«جسد الظواهری».. و معضل دفن سران گروه‌های تروریستی و سران عرب

پیکر بن لادن و البغدادی «به دریا» انداخته شدند.. قذافی مخفیانه در صحرا دفن شد، صدام از تکریت برده شد.. علی عبدالله صالح «پشت بیمارستان نظامی» در صنعا

ایمن الظواهری رهبر القاعده (آرشیویی - خبرگزاری فرانسه)
ایمن الظواهری رهبر القاعده (آرشیویی - خبرگزاری فرانسه)
TT

«جسد الظواهری».. و معضل دفن سران گروه‌های تروریستی و سران عرب

ایمن الظواهری رهبر القاعده (آرشیویی - خبرگزاری فرانسه)
ایمن الظواهری رهبر القاعده (آرشیویی - خبرگزاری فرانسه)

جنجال پیرامون محل دفن دکتر ایمن الظواهری، رهبر القاعده، دوباره آنچه را که بر اجساد دیگر رهبران پیش از او در راس گروه‌های مسلح رخ داده را باز تابانیده است؛ مانند اسامه بن لادن و ابوبکر البغدادی و رهبران کشورهایی که در بحبوحه انقلاب‌ها یا جنگ‌هایی که رژیم‌هایشان سرنگون شد، مانند معمر قذافی، صدام حسین و علی عبدالله صالح.

* رهبران القاعده

جنجال بر سر «جسد الظواهری» بلافاصله پس از آن بالا گرفت که ایالات متحده در دوشنبه گذشته اعلام کرد که رهبر القاعده را با دو موشک هلفایر از یک پهپاد کشته‌است، در حالی که او پس از طلوع آفتاب در ۳۱ جولای در بالکن یک «خانه امن» در محله مجلل شیربور کابل ایستاده بود. آمریکا تأکید کرد که مقامات «شبکه حقانی» جنبش «طالبان» برای از بین بردن آثار حضور وی در خانه به سرعت به خانه شتافتند و خانواده وی را به مکان دیگری منتقل کردند، اما جنبش «طالبان» در بیانیه ای گفته‌است که «هیچ اطلاعاتی در مورد ورود و اقامت ایمن الظواهری» در کابل ندارد. در حالی که ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی جنبش گفت که هیچ جنازه ای در خانه ای که هدف حمله آمریکایی‌ها قرار گرفته بود، یافت نشد، امرالله صالح معاون پیشین رئیس‌جمهور افغانستان، اشرف غنی، در مورد اطلاعاتی که به دست آورده‌است، گفت که طالبان مخفیانه جسد الظواهری و «همراهان» او را در ولسوالی پنجوای ولایت قندهار (جنوب افغانستان) دفن کرده‌اند.
سخنان این مقام سابق افغانستان که دشمن قسم خورده طالبان است، در مورد دفن رهبر القاعده با «رفقای» خود در قندهار می‌تواند اعتبار اطلاعات او را تضعیف کند؛ آمریکایی‌ها تأکید می‌کنند که حمله موشکی آنها به کابل به غیر از خود الظواهری منجر به کشته شدن دیگری نشده‌است، در حالی که می‌دانند که همسر و اعضای خانواده‌اش در خانه مورد هدف حضور داشتند. در واقع مشخص نیست که آیا «جسدی» برای دفن رهبر «القاعده» باقی مانده‌است یا خیر. موشک‌هایی که آمریکایی‌ها او را با آن کشتند (R9X) مجهز به تیغه‌هایی شبیه به چاقو هستند که قربانی خود را تکه‌تکه می‌کنند.
اسامه بن لادن، سلف الظواهری در رأس القاعده نیز در حمله نیروهای کماندویی به مخفیگاه وی در ابوت آباد پاکستان در ماه می ۲۰۱۱ توسط آمریکایی‌ها کشته شد، اما سرنوشت جسد وی بلافاصله مستقیماً مشخص شد. آمریکایی‌ها پس از تأیید اینکه بن لادن را کشته‌اند، عجله کردند تا جسد او را با انداختن آن به دریا از بین ببرند.

* سرکردگان داعش

سرنوشت جسد بن لادن شبیه سرنوشت جسد ابوبکر البغدادی، رهبر داعش است که در ده سال گذشته بزرگترین رقیب القاعده را در مکان‌هایی که این دو سازمان در سراسر جهان گسترش یافته بودند تشکیل داده‌است. در اکتبر ۲۰۱۹، یک نیروی ویژه آمریکایی موفق شد به البغدادی در مخفیگاهش در روستایی کوچک در استان ادلب سوریه، نزدیک مرز با ترکیه برسد، اما به گفته مقامات آمریکایی در آن زمان، زمانی که در تونل زیر خانه گیر افتاده بود، خود را منفجر کرد و او و سه فرزندش را کشت. در حالی که مارک میلی رئیس ستاد کل ارتش آمریکا گفت که جسد او در چارچوب رویه‌های اتخاذ شده توسط نیروهای آمریکایی و «بر اساس قانون درگیری‌های مسلحانه» «دفع» شده‌است. خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع در پنتاگون گزارش داد که جسد البغدادی با انداختن آن به دریا، مشابه آنچه برای جسد بن لادن اتفاق افتاد، از بین رفت.
مشخص نیست بر سر جسد ابوابراهیم الهاشمی القرشی جانشین البغدادی که در عملیات نیروهای کماندویی در استان ادلب در ۳ فوریه ۲۰۲۲ توسط آمریکایی‌ها کشته شد، چه گذشت. آمریکایی‌ها در آن زمان اعلام کردند که او خود را منفجر کرد تا از دستگیری زنده جلوگیری شود. اما مشخص نشد که آیا بقایای او با انداختن آنها به دریا، همان‌طور که برای سلفش اتفاق افتاد، از بین رفت یا خیر.

* اجساد رهبران عرب

موضوع اجساد رهبران «القاعده» و «داعش» همچنین آنچه را که بر اجساد رهبران عرب که در سال‌های گذشته کشته شدند، را دوباره بر سر زبان‌ها انداخت. سرهنگ معمر قذافی رهبر سابق لیبی، در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱ هنگام تلاش برای فرار از سنگر خود در سرت توسط مخالفانش کشته شد. سپس مخالفانش او را (به همراه یکی از پسرانش) در مکانی مخفی در صحرای لیبی دفن کردند. قبیله قذافی و خانواده وی سال هاست که خواستار بازگرداندن جسد وی برای دفن مجدد هستند، اما مخالفان وی تا امروز به این خواسته پاسخ نداده‌اند. «جسد قذافی» یکی از مشکلات متعددی است که روابط بین گروه‌های لیبی از جمله روابط میان سرت، سنگر سابق قذافی، و مصراته، سنگر مخالفان وی را تیره کرده‌است.
جسد صدام حسین رئیس‌جمهور سابق عراق نیز به نوبه خود کانون جنجال‌های عراقی است. مشخص است که جسد وی پس از به دار آویختن در دسامبر ۲۰۰۶ در العوجه تکریت به خاک سپرده شد، اما گزارش‌ها حاکی از تخریب آرامگاه وی در جریان نبرد بین داعش و الحشد الشعبی عراق بود. خانواده صدام اکنون تأیید می‌کنند که جسد به مکان دیگری منتقل شده‌است، اما از افشای آن خودداری می‌کنند.
سرنوشت جسد علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور پیشین یمن، به نوبه خود از زمان مرگ وی به دست حوثی‌ها در دسامبر ۲۰۱۷، کانون بحث و جدل بوده‌است. یکی از مقامات حزب کنگره عمومی خلق به رهبری رئیس‌جمهور فقید می‌گوید که جسد وی در قبرستانی پشت بیمارستان نظامی در صنعا به خاک سپرده شد.
اما حوثی‌ها اطلاعات خاصی دربارهٔ محل دفن رئیس‌جمهور سابق که به تازگی اتحاد خود را با آنها شکسته بود، ارائه نکردند.میانجیگری عمان بین مصر و ایران

میانجیگری عمان بین مصر و ایران
TT

میانجیگری عمان بین مصر و ایران

میانجیگری عمان بین مصر و ایران

هیثم بن طارق، سلطان عمان دیروز در دیدار با علی خامنه ای رهبر ایران در تهران، پیشنهاد میانجیگری کشورش برای احیای روابط ایران و مصر را مطرح کرد.
خامنه‌ای از ابتکار سلطان عمان استقبال کرد و سایت رسمی رهبر ایران نوشت: «ما از بیانیه سلطان عمان دربارهٔ تمایل مصر برای از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم».
خامنه‌ای با اشاره به خرسندی عمان از از سرگیری روابط سعودی و ایران، گفت: «این مسائل در نتیجه سیاست خوب دولت رئیسی برای گسترش و توسعه روابط با کشورهای همسایه و منطقه است».
خامنه ای همچنین خواستار تعمیق روابط مسقط و تهران شد. وی اظهار کرد: مقامات دو کشور برای توسعه روابط تفاهم نامه‌هایی امضا کردند.
وی گفت: آنچه در این مذاکرات مهم است رسیدن به نتایج ملموس است که باید با جدیت پیگیری شود.
گزارش شد که سلطان عمان که پیش از سفر خود به ایران، در سفری به قاهره با عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر دیدار کرد و به دنبال ایجاد پل ارتباطی بین قاهره و تهران و ارتقای سطح روابط بین آنها بود.
در قاهره، منابع آگاه مصری که با «الشرق الأوسط» صحبت کردند، نسبت به آنچه که آنها به عنوان «سیگنال‌های مکرر ایران مبنی بر تمایل به تقویت روابط دوجانبه بین دو طرف» توصیف کردند، ابراز آمادگی کردند.
این منابع مصری گفتند: «قاهره امیدوار است روابط دوجانبه با ایران را به گونه ای که با عوامل تعیین‌کننده اصلی سیاسی حاکم بر سیاست‌های منطقه ای مصر سازگار باشد، توسعه دهد».
این منابع با یادآوری مواضع مقامات و دیپلمات‌های ایرانی همچون حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، اظهار کردند که سیگنال‌های مکرر ایران در خصوص توسعه روابط با مصر «پژواک پیدا کرد».
نبیل فهمی، وزیر خارجه پیشین مصر به «الشرق الأوسط» گفت که آنچه اخیراً در مورد «تمایل مصر به بهبود روابط مطرح شده یک موضع اصولی است».
وی افزود که «علاقه دو طرف برای توسعه روابط وجود دارد که از اشارات مکرر ایران در این زمینه پیداست».

Read also


سودانی‌ها در انتظار آتش‌بس جدید؛ نقض‌ها ادامه دارد

لم تختف من سماء الخرطوم أعمدة الدخان حتى إبان الهُدن (أ.ف.ب)
لم تختف من سماء الخرطوم أعمدة الدخان حتى إبان الهُدن (أ.ف.ب)
TT

سودانی‌ها در انتظار آتش‌بس جدید؛ نقض‌ها ادامه دارد

لم تختف من سماء الخرطوم أعمدة الدخان حتى إبان الهُدن (أ.ف.ب)
لم تختف من سماء الخرطوم أعمدة الدخان حتى إبان الهُدن (أ.ف.ب)

با وجود نقض‌های متعدد آتش‌بس در سودان، از جمله آتش‌بس ۷ روزه گذشته که پس از بحث‌های طولانی در شهر جده توسط دو طرف درگیری با میانجیگری سعودی و آمریکا حاصل شد، سودانی‌ها منتظر تمدید آتش‌بس هستند.
در همین حال، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی دیروز با همتای بریتانیایی خود، جیمز کلورلی، دربارهٔ تلاش‌های پادشاهی با هدف حمایت از راه حل‌های سیاسی در سودان گفت و گو کرد.
خبرگزاری سعودی اعلام کرد که این دو وزیر به صورت تلفنی دربارهٔ تلاش‌های پادشاهی برای ایجاد پل ارتباطی بین طرف‌های سودانی از طریق میزبانی از نمایندگان این کشور در مذاکرات جده و توافق‌های حاصل از آن در مورد آتش‌بس گفت و گو کردند.
پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده روز یکشنبه از ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع خواستند تا به گفت و گو برای دستیابی به توافق بر سر تمدید آتش‌بس ادامه دهند.
دو طرف توافق‌نامه ای را در جده امضا کرده بودند که بر اساس آن یک آتش‌بس بشردوستانه به مدت هفت روز وجود دارد که می‌تواند تمدید شود.
از سوی دیگر، آمریکا، نروژ، بریتانیا و اتحادیه اروپا در بیانیه ای که روز گذشته توسط وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، از بیانیه اتحادیه آفریقا پس از نشست شورای صلح و امنیت دربارهٔ سودان استقبال کردند.
این کشورها اقدامات دو طرف متخاصم و رنجی که آنها برای مردم سودان وارد کردند را محکوم کردند.
این سه کشور و اتحادیه اروپا حمایت خود را از «رهبری آفریقا و نقشه راه اتحادیه آفریقا برای حل مناقشه در سودان» تأیید کردند.

آنها همچنین از تلاش‌های اتحادیه آفریقا برای ایجاد یک مکانیسم توسعه‌یافته برای اطمینان از اقدام جامع و هماهنگ منطقه‌ای و بین‌المللی به سمت یک روند صلح پایدار و از سرگیری انتقال به حکومت غیرنظامی و دموکراسی در سودان استقبال کردند.
بیانیه پایانی نشست شورای صلح و امنیت آفریقا در ۲۷ مه از طرف‌های متخاصم خواسته‌است که فوراً بدون هیچ پیش‌شرطی آتش‌بس اعلام و بسیج نیروها را متوقف کنند.
این بیانیه همچنین خواستار «تصویب راه حل مسالمت آمیز برای درگیری‌ها، اجازه دسترسی بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه، و از سرگیری روند انتقال سیاسی شد که به برگزاری انتخابات برای انتقال به یک دولت دموکراتیک با رهبری غیرنظامی ختم شود».
بیانیه نهایی «نقشه راه اتحادیه آفریقا برای حل مناقشه در سودان، با هدف خاموش کردن سلاح‌ها در سودان» را تصویب کرد و از طرف‌های سودانی و جامعه بین‌المللی خواست تا از اجرای نقشه راه حمایت کنند.
سودان در ۱۵ آوریل به ورطه نبرد بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع فرورفت، در حالی که احزاب نظامی و غیرنظامی در حال دست زدن به آخرین اقدامات در روند سیاسی بودند که قرار بود به تشکیل یک دولت غیرنظامی منجر شود.


دولت سعودی تحولات مذاکرات جده دربارهٔ سودان را بررسی کرد

خادم حرمین شریفین در حال ریاست جلسه هیئت دولت (واس)
خادم حرمین شریفین در حال ریاست جلسه هیئت دولت (واس)
TT

دولت سعودی تحولات مذاکرات جده دربارهٔ سودان را بررسی کرد

خادم حرمین شریفین در حال ریاست جلسه هیئت دولت (واس)
خادم حرمین شریفین در حال ریاست جلسه هیئت دولت (واس)

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی در جلسه امروز (سه شنبه) خود به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، تحولات عرصه‌های منطقه ای و بین‌المللی به ویژه اوضاع سودان و روند رایزنی‌های جده با هدف حمایت از راه حل‌های سیاسی در این کشور برادر و نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف درگیری و توافقات حاصل در مورد آتش‌بس کوتاه مدت و ترتیبات بشردوستانه را بررسی و پیگیری کرد.

در ابتدای جلسه، هیئت دولت مفاد دو نامه دریافتی از سوی خادم حرمین شریفین و ولیعهد و نخست‌وزیر از رئیس‌جمهوری متحد کومور را بررسی کرد.
سلمان الدوسری وزیر اطلاع‌رسانی سعودی نیز گفت: شورای وزیران به همه اقدامات جاری از سوی دولت در روزهای گذشته به ویژه در زمینه تحکیم روابط بین پادشاهی و تعدادی از کشورهای برادر و دوست در سطوح دوجانبه و چندجانبه در زمینه‌های مختلف رسیدگی کرد.
در این زمینه، کابینه دولت از نتایج پنجمین نشست شورای هماهنگی سعودی و عراق در استان جده، امضای یادداشت‌های تفاهم در تعدادی از زمینه‌ها قدردانی و بر عزم دو کشور برادر برای افزایش سرعت همکاری‌ها برای دستیابی به منافع مشترک، افزایش امنیت و ثبات منطقه و تسریع توسعه تأکید کرد.
شورا به مشارکت پادشاهی در هفتاد و ششمین نشست مجمع جهانی بهداشت در ژنو اشاره کرد و گفت: ریاض به دنبال برجسته کردن تلاش‌هایش در کاهش تهدیدات جهانی بهداشت عمومی، یافتن راه‌حل‌هایی در آماده‌سازی و پاسخ به همه‌گیری‌ها، و ابداع برنامه‌هایی برای ارتقای پایداری سلامت انسان است.
وزیر اطلاع‌رسانی سعودی اشاره کرد که شورا تمایل دولت برای توسعه و تنوع بخشیدن به اقتصاد پادشاهی و بهبود محیط سرمایه‌گذاری از طریق برگزاری مجمع سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه اقتصادی در ریاض و امضای تفاهم نامه و اعطای مجوز برای شروع کسب و کار در این مناطق را تأیید کرد و گفت: این اقدامات منعکس کننده تغییر کیفی اقتصاد سعودی و رقابت پذیری آن است، همچنین فرصت‌های امیدوارکننده جدیدی را که سرمایه‌گذاری‌های مستقیم را به سمت آن جذب می‌کند، برجسته می‌کند.


فضانوردان سعودی فضا را به سمت زمین ترک کردند

TT

فضانوردان سعودی فضا را به سمت زمین ترک کردند

فضانوردان سعودی فضا را به سمت زمین ترک کردند

علی القرنی و ریانه برناوی دو فضانورد سعودی شامگاه امروز (سه شنبه)، پس از پایان مأموریت علمی ۱۰ روزه خود، ایستگاه فضایی بین‌المللی را به مقصد زمین ترک کردند.

القرنی و برناوی به عنوان بخشی از خدمه «آکسیوم-۲»(Ax-2)، آزمایش علمی پژوهشی پیشگام در ریزگرانش را انجام دادند که به گسترش علمی و تحقیقات در همه تخصص‌های آن کمک می‌کند و بر توسعه بسیاری از برنامه‌ها و تحقیقات و همچنین دسترسی به مخاطبان منتخب در زمین برای ترویج تحقیقات فضایی و کار ایستگاه بین‌المللی تأثیر می‌گذارد.
فضاپیمای دراگون حامل برناوی، القرنی و دو همکار آمریکایی آنها، پگی ویتسون و جان شافنر، حدود ساعت ۱۸ بعد از ظهر به وقت ریاض از ایستگاه بین‌المللی جدا شد.
به گفته سازمان فضایی سعودی، سفر برگشت، ۶ تا ۳۰ ساعت طول می‌کشد.
این پرواز نقطه عطف تاریخی در بخش فضایی سعودی شمرده می‌شود.
این امر به عنوان تأییدی بر تمایلات جدی سعودی برای بهره‌مندی از آن در همه زمینه‌ها است، زیرا این بخش آینده غول پیکری است که دیدگاه‌های جهانی پایداری، فناوری و تحقیقات علمی در آن تلاقی می‌کند.


روایت کامل ربایش و آزادی شهروند سعودی در لبنان

روایت کامل ربایش و آزادی شهروند سعودی در لبنان
TT

روایت کامل ربایش و آزادی شهروند سعودی در لبنان

روایت کامل ربایش و آزادی شهروند سعودی در لبنان

روزنامه «الشرق الأوسط» به گزارش کامل ربوده شدن و آزادی مشاری المطیری شهروند سعودی در لبنان دست یافت.
آزادسازی این شهروند یکی از موارد موفق اطلاعات ارتش لبنان در رویارویی با باندهای جنایتکار سازمان یافته محسوب می‌شود.
همان‌طور که شاهد بودیم برای اولین بار دستگیری تعدادی از آدم ربایان پس از اکثر عملیات‌ها با آزادی ربوده شدگان بدون دستگیری به پایان رسید.
این عملیات شبکه سازمان‌دهی شده‌ای از آدم‌ربایی‌ها را متلاشی کرد که از کافه‌های بیروت شروع می‌شود و به سرزمین‌های سوریه ختم می‌شود و از چندین منطقه لبنان می‌گذرد که قربانیان آن معمولاً «اتباع خارجی تنها» هستند.
گروهی پنج نفره با لباس نظامی، المطیری را در حالی که در قهوه‌خانه ای در بیروت بود تحت نظر داشتند.
آنها با موسی جعفر که تحت تعقیب امنیتی لبنان است تماس گرفتند و توافق حاصل شد و قربانی «فروخته شد».
پس از خروج المطیری از کافه، پنج آدم‌ربا به تعقیب او می‌پرداختند و برای توقف او در منطقه‌ای متروک به خودروی او ضربه زدند و به او هجوم آوردند و او را از آن بیرون کشیدند و بلافاصله به منطقه بقاع بردند.
آدم ربایان پس از تعویض خودرو به سمت محله الشراونه در حوالی شهر بعلبک حرکت کردند و در آنجا ربوده شده به حزب متعلق به جعفر تحویل داده شد و «حق‌الزحمه» آنها اخذ شد و از آنجا به آن سوی مرز لبنان و سوریه منتقل شد.
راه اطلاعات ارتش لبنان برای تعیین محل اختفای المطیری کارت بانکی وی بود که توسط آدم ربایان ضبط شده بود؛ بعد از اینکه او به آنها رمز عبور اشتباه داد، آن را تحت فشار قرار دادند و رمز صحیح را دریافت کردند.
آنها توانستند چند هزار دلار برداشت کنند. سپس از تلفن او پیامک فرستادند و ۴۰۰ هزار دلار باج خواستند.
برداشت پول اولین سیگنال‌ها و سرنخ‌ها را به نیروهای امنیتی داد و بازشدن خط موبایل فرد ربوده شده برای مدتی شواهد جدیدی به آنها داد.
ارتش شروع به اعمال فشار بر خانواده جعفر در لبنان و خانواده او در محله الشراونه کرد.
در نتیجه این حملات، هفت نفر از افراد دخیل در آدم‌ربایی دستگیر شدند، در حالی که بقیه به عمق خاک سوریه گریختند.
ارتش در حال حاضر به دنبال افراد بیشتری از جمله فردی است که پس از حمله به یک مرکز ذخیره‌سازی کاپتاگون در الشراونه، به سمت یک ایستگاه ارتش تیراندازی کرد.
او علاوه بر افرادی که گمان می‌رود عملیات آدم ربایان را تسهیل کرده‌اند، یکی از دست‌اندرکاران این آدم‌ربایی است.


الجزایر برای انعقاد «قراردادهای تسلیحاتی» به ایتالیا روی می آورد


جانب من اجتماع المسؤول العسكري الإيطالي ومسؤولي الدفاع الجزائريين (وزارة الدفاع الجزائرية)
جانب من اجتماع المسؤول العسكري الإيطالي ومسؤولي الدفاع الجزائريين (وزارة الدفاع الجزائرية)
TT

الجزایر برای انعقاد «قراردادهای تسلیحاتی» به ایتالیا روی می آورد


جانب من اجتماع المسؤول العسكري الإيطالي ومسؤولي الدفاع الجزائريين (وزارة الدفاع الجزائرية)
جانب من اجتماع المسؤول العسكري الإيطالي ومسؤولي الدفاع الجزائريين (وزارة الدفاع الجزائرية)

در حالی که یک مقام عالی رتبه نظامی ایتالیایی در الجزایر به سر می برد، گزارش شد که دولت عبدالمجید تبون، رئیس جمهور این کشور به دنبال عقد معاملات تسلیحاتی با رم است. در گامی که نزدیکی دو طرف را تقویت می کند که قبلاً در زمینه انرژی به ویژه در زمینه تامین گاز الجزایر به اروپا پس از جنگ اوکراین توافقنامه هایی امضا کرده بودند.
وزارت دفاع الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیرکل این وزارتخانه، سرلشکر محمد الصالح بن بیشه، شامگاه دیروز با ژنرال لوسیانو پورتولانو، مدیر تسلیحات وزارت دفاع ایتالیا، در حضور مقامات نظامی الجزایر دیدار کرد.
طبق این گزارش، این گفت و گوها به «مسائل مورد علاقه مشترک» پرداخته است.
در این بیانیه آمده است که پورتولانو در راس یک هیئت نظامی و غیرنظامی «ارشد» از الجزایر دیدن می کند.
سفر وی با دیدار با مقامات نظامی محلی آغاز شد که در این دیدار درباره وضعیت منطقه به ویژه لیبی و مالی نیز گفت و گو شد.
خبرگزاری ایتالیایی نوا به نقل از شپرد مدیا، یک وب سایت تخصصی در بخش صنایع دفاعی، نوشت که الجزایر از رم خواسته است تا یک واحد حمل و نقل دریایی آبی خاکی جدید را در چارچوب یک توافقنامه همکاری در دست توسعه بین آنها ایجاد کند.
او گفت که دومین «سکوی پیاده‌سازی»، یعنی واحدهای فرود و پشتیبانی لجستیکی که الجزایر درخواست می‌کند، «تنها یک جنبه از چارچوب همکاری را نشان می‌دهد که می‌تواند چندین کشتی دیگر را نیز در بر گیرد».
بر اساس همین سایت، نیروی دریایی الجزایر «از (فینکانتیری)، یک کلاس با سکوی فرود تقویت شده San Giusto) ) درخواست کرده است». مشخص است که روسیه تامین کننده سنتی تسلیحات الجزایر است.
جورجیا ملونی نخست وزیر ایتالیا در آغاز سال جاری از الجزایر دیدار کرد و او بر انعقاد قراردادهای متعددی نظارت داشت که شامل شرکت های کوچک، صنایع غذایی و نساجی، زیرساخت ها، کارهای عمومی، صنایع داروسازی، نیروی دریایی و حوزه فضایی نیز می شد.


واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است

واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است
TT

واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است

واشنگتن: جنگ علیه داعش تمام نشده است

در آستانه میزبانی ریاض از نشست ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش، یک مقام ارشد آمریکایی پایان جنگ علیه این سازمان را رد کرد و گفت، جنگ علیه داعش تمام نشده است، هرچند که نسبت به 5 یا 10 سال پیش «ضعیف تر و پراکنده تر» شده است.
ایان مک کوری، معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش در گفت‌وگو با باروزنامه «الشرق الاوسط» گفت: نشست وزیران که در هشتم ژوئن به میزبانی ریاض برگزار خواهد شد، فرصتی عالی برای احیای ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش است.
وی افزود: به لطف سخاوت و رهبری میزبان سعودی ما، این نشست فرصتی عالی برای تقویت مجدد ائتلاف و افزودن شتاب بیشتر به آن خواهد بود.
مک کوری بر تقویت تلاش‌های ائتلاف برای مبارزه با تروریسم در غرب آفریقا و ساحل تاکید کرد و از تلاش‌ها برای گسترش دامنه همکاری با کشورهایی که منابع و تخصص در مبارزه با تروریسم دارند و به اشتراک گذاشتن آنها با دولت‌های آفریقایی با تمرکز بر تشویق بیشتر به همکاری و تعامل بین کشورهای منطقه خبر داد.
مک کوری در مورد عراق، نسبت به توانایی نیروهای عراقی برای مبارزه با هر گروه باقی مانده از داعش در کشور ابراز خوش بینی کرد و گفت: «ما از نزدیک با دولت نخست وزیر السودانی کار می کنیم. نیروهای امنیتی عراق قابلیت های استثنایی را توسعه داده اند».
مک کوری درباره ادامه حضور نیروهای ائتلاف در عراق توضیح داد: «ما با (نیروهای عراقی) مشارکت طولانی مدت داریم. ما هنوز یک بخش آموزشی نظامی داریم که به نیروهای امنیتی عراق مشاوره می دهد».
وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم آنها (نیروهای عراقی) به موفقیت‌های زیادی در مبارزه با هسته‌های داعش دست یافته‌اند».


ریاض و واشنگتن خواستار پایبندی به آتش بس در سودان شدند

تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)
تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)
TT

ریاض و واشنگتن خواستار پایبندی به آتش بس در سودان شدند

تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)
تعدادی از شهروندان جلوی شعبه آتش گرفته یکی از بانک ها در جنوب پایتخت (فرانس پرس)

سعودی و آمریکا خواستار پایبندی دو طرف درگیری به توافق آتش بس موقت در سودان شدند. این توافق از سوی دو طرف جنگ برای رسیدن کمک های بشردوستانه امضا شده بود.
سعودی و آمریکا چهارشنبه (۲۴ مه) در بیانیه ای بر اهمیت توافق آتش بس که به تازگی ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع امضا کردند تاکید کردند.
این بیانیه خاطر نشان کرد «مردم سودان نیاز شدید به کمک های بشردوستانه و بازگشت خدمات اولیه دارند و این امر صرفا با آتش بس موقت امکان پذیر خواهد بود».
این بیانیه پس از آن منتشر می شود که دو طرف درگیری توافق آتش بس را برای دومین روز پیاپی نادیده گرفتند و صبح چهارشنبه درگیری ادامه داشت و صدای شلیک توپ و اسلحه در مناطق پراکنده خارطوم شنیده شده است.
یکی از جنگنده های نظامی ارتش سودان در شهر ام درمان سقوط کرد و یکی از خلبانانش به اسارت گرفته شد. نیروهای پشتیبانی سریع مدعی شدند که این جنگنده را با سامانه پدافندی سرنگون کردند.
از سوی دیگر، نیروهای پشتیبانی سریع بامداد چهارشنبه (۲۴ مه) ویدیویی پخش کردند و مدعی شدند که‌ «اعترافات» رئیس یکی از احزاب اسلامگرا است. او در این ویدیو گفت «برنامه ای برای برچیدن توافق سیاسی چارچوب و تعطیل کردن روند انتقال قدرت در سودان چیده شده بود».
محمد علی الجزولی در «اعترافات» خود برخی فرماندهان ارتش را به همکاری با اسلامگرایان برای ضربه به نیروهای پشتیبانی سریع و آغاز بحران کنونی متهم کرده است. هنوز تماس با فرماندهی ارتش برای پاسخ به این ادعا انجام نشده است. الجزولی اضافه کرد «توطئه آغاز تهاجم به نیروهای پشتیانی سریع و اولین تیر توسط علی کرتی دبیر کل فراری جنبش اسلامی و اسامه عبد الله یکی از چهره های برجسته و انس عمر و غیره طراحی شده بود».
محمد علی الجزولی خاطر نشان کرد «تماس ها و رایزنی پس از امضای توافق چارچوب بین نظامیان (ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع) و نیروهای جامعه مدنی در دسامبر پارسال آغاز شد و توافق کردیم که جلوی اجرای آن را بگیریم. یکی از سرلشکران به اسم حسن بلال رابط میان آنها بود».
الجزولی در ادامه یادآور شد «علی کرتی دبیر کل جنبش اسلامی به ما ابلاغ کرد بعد از اینکه بیانیه ارتش درباره شورشی بودن نیروهای پشتیبانی سریع منتشر شود فضای تشنج به سطح بی سابقه می رسد و به نقطه انفجار می رسیم و ساعت صفر روز شنبه ۱۵ آوریل خواهد بود».
هنوز مشخص نیست که الجزولی در چه شرایطی این اعترافات را بیان کرده است.
حزب دولت قانون و توسعه هفته گذشته گفت که محمد علی الجزولی رئیس این حزب و چهار نفر از محافظانش توسط نیروهای پشتیبانی سریع ربوده شدند. آنها با ۴ خودروی مسلح این افراد را ربودند و به مکان نامعلوم بردند.

Read also


وليد جنبلاط از ریاست حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان استعفا داد


 
ولید جنبلاط (آرشیو- رویترز)
  ولید جنبلاط (آرشیو- رویترز)
TT

وليد جنبلاط از ریاست حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان استعفا داد


 
ولید جنبلاط (آرشیو- رویترز)
  ولید جنبلاط (آرشیو- رویترز)

روزنامه الانباء چاپ لبنان پنجشنبه (۲۵ مه) گزارش داد که ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه از سمت خود استعفا داده است.
این روزنامه حزب سوسیالیست ترقی خواه افزود جنبلاط خواستار برگزاری کنفرانس انتخاباتی در تاریخ ۲۵ ژوئیه شد و او مسئولیت آماده کردن این کنفرانس را به دبیر خانه حزب سوسیالیست ترقی خواه محول کرد.


سعودی بر لزوم همگرایی عربی و ثبات منطقه تاکید کرد

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)
ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)
TT

سعودی بر لزوم همگرایی عربی و ثبات منطقه تاکید کرد

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)
ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)

شورای وزیران سعودی سه شنبه (۲۳ مه) از سیاست ثابت سعودی برای حمایت از همگرایی عربی و توجه به زمینه ها و شرایط ایجاد کننده ثبات و شکوفایی در منطقه به خصوص در حوزه توسعه پایدار در وجوه گوناگون تاکید کرد و گفت دولت سعودی در دوران ریاست دوره کنونی نشست سران عرب برای تنظیم ابتکارهای گوناگون در جهت پیشبرد همکاری مشترک فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی تلاش خواهد کرد.
این اظهارات در جلسه سه شنبه شورای وزیران به ریاست ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین در کاخ السلام در جده مطرح شد.
شورای وزیران ضمن ارزیابی مثبت بیانیه پایانی و نتایج سی و دومین اجلاس سران عرب در جده گفت که این نشست صفحه نوینی برای ارتقای روند اقدام مشترک و افزایش همبستگی و همکاری برای مقابله با چالش ها و دشواری ها در جهان عرب می گشاید و در دست یابی به اهداف و خواسته های مردم و نسل های آینده عرب سهیم است.

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)

سلمان الدوسری وزیر اطلاع رسانی در گفتگو با خبرگزاری رسمی سعودی در پایان جلسه گفت «شرکت کنندگان در جلسه در جریان محتوای گفتگوهای شاهزاده بن سلمان ولیعهد با برخی سران عرب و رئیس جمهور اوکراین درباره روابط دو جانبه و زمینه های افزایش و توسعه آن قرار گرفتند».
اعضای شورای وزیران همچنین درباره نتایج چهارمین نشست کمیته رایزنی های سیاسی بین الجزایر و سعودی و چهارمین نشست کمیته سیاسی و امنیتی و نظامی مشترک وابسته به شورای هماهنگی سعودی و عراق گفتگو و گام های کنونی در راستای تحکیم روابط را مثبت ارزیابی کردند و امیدوارند که تلاش ها برای افزایش چشم اندازهای همکاری در حوزه های گوناگون ادامه پیدا کند.
نمایندگان به بررسی آخرین تحولات منطقه و جهان از جمله اوضاع سودان پرداختند و از امضای توافق آتش بس کوتاه مدت در این کشور استقبال و درباره گفتگو برای توافق آتش بس پایدار و اجرای روند سیاسی ابراز امیدواری کردند.

ملک سلمان بن عبد العزیز خادمین حرمین شریفین ریاست جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده را بر عهده داشت (واس)

نمایندگان شورای وزیران ضمن اشاره به ماموریت علمی سعودی به فضا با دو فضانورد سعودی گفتند که این ماموریت فضایی می تواند در رسیدن به نتایج علمی و خدمت به بشریت و رسیدن به اهداف سعودی و سند چشم انداز ۲۰۳۰ در این حوزه سهیم باشد و برای این دو فضانورد سعودی آرزوی توفیق و بازگشت موفق کردند. شورای وزیران در جلسه سه شنبه از دستاوردهای دانش آموزان دختر و پسر با استعداد سعودی در نمایشگاه بین المللی علوم و مهندسی اینتل آیسف ۲۰۲۳ قدردانی کردند و نتایج درخشان سعودی در این رویداد را نتیجه تلاش های بی وقفه دولت سعودی برای افزایش سطح نظام آموزشی و اجرای الگوهای بهینه جهانی در عرصه آموزش خواندند.
شورای وزیران از ارتقای سعودی در شاخص های تعداد گردشگر خارجی و درآمد گردشگری بین المللی برای سال ۲۰۲۲ به عنوان ثمره تلاش دولت برای بهبود و توسعه حوزه گردشگری و افزایش سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی طبق اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ یاد کرد.
نمایندگان شورا در این جلسه وزیر انرژی را به عنوان طرف امضا کننده موافقتنامه ایجاد بازار برق عربی مشترک و وزیر فرهنگ را به عنوان طرف مذاکره کننده با هند در زمینه همکاری فرهنگی و وزیر سرمایه گذاری را به عنوان طرف مذاکره کننده با شیلی درباره همکاری برای تشویق سرمایه گذاری مستقیم و وزیر حمل و نقل و خدمات لجستیکی را به عنوان طرف مذاکره کننده با کویت درباره اتصال ریلی بین دو کشور و رئیس هیئت مدیره کمیسیون رقابت را به عنوان طرف مذاکره کننده با عمان درباره افزایش رقابت و مقابله با انحصارگرایی و وزیر اطلاع رسانی را به عنوان طرف مذاکره کننده با جمهوری آذربایجان درباره همکاری در حوزه رسانه های دیداری و شنیداری و رئیس هیئت مدیره کمیسیون بهینه سازی آموزشی و مهارت آموزی را به عنوان طرف مذاکره کننده با شورای همکاری خلیج برای همکاری در زمینه مهارت آموزی و برنامه های پرورشی معرفی کردند.

جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده (واس)

مصوبات شورای وزیران در جلسه سه شنبه از این قرارند: یادداشت تفاهم همکاری با اندونزی در حوزه انرژی و یادداشت تفاهم همکاری فرهنگی با سازمان آموزشی و علمی و فرهنگی اسلامی (آیسسکو) و توافق همکاری با پادشاهی عمان در بخش گردشگری و تفاهم نامه همکاری با مصر در حوزه مقابله با انحصار و جرم و توافق همکاری بین دانشگاه امام عبد الرحمان بن فیصل و فرماندهی کل نیروی دفاعی بحرین در حوزه خدمات آکادمیک و پزشکی و مهارت آموزی و تحقیقاتی و یادداشت تفاهم همکاری و تبادل خبر بین خبرگزاری رسمی سعودی و خبرگزاری رسمی آفریقای جنوبی. سند ساز و کارها و شرایط اعطای ویزای بازدید و ترانزیت.
دکتر سعد آل هملان با رای نمایندگان شورای وزیران به عنوان نماینده بخش خصوصی در هیئت مدیره سازمان نقشه برداری و تولید اطلاعات مکانی تعیین شد. عضویت دکتر عوض الجهنی و دکتر محمد شبراق و دکتر محمد السعدون در هیئت مدیره مرکز ملی توسعه حیات وحش تمدید شدند.
بررسی گزارش های سالانه کمیسیون سلطنتی شهر مکه و مشاعر مقدسه و کمیسیون سلطنتی توسعه منطقه عسیر و دانشگاه ملک سعود از جمله موضوعات دیگر نشست سه شنبه نمایندگان شورای وزیران بود.

جلسه شورای وزیران در کاخ السلام جده (واس)