آتش‌بس شکننده است.. و اسرائیل علاقه‌مند به معامله با حماس

آتش‌بس شکننده است.. و اسرائیل علاقه‌مند به معامله با حماس

تل‌آویو تعهد خود مبنی بر آزادی السعدی و عواوده را رد کرد.. «جهاد» تهدید کرد که جنگ را از سر می گیرد
سه شنبه, 9 اوت, 2022 - 00:00
فلسطینی ها بامداد دوشنبه توافق آتش بس در غزه را جشن گرفتند (AFP)

در حالی که دیروز مردم نوار غزه به زندگی روزمره خود بازگشتند، اولین روز آتش بس اسرائیل و جنبش جهاد که با میانجیگری مصر انجام شد، با بیانیه‌های هر دو طرف، جدیت پایداری آتش‌بس را که از یکشنبه و دوشنبه شب لازم الاجرا شد، تحت‌الشعاع قرار گرفت.

زیاد النخاله دبیرکل جنبش «جهاد» تهدید کرد که در صورت عدم پایبندی به شرط جنبش، جنگ با اسرائیل را از سر خواهد گرفت «گویا توافقی در کار نبود».

شرط جهاد آزادی دو زندانی آن به نام‌های بسام السعدی و خلیل عواوده است که تنها بند توافق آتش بس در غزه پس از درگیری 3 روزه بود.

اما مقامات در اسرائیل می گویند که  هرگز به این تعهد عمل نکرده اند.

عمر بار لو وزیر امنیت داخلی اسرائیل در این باره گفت: اسرائیل با آزادی دو زندانی از (جهاد) در چارچوب توافق آتش‌بس موافقت نکرده است. دو وزیر دیگر نیز از اظهارات وی حمایت کردند.

نزدیکان یایر لاپید نخست وزیر اسرائیل فاش کردند که او و تعدادی از همکارانش در دولت معتقدند که در  پایان سریع عملیات نظامی علیه جهاد و تعهد حماس به خویشتن داری و خودداری از مشارکت در جنگ، چشم انداز بازگشت به مذاکرات به منظور انعقاد قرارداد تبادل اسرا با حماس وجود دارد.

آنها افزودند که موضوع زندانیان و تشدید تلاش ها برای آزادی آنها در راس اولویت های لاپید قرار دارد.

به گفته منابعی در تل آویو، ناکامی  در کشاندن حماس به درگیری ها نتیجه یک لحظه یا تصادفی نبوده است، بلکه تصمیم سنجیده ای بود که در بالاترین سطح و با رایزنی و هماهنگی با ترکیه و قطر و علاوه بر مشارکت مصر اتخاذ شد.

این منابع اشاره کردند که این جنبش طرفی بود که با آن در مورد ابتکارات متعدد مصر برای جلوگیری از وخامت  اوضاع مذاکره می کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای