اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای