نشست بین المللی حمایت از احیای حیات وحش در العلا 

نشست بین المللی حمایت از احیای حیات وحش در العلا 

تاکید مدیران منطقه ای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت بر صیانت از طبیعت
سه شنبه, 6 سپتامبر, 2022 - 13:30
مدیران منطقه ای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در نشست العلا (الشرق الاوسط)

نشست بین المللی مدیران منطقه ای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به میزبانی کمیسیون سلطنتی استان العلا از ۵ تا ۸ سپتامبر برگزار شد. مدیران انجمن ها و سازمان های جهانی حفاظت از محیط زیست و طبیعت در اجلاس شرکت کردند.

کمیسیون سلطنتی استان العلا با میزبانی این نشست برای افزایش حضور خود در محافل بین المللی حفاظت از طبیعت تلاش می کند و برگزاری این اجلاس گواه پایبندی العلا به حفاظت از طبیعت و حمایت از اداره و احیای حیات وحش است.

برونو اوبرل مدیر کل IUCN از جمله حاضران در این اجلاس بود. شرکت کنندگان در نشست درباره ساز و کارهای صیانت از تنوع زیستی و احیای زیستگاه های طبیعی و راهکارهای گسترش همکاری بین کشورهای عضو اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و تبادل تجربه در راستای رسیدن به اهداف مد نظر و ظرفیت سازی گفتگو کردند.

مهندس عمرو بن صالح المدنی رئیس اجرایی کمیسیون سلطنتی استان العلا گفت «برگزاری این اجلاس در استان العلا بیانگر تلاش های کمیسیون سلطنتی استان العلا برای اجرای اهداف IUCN است».

او با اشاره به برگزاری نشست های متعدد در العلا و دستاوردهای سند چشم انداز العلا افزود «ما برنامه حفاظت از پلنگ عربی و حفاظت از محیط طبیعی فرهنگی العلا و راهکارهای حفاظت از زیستگاه های طبیعی را اجرا می کنیم».

دکتر برونو اوبرل ضمن ابراز خرسندی از شراکت با کمیسیون سلطنتی استان العلا در یک نشست خبری بر لزوم همکاری گروهی برای ایجاد راهکارهای مشترک برای چالش های مبرم زیست محیطی و اولویت بخشی به مساله حفاظت از محیط زیست در برنامه دولت ها تاکید کرد.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در ۱۹۴۸ تاسیس شد و سعودی در ۱۹۸۱ به این سازمان پیوست. طرح های ابتکاری اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در سال های اخیر شامل حفاظت از گونه های جانوری در حال انقراض و احیای زیستگاه های طبیعی و مناطق حفاظت شده و گنجاندن این دو برنامه در دستور کار جوامع محلی شده است.

کمیسیون سلطنتی استان العلا در فوریه ۲۰۲۱ به عنوان آژانس دولتی به آی یو سی ان پیوست و دلیل آن تلاش های گسترده این کمیسیون برای حفاظت از طبیعت و حمایت و توانمند سازی مناطق حفاظت شده و اداره میراث طبیعی و احیای حیات وحش عنوان شد.

کمیسیون سلطنتی استان العلا و آی یو سی ان در حاشیه کنفرانس تفاهم نامه همکاری امضا کردند. این توافقنامه به امضای شاهزاده بدر بن عبد الله بن فرحان رئیس کمیسیون سلطنتی استان العلا و دکتر برونو اوبرل مدیر کل آی یو سی ان رسید.

در این توافقنامه به صیانت از طبیعت و افزایش حمایت از سند چشم انداز کمیسیون سلطنتی استان العلا برای حفاظت از مناطق طبیعی و احیای تعادل زیستی در استان و ارتقای جایگاه العلا به عنوان یکی از قطب های باستانی و فرهنگی و طبیعت گردی در دنیا اشاره شده است.

سند چشم انداز العلا برای احیای زیستگاه های طبیعی با طرح ابتکاری سعودی سبز همخوانی دارد که طبق آن ۸۰ درصد العلا به مناطق طبیعی تبدیل می شود. اصلاح ۶۵ هزار هکتار اراضی متروکه و بایر و افزایش پوشش گیاهی با کشت بیش از ۲۰۰ گونه از درختان بومی و کشت ۳ میلیون درخت از جمله برنامه های سند چشم انداز العلا است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای