سفر به شبه جزیره عرب با «درشکه» منطقه تاریخی جده

سفر به شبه جزیره عرب با «درشکه» منطقه تاریخی جده

۲۰۰ تابلوی هشام بنجابی از پادشاهان و سران عرب
دوشنبه, 8 اوت, 2022 - 12:15

یک درشکه آنتیک و قدیمی وسط میدان اشیای عتیقه و قدیمی و تابلوهای قدیمی در مرکز شهر تاریخی و باستانی جده نگاه ها را به خود جذب می کند و ما را به یاد اوایل قرن بیستم می اندازد. کالسکه و درشکه در آن زمان به عنوان وسیله تردد و رفت و آمد در سعودی رواج داشت.
A picture containing text, person, indoor</p>
<p>Description automatically generated
عکس: ملک سلمان در این عکس امیر ریاض بود و حسنی مبارک رئیس جمهور مصر و بنجابی هنرمند سعودی


هشام بنجانی هنرمند هنرهای تجسمی می گوید  درشکه بیش از ۸۰ سال قبل یکی از وسایل متعلق به خانواده های پولدار در جده به شمار می رفت. هشام بنجابی که مدیر شعبه انجمن هنرهای تجسمی در جده است یکی از درشکه ها را که بیش از ۶۰ سال قدمت دارد نگه داشته و برای آن یک اسب فلزی با سبک خاص خودش ساخته است. او می خواهد ضمن احیای پیشینه غنی فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعی آن دوره را روایت کند و بازدید کنندگان را به آن گذشته و خاطرات قشنگ ببرد. تابلوهای گوناگونی از پادشاهان و امرای سعودی و مناطق عمده سعودی در گذشته و عکس های مربوط به دید و بازدیدهای سران عرب و خارجی از سعودی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند.
این نمایشگاه هنری دائم در آکادمی استاد هشام بنجابی در خانه هنر الرشایده در خیابان ابو عنبه در منطقه تاریخی جده برگزار می شود.

تابلوها و آثار هنری به طور جذابی در ورودی این خانه هنر قدیمی و باستانی چیده شده اند که در مقدمه آنها یک کالسکه اسب قدیمی به چشم می خورد و بازدید کنندگان را با خود به اعماق و ناگفته های این منطقه می برد.


A person wearing a white robe and glasses</p>
<p>Description automatically generated with low confidence
هشام بنجابی هنرمند سعودی (عکس: محمد المانع)


هشام بنجابی هنرمند پرآوازه سعودی را «نقاش پادشاهان» می نامند. او در ۱۹ سالگی وارد عرصه هنر و نقاشی شد و اولین تابلوی او از ملک فیصل بن عبد العزیز بود و تابلو را به مادرش اهدا کرد.
حسن آل الشیخ وزیر معارف وقت سعودی هشام بنجابی را به طور اتفاقی دید که داشت تابلو را قاب می گرفت. آل الشیخ به او پیشنهاد داد که با ملک فیصل در کاخ حمراء در جده ملاقات و تابلو را به او اهدا کند. این آغاز ماجرا بود.


A group of people in clothing</p>
<p>Description automatically generated with low confidence
بنجابی و شاهزاده چارلز و دایانا (عکس: محمد المانع)


بنجابی بیش از ۲۰۰ تابلوی هنری از پادشاهان و سران کشورهای جهان کشیده و همچنین مناطق مختلف سعودی را به تصویر کشیده است که در این میان سهم شهر جده بیشتر از بخش های دیگر است.
بیش از ۸۰ تابلو در این نمایشگاه وجود دارد. بنجابی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «پرتره ملک عبد العزیز موسس سعودی بزرگ ترین و مهم ترین تابلوی این گالری است».
بنجابی توضیح داد که هر کدام از تابلوها و آثارش داستان و ماجرای خاصی دارند.
او اضافه کرد که تابلوی ملک سلمان بن عبد العزیز را به نشان قدردانی و احترام به ملک سلمان کشیده و او همواره شخصیت ملک سلمان را تحسین کرده و فرهنگ و آگاهی ملک سلمان همواره او را شگفت زده کرده است.
او برخی تابلوهایش را به روسای جمهوری کشورهای دیگر اهدا کرده که یکی از آنها تابلویی از محمد حسنی مبارک رئیس جمهور فقید مصر است. بنجابی این تابلو را بنا به توصیه ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه فقید سعودی کشید. این اثر که دو ماه طول کشیده به طول دو متر است و قاب طلاکاری شده دارد.
A picture containing outdoor, building, street, carriage</p>
<p>Description automatically generated
کالسکه اسب (عکس: محمد المانع)


بنجابی نقاشی رئالیسم را ترجیح می دهد اما در تابلوهایش تحت تاثیر سبک های دیگر هم قرار گرفته است. «چاه یسر» در شهر مدینه و «کوچه الشراشف» یکی از کوچه های قدیمی در محله المظلوم در منطقه تاریخی جده از تابلوهای نقاشی معروف او هستند.
بنجابی پیشتر در شهرداری جده کار می کرده و مسئول تمامی پروژه های زیبایی شهر که توسط هنرمندان معروف جهان در جده انجام شدند بوده است. بنجابی معمار میدان الهندسه یکی از اماکن معروف جده است.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای