عراق؛ نبرد برای انحلال پارلمان بالا گرفت

عراق؛ نبرد برای انحلال پارلمان بالا گرفت

صدر خواستار انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام شد
پنجشنبه, 11 اوت, 2022 - 00:15
مصطفی الکاظمی در حال گذاشتن سنگ بنای پروژه بازسازی فرودگاه بین‌المللی موصل (دفتر نخست‌وزیر عراق / خبرگزاری فرانسه)

نبرد برای انحلال پارلمان در عراق تشدید شده‌است، به طوری که مقتدی صدر رهبر جریان صدر از مقامات قضایی خواست تا حداکثر تا پایان هفته آینده برای انحلال این شورا تلاش و به سمت انتخابات زودهنگام حرکت کنند.

صدر در توییت خود نوشت: «ممکن است کسی بگوید که برای انحلال مجلس باید جلسه پارلمان برگزار شود تا خود را منحل کند. خیر، جناح‌هایی هستند که به سهمیه بندی و پافشاری در فساد چسبیده‌اند و تسلیم خواست مردم برای انحلال مجلس نمی‌شوند، بلکه می‌گویم: انحلال مجلس به این محدود نمی‌شود».

وی افزود: «سخنان من خطاب به مراجع ذیصلاح قضایی است (…) من امیدوارم که آنها مسیر را اصلاح کنند، به ویژه پس از پایان مهلت کوتاه قانون اساسی و سایر مهلت‌های مجلس برای انتخاب انتخابات زودهنگام مشروط به چند شرط که بعداً اعلام خواهیم کرد».

صدر توضیح داد که «انقلابیون در این مدت به تحصن و انقلاب خود ادامه خواهند داد و در صورت شکست مجدد مردم، موضع دیگری خواهند داشت».

از سوی دیگر، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق دیروز (چهارشنبه) از جناح‌های سیاسی عراق خواست تا بن‌بست سیاسی بین جنبش صدر و «چارچوب هماهنگ‌کننده» دربارهٔ تشکیل دولت جدید را حل کنند.

اظهارات الکاظمی پس از برگزاری مراسم آغاز به کار بازسازی فرودگاه بین‌المللی موصل در استان نینوا بیان شد.

وی گفت: «ما موفق شدیم از چالش اقتصادی و همچنین چالش امنیتی عبور کنیم و امروز بلوک‌های سیاسی به خاطر منافع عراق و آینده آن با حل مسئله انسداد سیاسی باید مسئولیت‌های خود را بر عهده بگیرند».

الکاظمی افزود: «آرزو می‌کنم همه با تمام قوا برای رفع انسداد سیاسی تلاش کنند و برای حل اختلافات به گفت و گو متوسل شوند و چاره ای جز گفت و گو نداریم».

هفته گذشته، الکاظمی طرحی را برای گفت و گوی ملی به راه انداخت که با استقبال گسترده نیروهای مختلف سیاسی مواجه شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای