سفارت امارات در واشنگتن: وکیل آمریکایی به جرم فرار مالیاتی و پولشویی محکوم شده‌است

سفارت امارات در واشنگتن: وکیل آمریکایی به جرم فرار مالیاتی و پولشویی محکوم شده‌است

ابوظبی تاکید کرد که عاصم غفور تراکنش های مالی در کشور توسط شخص ثالث ناشناس انجام داده است
دوشنبه, 8 اوت, 2022 - 15:45
پرونده عاصم غفور وکیل آمریکایی در چارچوب همکاری بین امارات و آمریکا رد و بدل می شود (WAM)

سفارت امارات در واشنگتن اعلام کرد که پرونده عاصم غفور وکیل آمریکایی بیش از دو سال است که در چارچوب همکاری فشرده برای مبارزه با پولشویی فرامرزی و تامین مالی غیرقانونی بین امارات و ایالات متحده رد و بدل شده است.

سفارت امارات اعلام کرد که امارات تحقیقات خود را در مورد فعالیت های آقای غفور در سال 2020 پس از دریافت درخواست رسمی از سفارت آمریکا در ابوظبی آغاز کرده است.

این سفارتخانه در بیانیه ای که الشرق الاوسط به نسخه ای از آن دست یافته است، افزود که بر اساس آن تحقیقات، دادگاه اماراتی آقای غفور را به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی در 25 می 2022 متهم کرد.

این بیانیه افزود: طبق تحقیقاتی که امارات با مقامات آمریکایی در میان گذاشته است، آقای غفور متهم به فرار مالیاتی و پولشویی از طریق انتقال پول بین المللی حداقل 4.9 میلیون دلار از طریق سیستم بانکی امارات است. این نقل و انتقالات از طریق چندین حساب بانکی که وی با هدف پنهان کردن منشا وجوه از مقامات مالیاتی افتتاح کرده بود، انجام شده است. یکی از این حساب ها در اوایل سال 2013 افتتاح شد و حساب دیگری در سال 2020 پس از کشف فعالیت های مشکوک بسته شد.

در این بیانیه آمده است که غفور در امارات اقامت ندارد، اما ده ها واریز نقدی و تراکنش بدهی به حساب های وی از طریق دستگاه های خودپرداز واقع در امارات توسط شخص ثالث ناشناس با استفاده از کارت های بانکی آقای غفور انجام شده است.

بیانیه ادامه داد: تحقیقات نشان داد که شواهدی وجود دارد مبنی بر عدم تطابق نقل و انتقالات با هدف اصلی افتتاح حساب ها به منظور کتمان یا پنهان کردن ماهیت و منبع وجوه به دست آمده از منابع غیرقانونی وجود دارد. امارات جزئیات این نقل و انتقالات را ارائه کرد که به ذینفعان در چندین کشور از جمله ایالات متحده ارسال شد.

سفارت امارات در واشنگتن تاکید کرد که مدارک فوق به دادگاه بدوی امارات ارائه شده است که آقای غفور را بر اساس قانون فدرال امارات متحده عربی در مورد مبارزه با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم، تامین مالی سازمان های غیرقانونی و قانون فدرال در مورد رویه های مالیاتی متهم کرد.

این سفارتخانه توضیح داد که آقای غفور از زمان دستگیری اش، تحت تشریفات قانونی مناسب قرار گرفته است و از وکیلش در امارات مشاوره حقوقی دریافت کرده است. آقای غفور اشاره کرد که قصد دارد تا تاریخ حضور بعدی خود در دادگاه در 9 اوت 2019 نسبت به حکم محکومیت خود تجدیدنظر کند. به غفور و وکیلش بنا به صلاحدید خود چندین فرصت برای مشاوره شخصی یا ویدئویی داده شد و او دو بار در دادگاه حاضر شد. دادگاه در جلسه قبلی با درخواست وی مبنی بر آزادی اش با قرار وثیقه در انتظار تجدید نظر رد شده بود. او همچنان با خانواده خود و مقامات کنسولی ایالات متحده در تماس است.

سفارت آمریکا تاکید کرد که پرونده تحت بررسی در حال حاضر نشان دهنده وسعت همکاری حقوقی بین امارات و ایالات متحده برای مبارزه با جرایم مالی فرامرزی است.

در بیانیه مشترکی که پس از نشست دوجانبه امارات و ایالات متحده در 16 ژوئیه گذشته منتشر شد، «پرزیدنت بایدن از تلاش‌های امارات برای تقویت سیاست‌ها و سازوکارهای اجرایی خود در مبارزه با جرایم مالی و جریان‌های مالی غیرقانونی قدردانی کرد».

تلاش‌های امارات متحده عربی شامل مقررات و سیاست‌های جدید، نظارت بیشتر، پیگردهای قانونی بیشتر و مجازات‌ها و جریمه‌ها علیه افراد، بانک‌ها و سایر نهادها بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای