اُنس جابر «جنگجو»؛ وقتی برای اولین بار زنی عرب و آفریقایی به فینال تنیس آمریکا راه می‌یابد

اُنس جابر «جنگجو»؛ وقتی برای اولین بار زنی عرب و آفریقایی به فینال تنیس آمریکا راه می‌یابد

جمعه, 9 سپتامبر, 2022 - 00:00
انس جابر به جسارت و سختگیری در بازی معروف است (EPA)

در جریان رقابت‌های تنیس آزاد زنان آمریکا ۲۰۲۲، انس جابر تونسی موفق شد برابر حریف فرانسوی خود به برتری دست یافته و نخستین فینالیست این تورنمنت شود و قرار است به مصاف ایوا سویاتک لهستانی برود.

انس جابر در مرحله نیمه نهایی کارولینا گارسیا فرانسوی را با نتایج ۱–۶ و ۳–۶ شکست داد و فینالیست شد.

این یک نتیجه چشمگیر دیگر برای جابر است، او همچنین اولین زن حرفه ای آفریقایی است که در ژوئیه به فینال ویمبلدون رسید، زمانی که به النا ریباکینا از قزاقستان باخت.

در آن زمان، جابر که در تونس به عنوان «وزیر خوشبختی» ملقب است، اولین ورزشکار عربی بود که به فینال یک تورنمنت بزرگ راه یافت و اولین آفریقایی در دوره حرفه ای شد.


* بازیکن جسور

او به شجاعت و سرسختی در بازی معروف است و از ایستادن و درخواست کردن از یک طرفدار برای این که سکوت کند تا بتواند تمرکز کند، ابایی ندارد.

شرکت پوشاک ورزشی «لوتو» تی شرتی را طراحی کرد که روی آن نوشته شده بود «یلا حبیبی» که نشان می‌دهد این بازیکن «الهام بخش دیگران است».

انس یا به قول تونسی‌ها «وزیر خوشبختی» در شهر ساحلی قصر، هلال (شرق) در ۲۸ اوت ۱۹۹۴ به دنیا آمد. در خانواده ای متشکل از دو مرد جوان و دو دختر که او کوچکترین آنها هستند.

او دربارهٔ نقش بزرگی که مادرش سمیره در شکل‌گیری حرفه‌اش داشت، می‌گوید: «مادر من الهام‌بخش من بود. او یک طرفدار بزرگ تنیس است و در سه سالگی من را به یک باشگاه تنیس برد. او در حال بازی با دوستانش بود و من نظر می‌دادم».

او ادامه داد: «من تمام روز را شادمان در باشگاه تنیس می‌گذراندم تا جایی که فراموش می‌کردم غذا بخورم».

او به مادرش گفت: «کاری می‌کنم تا تو یک روز در رولان گاروس قهوه بنوشی».


* شروع

هم تیمی سابق خود عمر العبیدی، از روبروی زمین تنیسی که به افتخار او در باشگاه حمام سوسه نامگذاری شده، به خبرگزاری فرانسه گفت: «به یاد دارم که ما او را راجر فدرر صدا می‌کردیم».

او در طول حضورش در ویمبلدون فاش کرد که برنده شدن در آنجا رؤیای او نبوده‌است: «من به شما دروغ نمی‌گویم، بردن در ویمبلدون رؤیای کودکی من نبود. رؤیای من همیشه قهرمانی در مسابقات آزاد فرانسه (در رولان گاروس) بوده‌است».

او ۱٫۶۷ متر قد دارد و روی دست راستش بازی می‌کند. او از سال ۱۳۹۴ با کریم کمون بازیکن سابق شمشیربازی و مربی فعلی بدنسازی ازدواج کرده‌است و مربیگری او را عصام جلالی بازیکن سابق بر عهده دارد


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای