قبیله السنوسی به «الشرق الاوسط»: از سرنوشت عبدالله السنوسی اطلاعی نداریم

قبیله السنوسی به «الشرق الاوسط»: از سرنوشت عبدالله السنوسی اطلاعی نداریم

آنها سازمان ملل متحد را مسئول امنیت داماد قذافی دانستند
چهارشنبه, 10 اوت, 2022 - 00:00

قبیله المقارحه در لیبی شکایت کردند که از سرنوشت یکی از فرزندان خود یعنی عبدالله السنوسی رئیس سابق سرویس اطلاعاتی لیبی و داماد معمر قذافی رئیس جمهور فقید این کشور، بی اطلاع هستند.

آنها گفتند: «اگر اتفاق بدی برای او بیفتد، با توجه به آنچه از سرطان رنج می‌برد و از طبیب و دارو محروم شده است، سکوت نمی‌کند».

السنوسی (72 ساله) یکی از قدرتمندترین مردان رژیم سابق به شمار می رود که در سال 2015 به اتهام سرکوب «انقلاب 17 فوریه» 2011 به اعدام محکوم شد، اما در پایان سال 2019، دادگاهی در طرابلس، پایتخت، او را به همراه سایرین از حکم مشابهی در پرونده «زندان ابوسلیم» تبرئه کرد. با این حال، دیوان عالی کشور حدود یک سال پیش این حکم را لغو کرد و با واگذاری آن به یک اداره جنایی جدید، خواستار محاکمه مجدد او شد.

شیخ هارون ارحومه یکی از سرشناسان قبیله المقارحه، به روزنامه «الشرق الاوسط» گفت: «وضعیت سلامتی عبدالله السنوسی بسیار بد است و او از بیماری قلبی و سرطان کبد رنج می برد».

در حالی که او با توجه به آزادی چند تن از رهبران رژیم سابق، چندین طرف در بین مقامات لیبی را مسئول زندانی کردن السنوسی دانست، گفت که آنها سازمان ملل را مسئول امنیت او می دانند.

وی افزود: «ما از ماه رمضان گذشته با او ملاقاتی نداشته‌ایم و به پسر پانزده ساله‌اش یا دو دخترش (العنود و ساره) اجازه ملاقات ندادند و نمی‌دانیم که آیا السنوسی زنده است یا مرده».

شیخ هارون اعلام کرد که «زندان‌بانان دسترسی او به پزشکان را قطع و او را از دارو و معاینه به طور کامل محروم کردند».

وی با اشاره به عبدالرئوف کاره رئیس شبه نظامیان (نیروی بازدارندگی ویژه) در پایتخت گفت: «پسر ما در معيتيقه توسط (نیروی بازدارنده) زندانی شده است». با این حال وی افزود: «او دو ماه پیش عمل استنت گذاری در قلب انجام داده اما نه او را دیدیم و نه از سلامتش مطمئن شدیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای