تلاش جناح‌های سوری وابسته به آنکارا برای «حمایت از پرچم ترکیه»

تلاش جناح‌های سوری وابسته به آنکارا برای «حمایت از پرچم ترکیه»

آنکارا، دمشق و کردها را به تحریک اعتراضات علیه خود متهم کرد
یکشنبه, 14 اوت, 2022 - 00:00
تظاهرات روز جمعه در شهر اعزاز در حومه حلب در اعتراض به اعلام ترکیه مبنی بر دیدار وزیر خارجه این کشور با همتای سوری اش (رویترز)

پس از آنکه معترضان خشمگین، پرچم ترکیه را در شامگاه پنجشنبه و روز جمعه آتش زدند، گروه‌های مخالف سوری تحت حمایت آنکارا برای دفاع از پرچم ترکیه به تکاپو افتادند. این تحولات در بحبوحه نارضایتی گسترده از اعلام خبر دیدار وزیر خارجه ترکیه با همتای سوری اش و اعلان حمایت ترکیه از «آشتی» بین بشار اسد رئیس جمهور سوریه و مخالفانش صورت گرفت.

«ارتش ملی سوریه» طرفدار آنکارا در بیانیه ای تاکید کرد که پرچم جمهوری ترکیه مانند پرچم انقلاب سوریه «مایه افتخار است». این گروه بر لزوم حساب کشی از کسانی که با توهین به پرچم ترکیه از حد و حدود خود عبور کردند، تاکید کرد. 

وزارت دفاع دولت موقت اپوزیسیون سوریه نیز به نوبه خود اعلام کرد که پرچم ترکیه «نماد مقدسی از اعضای ارتش ترکیه و مردمی است که خون آنها در خاک سوریه ریخته شده است». این نهاد متعهد شد که برخی «افراد نادانی که نماینده اصول انقلاب نیستند» را پاسخگو خواهد کرد.

از سوی دیگر، ائتلاف ملی نیروهای انقلاب و اپوزیسیون سوریه بر مخالفت خود با سوزاندن پرچم «مردم ترکیه که میزبان 4 میلیون سوری است و خون آنها با خون سوری ها آمیخته شده است» تاکید کرد.

متقابلا، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، رژیم سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک کرد و یگان‌های مدافع خلق به عنوان بازوی نظامی آن را متهم کرد که سوری‌ها را در مناطق تحت کنترل نیروهای ترکیه و ارتش ملی سوریه برای اعتراض علیه آن تحریک می‌کنند.

سویلو بامداد روز شنبه در پستی در صفحه فیس بوک خود اظهارات منتشر شده منسوب به خود در شبکه های اجتماعی مبنی بر دست کشیدن مخالفان سوری از انقلاب خود علیه رژیم و واگذاری الغوطه، حلب و جنوب (درعا) به آن را تکذیب کرد.

سویلو تاکید کرد که کشورش مردم سوریه را در حالی که از «ظلم» رئیس جمهور بشار اسد رنج می برند، تنها نخواهد گذاشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای