ولیعهد سعودی استراتژی ملی بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی را راه‌اندازی کرد

شاهزاده محمد بن سلمان: انرژی و خلاقیت جوانان سعودی نیروی محرکه استراتژی است


شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی (الشرق الاوسط)
شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی (الشرق الاوسط)
TT

ولیعهد سعودی استراتژی ملی بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی را راه‌اندازی کرد


شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی (الشرق الاوسط)
شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی (الشرق الاوسط)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، معاون رئیس شورای وزیران و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه پادشاهی عربی سعودی، استراتژی ملی بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی را راه اندازی کرد.
این اقدام گامی جدید به سمت تبدیل سعودی به یک مرکز جهانی در این بخش تا سال ۲۰۳۰ است و به دستیابی به اهداف چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰ در تنوع بخشیدن به اقتصاد، ایجاد فرصت‌های شغلی در بخش‌های مختلف و ارائه سرگرمی‌های سطح بالا برای شهروندان، افراد مقیم و گردشگران کمک می‌کند.
ولیعهد سعودی در این باره گفت: «انرژی و خلاقیت جوانان سعودی و علاقه مندان به بازی‌های الکترونیکی موتورهای استراتژی ملی بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی است که با ارائه فرصت‌های شغلی و سرگرمی جدید و متمایز، با هدف تبدیل پادشاهی تا سال ۲۰۳۰ به یک مرکز جهانی برای بخش بازی و ورزش‌های الکترونیکی، آرزوهای جامعه بازی‌های محلی و جهانی را برآورده می‌کند».

این استراتژی شامل سه هدف اصلی است که تأثیر مستقیمی بر شهروندان، بخش خصوصی و طرفداران ورزش و بازی‌های الکترونیکی و متخصصان آنها در سراسر جهان دارد.
این اهداف در بالا بردن کیفیت زندگی از طریق بهبود تجربه بازیکنان و ارائه فرصت‌های سرگرمی جدید و دستیابی به تأثیر اقتصادی از طریق کمک به تولید ناخالص داخلی حدود ۵۰ میلیارد ریال سعودی به‌طور مستقیم و غیر مستقیم همچنین ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان بیش از ۳۹ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم تا سال ۲۰۳۰ و ایجاد بستری اساسی برای پرورش افراد شایسته نمایان می‌شوند.

همچنین با تولید بیش از ۳۰ بازی رقابتی جهانی در استودیوهای پادشاهی و رسیدن به سه کشور برتر از نظر تعداد بازیکنان حرفه ای برای ورزش‌های الکترونیکی، هدف آن دستیابی به رهبری جهانی و ارتقای موقعیت پادشاهی در صحنه بین‌المللی است.
پادشاهی قصد دارد این استراتژی را از طریق ۸۶ ابتکار که کل زنجیره ارزش را پوشش می‌دهد، اجرا کند که توسط حدود ۲۰ سازمان دولتی و خصوصی راه اندازی و مدیریت می‌شود و شامل راه‌اندازی انکوباتورهای کسب‌وکار، میزبانی بازی‌های بزرگ و رویدادهای ورزش‌های الکترونیکی، تأسیس آکادمی‌های آموزشی، و توسعه مقررات محرک از جمله توسعه فناوری و سخت‌افزار، تولید بازی، ورزش‌های الکترونیکی و خدمات اضافی می‌شود.
راه اندازی این استراتژی توسط ولیعهد سعودی در ادامه ابتکارات و موفقیت‌های بزرگی است که پادشاهی در زمینه سرگرمی، ورزش و بازی‌های الکترونیکی در چارچوب چشم‌انداز ۲۰۳۰ به دست آورده‌است.

بخش بازی‌های الکترونیکی سریع‌ترین رشد را در بخش‌های رسانه دارد و مخاطبان آن به سرعت در حال افزایش هستند که خود آن را به یک اقتصاد تبدیل می‌کند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۳ به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد.
موقعیت پادشاهی به عنوان پل جغرافیایی بین دنیای غرب و شرق، و تقریباً ۲۱ میلیون جوان آن که علاقه‌مند و عاشق بازی‌های الکترونیکی هستند، عناصری هستند که جاه طلبی پادشاهی را برای تبدیل شدن به جایگاه نوآوری‌های آینده بازی، جاذبه ای برای توسعه دهندگان بازی در جهان، و پلت فرمی جهانی برای ورزش‌های الکترونیکی، جذب استعدادها و شرکت‌های جهانی افزایش می‌دهند.توزیع محموله های امداد سعودی در خان یونس نوار غزه 

توزیع محموله های امداد سعودی در خان یونس نوار غزه (واس)
توزیع محموله های امداد سعودی در خان یونس نوار غزه (واس)
TT

توزیع محموله های امداد سعودی در خان یونس نوار غزه 

توزیع محموله های امداد سعودی در خان یونس نوار غزه (واس)
توزیع محموله های امداد سعودی در خان یونس نوار غزه (واس)

مرکز امداد و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان با همکاری هلال احمر فلسطین جمعه (اول دسامبر) محموله های متنوع کمک را در یکی از مدارس غرب شهر خان یونس در جنوب نوار غزه توزیع کرد. مدارس غزه اقامتگاه آوارگان از جنگ شده است.
محموله های کمک و امداد به غزه از سوی دولت سعودی در قالب کمپین مردمی کمک به غزه در سعودی جمع آوری و تهیه شده است.

توزیع محموله های امداد سعودی در خان یونس نوار غزه (واس)

کمک های جمع آوری شده سعودی در کمپین مردمی کمک به مردم فلسطین در نوار غزه تا صبح شنبه (۲ دسامبر) بیش از یک میلیارد ریال اعلام شده است.

سعودی این بار نیز همچون دفعات گذشته و بر اساس نقش تاریخی خود در حمایت همه جانبه در حوزه های بشردوستانه و امدادی از مردم فلسطین در همه بحران ها و گرفتاری های فلسطین در کنار آنها ایستاده که نشانگر نقش بشردوستانه کلیدی و برجسته دولت سعودی در مشکلات و بحران های گوناگون کشورهای دوست است. این نقش انسانی برون مرزی سعودی از سوی مرکز امداد و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان به اجرا گذاشته می شود.


غزه و بازگشت جنگ بی رحمانه؛ مردم دسته دسته فرار می کند و بیمارستان ها جا ندارند

(رويترز)
(رويترز)
TT

غزه و بازگشت جنگ بی رحمانه؛ مردم دسته دسته فرار می کند و بیمارستان ها جا ندارند

(رويترز)
(رويترز)

مردی وسط آوار خانه اش در شهر رفح در جنوب نوار غزه که پس از یکی از حملات هوایی اسرائیل خراب شد داد می زند «بچه هایم کجا هستند؟ حیف ای دنیا.. بچه ها کجا هستند»؟
به گزارش فرانس پرس، انس ابو دقه، ۲۲ ساله که خانه اش خراب شده گفت «جنگ در نوار محاصره شده غزه در فلسطین با شدت بیشتری جمعه (اول دسامبر) از سر گرفته شد».
وقفه بین اسرائیل و حماس صبح جمعه (اول دسامبر) به پایان رسید و عملیات نظامی از سرگرفته شد و مردان و زنان و کودکان فلسطینی باز از این جنگ در حال فرارند.
وقفه بین اسرائیل و حماس که ۲۴ نوامبر آغاز شد ساعت پنج جمعه به وقت گرینویچ به پایان رسید. ده ها نفر از گروگان ها در نوار غزه آزاد شدند و البته اسیران فلسطینی آزاد شده از زندان های اسرائیل سه برابر گروگان ها بودند.

برخی از اهالی فلسطین به خانه های خرابه پس از یک حمله هوایی اسرائیل در خان یونس در جنوب نوار غزه سر می زنند. این حمله پس از پایان وقفه انسانی ۷ روزه بین اسرائیل و حماس انجام شد (د پ آ)

حملات هوایی اسرائیل درست ساعت هفت صبح به وقت محلی از سرگرفته شد. حملات و بمباران هوایی اسرائیل پشت سر هم به مدت ۷ هفته قبل از وقفه ادامه داشت و جمع انبوهی از اهالی غزه فرار کردند.
مردم غزه سوار بر دوچرخه یا موتور یا بعضا خودرو فرار می کنند اما عمدتا با پای پیاده برخی وسایلشان را حمل می کنند و در صف طولانی راه می روند و گاهی جمعیت به دلیل هرج و مرج حاکم به کندی پیش می رود.
«خواب بودیم»
مروه صالح ، ۴۷ ساله، که از غزه به شهر خان یونس در جنوب نوار غزه فرار کرده می گوید «همه جا را بمباران می کنند. نه غذا داریم نه آب نه لباس. فروشگاه ها خالی هستند. هوا سرد است و گذرگاه مرزی با مصر بسته».
او در گفتگو با فرانس پرس پرسید «کی دنیا به چشم آدمیزاد به ما نگاه خواهد کرد؟ من و خانواده ام غیر نظامی هستیم و طرف درگیر در این جنگ نیستیم».
اسرائیل متعهد شده که جنبش حماس را «از میان بردارد». حمله بی سابقه ۷ اکتبر حماس در خاک اسرائیل ۱۲۰۰ کشته برجا گذاشت که به گفته مقامات اسرائیل قربانیان عمدتا غیر نظامی بودند و روز اول حمله جان باختند.
اسرائیل در پاسخ به حمله حماس بمباران ویرانگر و حمله زمینی گسترده ای را آغاز کرد که تا کنون باعث کشته شدن بیش از ۱۵ هزار نفر از جمله بیش از ۶ هزار کودک شده است.
وزارت بهداشت حماس چند ساعت پس از پایان وقفه جنگ و از سرگیری حمله اسرائیل گفت بیش از ۶۰ نفر از جمله چندین کودک در این حملات هوایی اسرائیل در نوار غزه جان باختند.
سازمان ملل می گوید ۱.۷ میلیون ساکن شمال غزه از جمعیت ۲.۴ میلیون نفری غزه آواره شده و مجبور شدند به جنوب غزه بروند و بیش از ۵۰ درصد خانه ها به دلیل جنگ دچار تخریب جزئی یا کلی شده اند. بیشترین حجم خسارت و ویرانی در شمال غزه رخ داده است.
انس ابو دقه در بیمارستان ناصر در خان یونس به فرانس پرس گفت «خانه هایمان بمباران شدند. ما در خانه بودیم. ۷ زخمی داریم. ما در خانه هایمان بودیم و روی سرمان خراب شدند».
جمیل ابو دقه از خویشاوندان انس ابو دقه که سرش باند پیچی شده توضیح داد «وقتی بمباران شروع شد در خانه بودیم. خانه ها را بمباران کردند. خانه ام خراب شد. این خانه دوم ماست که خراب می شود».
جمعی از اهالی در حال خارج کردن مردم از زیر آوار پس از حمله روز جمعه اسرائیل به اردوگاه پناهجویان در خان یونس در نوار غزه هستند (آسوشیتد پرس)
از سوی دیگر، آمال ابو دقه با روسری خونی گفت «توی خانه هایمان خواب بودیم که یکدفعه بمباران کردند». او با گریه ادامه داد «نمی دانم چه بلایی سر دخترها و پسرهایم آمد.. منطقه محل سکونت ما را کاملا نابود کردند».
لینا حمدان، ۱۰ ساله روی یکی از تخت های بیمارستان پر از زخمی نشسته و با گریه تعریف می کند «با صدای بمباران از خواب پریدم.. برادرانم جیغ می زدند».
بیمارستان با ۲۰۰ درصد فوق ظرفیتش کار می کند
جیمز الدر سخنگوی یونیسف در ژنو در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از غزه برگزار شد هشدار داد «عدم دست به کار شدن چراغ سبز دادن برای کشتار کودکان است. فکر کردن به از سرگیری حملات علیه مردم غزه مسئولانه نیست و نتیجه ای به جز قتل عام نخواهد داشت».
الدر در یک ویدئو که یک ساعت قبل از پایان وقفه جنگ در بیمارستانی در نوار غزه گرفته شده بود گفت «از الان داریم صدای بمباران را می شنویم. منطقه ای در فاصله ۵۰ متری ما را زدند».
او ادامه داد «این بزرگ ترین بیمارستانی است که همچنان و با ۲۰۰ درصد بیشتر از ظرفیتش کار می کند. این بیمارستان دیگر توان پذیرش کودکان زخمی بر اثر جنگ را ندارد. وقتی منطقه واقع در ۵۰ متری بیمارستان را بمباران کردند در گوشه گوشه این بیمارستان بچه ها خوابیده بودند».
از سوی دیگر منال محمد که از شهر غزه آوار شده و با ده ها نفر از قوم و خویش خود در خانه ای در محله تل السلطان در رفح زندگی می کند می گوید که دیگر نمی داند چه باید کرد.
او در گفتگو با فرانس پرس افزود «فکر کردیم وقفه در جنگ ادامه پیدا می کند و ما به خانه هایمان برمی گردیم اما آنها نمی خواهند ما حتی زنده باشیم».
منال خاطر نشان کرد «به مردم می گویند بروید جنوب نوار غزه بعد به اهالی جنوب می گویند بروید غرب شهر غزه.. بعد بمباران می کنند.. خب کجا برویم»؟
مره صالح تنها به یک چیز فکر می کند «نمی خواهم بمیرم و نمی خواهم کسی از عزیزانم را از دست بدهم».


اسرائیل بمباران غزه را از سر گرفت

TT

اسرائیل بمباران غزه را از سر گرفت

حمله هوایی اسرائیل به شهر غزه در ۸ اکتبر (آرشیویی AP)
حمله هوایی اسرائیل به شهر غزه در ۸ اکتبر (آرشیویی AP)

ارتش اسرائیل امروز (جمعه) دقایقی پس از پایان هفتمین روز آتش‌بس میان دو طرف در نوار غزه، اعلام کرد که جنگ علیه حماس در نوار غزه را از سر گرفته‌است.
بر اساس آنچه از سوی وزارت بهداشت غزه اعلام شده‌است، جنگنده‌ها و توپخانه‌های اسرائیل چندین منطقه در شمال، جنوب و مرکز نوار غزه را بمباران کردند که منجر به کشته شدن ۹ نفر در اردوگاه نصیرات و ۹ نفر در رفح شد.

یک سرباز اسرائیلی پس از پایان آتش‌بس موقت بین اسرائیل و حماس، سلاح خود را به سمت مکانی در داخل نوار غزه نشانه می‌گیرد (رویترز)

خبرگزاری فلسطین اعلام کرد که توپخانه اسرائیل به سمت خانه‌های شهروندان در غرب شهر غزه شلیک می‌کند، در حالی که وزارت کشور غزه گزارش داده‌است که اسرائیل حملاتی را در جنوب نوار غزه انجام داده‌است.
همچنین گزارش شد که هواپیماهای اسرائیلی مناطق مختلف نوار غزه را بمباران کردند. به گفته وزارت کشور غزه، هواپیماهای اسرائیل شرق شهرک عبسان در شرق خان یونس در جنوب نوار غزه را هدف قرار دادند.
ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد که حماس توقف عملیات را نقض کرده و به سمت خاک اسرائیل آتش گشوده‌است.

در ساعت هفت صبح امروز جمعه، آتش‌بس موقت بین اسرائیل و حماس در غزه پس از آنکه هیچ‌یک از طرفین توافقی برای تمدید آن اعلام نکردند، پایان یافت.
یک ساعت قبل از پایان آتش‌بس، اسرائیل اعلام کرد که موشکی را که از غزه شلیک شده بود رهگیری کرده‌است و رسانه‌های حماس نیز از شنیدن صداهای انفجار و تیراندازی در نوار غزه خبر دادند.
آتش‌بس هفت روزه که از ۲۴ نوامبر آغاز شد دو بار تمدید شد و امکان تبادل ده‌ها گروگان در غزه را با صدها اسیر فلسطینی فراهم و ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار را تسهیل کرد.
وزارت کشور در نوار غزه پس از پایان آتش‌بس اعلام کرد که هواپیماهای اسرائیلی در حریم هوایی غزه در حال پرواز بوده و خودروهای آن در شمال غربی نوار غزه شلیک می‌کنند.
مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین از پرواز هواپیماهای جاسوسی اسرائیل در ارتفاعات پایین در آسمان مناطق مختلف نوار غزه خبر داد.


۲۱ مین هواپیمای سعودی حامل کمک به غزه از ریاض حرکت کرد


هواپیمای حامل ۳۹ تن تجهیزات پزشکی و سرپناه (واس)
هواپیمای حامل ۳۹ تن تجهیزات پزشکی و سرپناه (واس)
TT

۲۱ مین هواپیمای سعودی حامل کمک به غزه از ریاض حرکت کرد


هواپیمای حامل ۳۹ تن تجهیزات پزشکی و سرپناه (واس)
هواپیمای حامل ۳۹ تن تجهیزات پزشکی و سرپناه (واس)

بیست و یکمین هواپیمای سعودی حامل کمک های بشردوستانه به غزه روز دوشنبه (۲۷ نوامبر) از فرودگاه بین المللی ملک خالد در ریاض عازم فرودگاه بین المللی العریش در مصر شد. این خطوط امداد هوایی سعودی به غزه توسط مرکز امداد ملک سلمان تنظیم شده است.

هواپیمای حامل ۳۹ تن تجهیزات پزشکی و سرپناه (واس)

این هواپیما محموله ۳۹ تنی شامل مواد غذایی و سرپناه و تجهیزات پزشکی حمل می کند که در قالب کمپین مردمی کمک به مردم فلسطین در نوار غزه جمع آوری شده اند.
تعدادی از کاروان های امداد سعودی که توسط مرکز امداد و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان سازماندهی می شود یکشنبه (۲۶ نوامبر) از گذرگاه مرزی رفح به سمت نوار غزه حرکت کردند و حامل کمک های غذایی و پزشکی و سرپناه در قالب کمپین مردمی سعودی برای کمک به مردم فلسطین در غزه بودند.

کاروان های کمک سعودی به مردم فلسطین از رفح عبور کرده و وارد غزه شدند (واس)

کل مبلغ کمک های مردمی برای کمک به غزه در قالب یک کمپین گسترده در سعودی به ۵۳۶ میلیون و ۹۷۶ هزار و ۱۲۹ ریال رسیده و ۹۵۱ هزار و ۵۴۱ نفر در این کمپین شرکت کردند. کمک های مردم از طریق سامانه «ساهم» جمع آوری می شود. برقراری خطوط امدادی دریایی و هوایی از سوی مرکز امداد و اقدامات انسانی ملک سلمان همچنان ادامه دارد که غذا و سرپناه و تجهیزات پزشکی و خودروهای آمبولانس را دربرمی گیرد.
دومین کشتی امداد سعودی شنبه (۲۶ نوامبر) از بندر اسلامی جده به سمت بندر پورت سعید در مصر حرکت کرد که بخشی از خط امداد دریایی سعودی برای کمک به غزه به شمار می رود. کمک های سعودی همچنان از طریق خط امداد هوایی به فرودگاه بین المللی العریش ارسال می شود.
این کشتی که توسط مرکز امداد و اقدامات انسانی ملک سلمان مجهز شده ۵۸ کانتینر ۸۹۰ تنی حمل می کرد که ۲۱ کانتینر حامل ۳۰۳ تن لوازم پزشکی و دارو و ۳۷ کانتینر حامل ۵۸۷ تن مواد غذایی و شیر مدت دار بودند. این کاروان امداد نیز در صف انتظار برای انتقال به نوار غزه قرار می گیرد.

کشتی امداد سعودی با کمک های پزشکی و غذایی و سرپناه برای مردم فلسطین (واس)

تیمی از «مرکز امداد ملک سلمان» جمعه (۲۴ نوامبر) اولین سری محموله های امداد دریایی سعودی را در بندر پورت سعید مصر تحویل گرفت که شامل ۱۰۵۰ تن محصولات غذایی و لوازم پزشکی و سرپناه بود.
سعودی همواره و در همه بحران ها و گرفتاری ها در کنار ملت فلسطین بوده و موضع سعودی درباره فلسطین شناخته شده است. دولت سعودی در بحران کنونی نیز با نهاد بشردوستانه مرکز امداد ملک سلمان برای امداد مردم فلسطین در نوار غزه می کوشد.


اسرائیل ۳۳ زندانی فلسطینی را آزاد کرد.. با آزادی ۵۰ اسیر فلسطینی دیگر موافقت شدیک اسیر فلسطینی (سمت راست) لحظه دیدار با خانواده‌اش پس از آزادی در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی که توسط جنبش حماس (AFP)
یک اسیر فلسطینی (سمت راست) لحظه دیدار با خانواده‌اش پس از آزادی در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی که توسط جنبش حماس (AFP)
TT

اسرائیل ۳۳ زندانی فلسطینی را آزاد کرد.. با آزادی ۵۰ اسیر فلسطینی دیگر موافقت شدیک اسیر فلسطینی (سمت راست) لحظه دیدار با خانواده‌اش پس از آزادی در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی که توسط جنبش حماس (AFP)
یک اسیر فلسطینی (سمت راست) لحظه دیدار با خانواده‌اش پس از آزادی در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی که توسط جنبش حماس (AFP)

در چارچوب توافق تبادل اسرا بین حماس و اسرائیل، ۳۳ اسیر فلسطینی از جمله ۳۰ زن و ۳ کودک از زندان‌های اسرائیل آزاد شدند. این افراد به دنبال آزادی ۱۱ گروگان اسرائیلی دیگر توسط حماس، آزاد شده‌اند.
آتش‌بس چهار روزه بین اسرائیل و جنبش مقاومت حماس در نوار غزه که از ساعت ۷ صبح جمعه (به وقت محلی) آغاز شده برای ۲ روز دیگر (پنجشنبه صبح) تمدید شده‌است.
طی این توافق، جنبش روزانه حدود ده گروگان، زن و کودک اسرائیلی را در ازای آزادی سه برابر این تعداد فلسطینی از جمله زنان، کودکان و مردان جوان زیر ۱۹ سال توسط دولت عبری آزاد می‌کرد.
به گزارش روزنامه هاآرتس، مقامات اسرائیل، اسامی ۱۰ اسیر این رژیم که قرار است حماس روز سه‌شنبه براساس توافق آتش‌بس دو روزه آزاد کند را دریافت کرده‌اند.
به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد، کابینه گنجاندن ۵۰ زندانی زن را در فهرست زندانیان واجد شرایط برای آزادی در صورت آزادی گروگان‌های اسرائیلی دیگر تأیید کرده‌است.
اسرائیل فهرست اسامی ۵۰ زن فلسطینی را که قرار است در مقابل آزادی ۲۰ اسیر اسرائیلی آزاد شوند تصویب کرد.
پیش از این، قطر و حماس اعلام کردند که برای تمدید آتش‌بس بشردوستانه در غزه به مدت دو روز دیگر به توافق رسیده‌اند، در حالی که جنبش فلسطینی توافق با قطر و مصر را برای تمدید «با همان شرایط آتش بس قبلی» تأیید کرد.


آتش‌بس در غزه پس از یک ماه و نیم جنگ.. توافق مبادله اسرا تأیید شد

آتش‌بس در غزه پس از یک ماه و نیم جنگ.. توافق مبادله اسرا تأیید شد
TT

آتش‌بس در غزه پس از یک ماه و نیم جنگ.. توافق مبادله اسرا تأیید شد

آتش‌بس در غزه پس از یک ماه و نیم جنگ.. توافق مبادله اسرا تأیید شد

پس از فشارها و کشش‌های فراوان و تلاش‌های میانجی گرانه مصر، ایالات متحده و قطر، در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه، دولت اسرائیل و حماس از توافقی مبنی بر تبادل اسرا و آتش‌بس چهار روزه خبر دادند که به ساکنان نوار غزه یک ماه و نیم پس از آغاز جنگ فرصت نفس کشیدن دادند.
به گفته وزارت امور خارجه قطر، تعداد آزاد شدگان در توافق مبادله بین دو طرف نیز در مراحل بعدی اجرای توافق افزایش خواهد یافت.
در بیانیه ای که دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل منتشر کرد، آمده‌است: «دولت امشب طرح کلی مرحله اول دستیابی به هدف بازگرداندن همه بازداشت شدگان به خانه‌ها را تصویب کرد. در این چارچوب، ۵۰ زن و کودک در یک دوره چهار روزه آزاد خواهند شد و در این مدت جنگ متوقف خواهد شد».
این توافق همچنین شامل اعطای مجوز اسرائیل به حدود ۳۰۰ کامیون کمک رسانی روزانه از مصر به غزه و ورود سوخت بیشتر به غزه در زمان توقف درگیری‌ها می‌شود.


"دزدی دریایی حوثی" در دریای سرخ اسرائیل را هدف قرار داد


صورة متداولة للناقلة المخطوفة على يد الحوثيين في البحر الأحمر (إكس)
صورة متداولة للناقلة المخطوفة على يد الحوثيين في البحر الأحمر (إكس)
TT

"دزدی دریایی حوثی" در دریای سرخ اسرائیل را هدف قرار داد


صورة متداولة للناقلة المخطوفة على يد الحوثيين في البحر الأحمر (إكس)
صورة متداولة للناقلة المخطوفة على يد الحوثيين في البحر الأحمر (إكس)

شبه نظامیان حوثی روز گذشته در یک عملیات دزدی دریایی یک «کشتی باری اسرائیلی» را در دریای سرخ توقیف کردند و به سواحل یمن بردند، در حالی که تل آویو، اسرائیلی بودن کشتی را رد کرد.
یکی از رهبران حوثی که از افشای نام خود خودداری کرد، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما یک کشتی باری اسرائیلی را به سواحل یمن بردیم.
در همین حال، یک منبع کشتیرانی در بندر الحدیده که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران است، گزارش داد که کشتی به بندر الصلیف در الحدیده منتقل شده است.
به نوبه خود دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که کشتی ای که حوثی ها به دستور ایران به آن حمله کردند، توسط یک شرکت اسرائیلی اجاره شده بود.
حساب رسمی عربی اسرائیل در پلتفرم X به نقل از دفتر نتانیاهو نوشت: این کشتی متعلق به یک شرکت بریتانیایی و توسط یک شرکت ژاپنی اداره می شود.
این حساب افزود: 25 نفر از ملیت های مختلف در این کشتی بودند که هیچ کدام اسرائیلی نبودند.
دفتر نتانیاهو حمله به این کشتی را یک «جهش به جلو» از نظر حملات ایران توصیف کرد.
گروه حوثی در بیانیه‌ای در سکوی «X» متعهد شد که «همه انواع کشتی‌های زیر را هدف قرار دهد: کشتی‌های حامل پرچم رژیم صهیونیستی، کشتی‌هایی که توسط شرکت‌های اسرائیلی اداره می‌شوند و کشتی های متعلق به شرکت های اسرائیلی».
از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز روز گذشته نسبت به گسترش درگیری هشدار داد.
ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران به نقل از عبداللهیان در جریان حضور در جلسه کمیسیون گفت: جناح‌های مقاومت هوشمندانه برای سازماندهی فشار بر اسرائیل و طرف‌هایی که از آن محافظت می‌کنند کار می‌کنند و «توانمندی‌های زیادی هنوز فعال نشده‌اند».

Read also


آیا سایه جنگ با اسرائیل از لبنان دور شد؟


 
حمله موشکی «حزب الله» به سایت های نظامی اسرائیل در مرز با لبنان (رویترز)
  حمله موشکی «حزب الله» به سایت های نظامی اسرائیل در مرز با لبنان (رویترز)
TT

آیا سایه جنگ با اسرائیل از لبنان دور شد؟


 
حمله موشکی «حزب الله» به سایت های نظامی اسرائیل در مرز با لبنان (رویترز)
  حمله موشکی «حزب الله» به سایت های نظامی اسرائیل در مرز با لبنان (رویترز)

بحث و جدل نیروهای سیاسی لبنان این روزها بر سر ژنرال جوزف عون فرمانده ارتش است که دهم ژانویه بازنشسته می شود و موسسه ارتش بدون فرمانده. این بحث داغ ظاهرا داغ تر از اوضاع سیاسی و امنیتی در پی افزایش تنش و رویارویی بین «حزب الله» و اسرائیل در مناطق گسترده مرزی لبنان از راس الناقوره تا مزارع اشغالی شبعا شده است. با اینکه چهل و اندی روز از آغاز جنگ در غزه گذشته اما گویا خطر جنگ تمام عیار که گفته می شود به تحولات نوار غزه بستگی دارد از سر لبنان دور شده است.
نقل قول هایی که از برخی وزرا و نمایندگان از قول نبیه بری رئیس پارلمان و نجیب میقاتی نخست وزیر موقت شنیده می شود حاکی از این است که لبنان تا الان در معرض خطر و جنگ تمام عیار با اسرائیل قرار ندارد و هر چند درگیری های نظامی متقابل در حال افزایش است اما طرفین قواعد درگیری را رعایت می کنند و درگیری نظامی گاه گاهی از خط قواعد درگیری خارج می شود اما تحت کنترل است.
هدف درگیری نظامی در جنوب لبنان این است که «حزب الله» اسرائیل را سرگرم کند تا قدری از فشار بر جنبش «حماس» در نوار غزه کاسته شود. «حزب الله» با توجه به معادله موازنه وحشت استراتژی می خواهد توان نظامی ارتش اسرائیل را دچار فرسایش کند. به هر حال، تا حالا که تحول سیاسی برای گسترش جنگ جاری در غزه و درگیر شدن لبنان وجود ندارد. ناگفته نماند که ایران نیز به دنبال گسترش جنگ نیست. اگر ایران واقعا می خواست جنگ جاری به تمامی منطقه کشیده شود در زمان مناسب وارد عمل می شد و آن قدر معطل نمی کرد تا اسرائیل در غزه در قالب حمله زمینی پیشروی کند.
ایران پس از حمله «حماس» به شهرک نشین های اسرائیل در غلاف غزه تلاش کرد تا به جامعه بین الملل و به خصوص آمریکا پیام بدهد. امیر عبد اللهیان وزیر خارجه ایران در سفر زودهنگام خود به بیروت درست پس از حمله «حماس» با مقامات لبنانی دیدار کرد و گفت تهران از این حمله خبر نداشته و در آن دست نداشته و رهبران «حماس» بعد از حمله به مقامات ایران گفتند که می توانند چندین ماه در برابر تجاوز اسرائیل ایستادگی کنند.
حسن نصر الله دبیر کل «حزب الله» لبنان هم این موضع ایران را تکرار کرد و گفت که این گروه با توجه به تحولات جنگ در میدان وارد عمل می شود. نصر الله جزئیات بیشتری درباره دیدگاه «حزب الله» درباره جنگ ارایه نکرد و راهبرد ابهام سازنده را در پیش گرفت و سفرای برخی از کشورهای غربی در لبنان را سردرگم کرد و آنها نمی توانند پیش بینی کنند واکنش «حزب الله» درباره تشدید جنگ در غزه چه خواهد بود و آیا پای لبنان به جنگ جاری باز می شود یا خیر.
سفیران کشورهای غربی در لبنان سوال امکان آغاز جنگ در لبنان را در دیدارهایشان با بری رئیس پارلمان و میقاتی نخست وزیر موقت و عبد الله بوحبیب وزیر خارجه مطرح می کنند اما هنوز به جواب قطعی دست پیدا نکرده اند. سفرای غربی بارها از قول مقامات کشورهایشان به لبنانی ها هشدار داده اند که وارد جنگ نشوید.
پرزیدنت میقاتی سکوت رسمی دولت لبنان را درباره پرسش امکان ورود «حزب الله» به جنگ را شکست و گفت «حزب الله» رویکرد واقع بینانه و عقلانی در این باره دارد. «حزب الله» نمی خواهد که خلاف اراده اش موضع گیری کند اما برای فشار به جامعه بین المللی تلاش می کند تا این موسسه جهانی جلوی اسرائیل را بگیرد و نگذارد اسرائیل لبنان را به یک جنگ ناخواسته بکشاند چون تل آویو درباره جنگ با «حزب الله» تصمیم می گیرد و تصمیم در این باره با لبنان نیست اما «حزب الله» و لبنان خواستار فشار بر اسرائیل برای توقف تجاوز به غزه هستند.
نگرانی درباره گسترش جنگ اسرائیل به لبنان رفته رفته کاهش پیدا می کند. برخی از وزیران و نمایندگان در گفتگو با «الشرق الاوسط» از قول نبیه بری و میقاتی گفتند که لبنان حق دفاع از خود را دارد اما «حزب الله» از شرایط سیاسی و مالی کنونی در لبنان اطلاع دارد و به همین دلیل از روی عجله دست به اقدام غیر کارشناسی شده نمی زند و همسو با حساب و کتاب هایش در منطقه و به خصوص ایران حرکت می کند.
این نمایندگان و وزیران در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزودند «مسئولیت کشیده شدن لبنان به جنگ به عهده اسرائیل است. محافل غربی و بین المللی که با همه دم و دستگاه سیاسی خود به میدان آمدند و برای اسرائیل برای جنگ با «حزب الله» بهانه می تراشند باید اهرم فشاری بر تل آویو در راستای جلوگیری از تنش باشند چون لبنان همچنان به قطعنامه ۱۷۰۱ پایبند است و آن را اجرا می کند و به اسرائیل اجازه نخواهد داد که این قطعنامه را زیرپا بگذارد». بنابراین، پایبندی به قواعد درگیری در تقابل کنونی بین اسرائیل و «حزب الله» ویژگی اصلی این رویارویی است و چنانچه اسرائیل قواعد درگیری را نادیده بگیرد با پاسخ مستقیم «حزب الله» روبرو خواهد شد. پاسخی که پس از اقدامات جنایتکارانه اسرائیل علیه غیر نظامیان در جاده میان شهرک های مرزی بلیدا و عیناتا داده شد. حمله هوایی اسرائیل در این منطقه باعث جان باختن سه دختر بچه به همراه مادربزرگشان شد.
«حزب الله» آشکارا اعلام کرد که اسرائیل باید منتظر پاسخ ما باشد و شهرک نشین کریات شمونه و زیر ساختارهای الجلیل الاعلی زیر آتش «حزب الله» قرار گرفتند. «حزب الله» این تهدید را به فرماندهی «یونیفل» ابلاغ کرد تا آنها به اسرائیل بگویند که حملات موشکی به الجلیل الاعلی در پاسخ به کشتار غیر نظامیان بود. اسرائیل مجبور شد که پیام خود را از طریق آموس هوکستاین مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور انرژی به لبنان بدهد که حمله موشکی به خودروی حامل شهروندان غیر نظامی (مادربزرگ و نوه هایش) اشتباهی بوده و اسرائیل تصور می کرد که این خودروی نظامی است.
«حزب الله» در پاسخ به افزایش دامنه مناطق مورد هدف اسرائیل در لبنان چندین شهرک نشین در اسرائیل را بمباران کرد و آتش حملات «حزب الله» از منطقه عملیات تحت کنترل ارتش لبنان و یونیفل در جنوب رود لیطانی فراتر رفت.
رویارویی بین «حزب الله» و اسرائیل در چند روز گذشته بالا گرفته و پس از حمله زمینی ارتش اسرائیل به غزه به اوج رسید اما با این حال بسیاری از منابع دیپلماتیک غرب بر این باورند که این تنش تحت کنترل است حتی اگر گاه گاهی از مسیر متعارف خارج شود. البته روند تقابل نظامی بین «حزب الله» و اسرائیل در هفته های اول آغازین از حد متعارف خارج شد و به همین دلیل اکثریت ساکنان جنوب به خصوص در جبهه های مقدم درگیری از ترک خانه هایشان خودداری کردند. در اوایل درگیری چندین هزار خانوار خانه های موقت در مناطق کوهستانی اجاره کرده بودند تا در صورت گسترش دامنه رویارویی به آنجا پناه ببرند اما حالا این خانواده ها منصرف شدند. خیلی از خانواده ها هم برنامه ریزی کرده بودند نزد قوم و خویش خود بروند و اقامت کنند یا به مراکز ویژه آوارگان پناه ببرند که البته این مراکز هم به بازسازی و تعمیرات نیاز دارند و هم باید از امکانات و نیازمندی های حداقلی ساکنانشان برخوردار شوند.
کاهش خطر وقوع جنگ تمام عیار و نامحدود در جنوب لبنان به این معنا نیست که خطر وقوع جنگ کلا رفع شده چون ممکن است در اسرائیل از حالا برای رویارویی با «حزب الله» پس از پایان جنگ در غزه آماده می شوند. افراطیون دو آتشه دولت اسرائیل که یکی از آنها خود بنیامین نتانیاهو نخست وزیر است تردید نخواهد کرد از ترس غافلگیری احتمالی از سوی «حزب الله» خودشان اول به سراغ «حزب الله» برود. البته این گزینه در صورتی امکان اجرا شدن دارد که بنیامین نتانیاهو به دلیل افتضاح و شکست امنیتی و اطلاعاتی در پی بردن به حمله «حماس» به شهرک نشین های غلاف غزه مجبور به استعفا نشود یا برکنار نشود و در پرونده فساد نیز مورد پیگرد قضایی قرار نگیرد.
خلاصه اینکه وضع جنوب لبنان باید در اولویت دولت باشد که البته کاری در این زمینه از دست دولت برنمی آید چه برسد به اینکه اقداماتی برای مقابله با هر گونه حمله اسرائیل به لبنان در نظر بگیرد. به همین دلیل بازیابی کارکرد نهادهای دولت و انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت مسئولیت پذیر ضروری به نظر می رسد. قبل از همه اینها شاید توافق برای تعیین فرمانده ارتش و جلوگیری از خالی ماندن این کرسی ضروری است.
احیای نهادهای حاکمیت در لبنان در شرایط کنونی ضروری است چرا که نگرانی های منطقی درباره تلاش برای بازنگری در نقشه خاورمیانه وجود دارد و به همین دلیل لبنان باید قدرت چانه زنی در میز مذاکرات داشته باشد در غیر اینصورت نام لبنان در فهرست کشورهایی خواهد رفت که مرزهایش بازتعریف خواهد شد.


انجمن تجاری سعودی و ایرلند؛ همکاری در صنعت هوانوردی و منابع انسانی


 
بیش از ۸۰ تن از نمایندگان شرکت های سعودی و ایرلندی در انجمن تجاری مشترک درباره فرصت های سرمایه گذاری و همکاری مشترک گفتگو کردند (الشرق الاوسط)
  بیش از ۸۰ تن از نمایندگان شرکت های سعودی و ایرلندی در انجمن تجاری مشترک درباره فرصت های سرمایه گذاری و همکاری مشترک گفتگو کردند (الشرق الاوسط)
TT

انجمن تجاری سعودی و ایرلند؛ همکاری در صنعت هوانوردی و منابع انسانی


 
بیش از ۸۰ تن از نمایندگان شرکت های سعودی و ایرلندی در انجمن تجاری مشترک درباره فرصت های سرمایه گذاری و همکاری مشترک گفتگو کردند (الشرق الاوسط)
  بیش از ۸۰ تن از نمایندگان شرکت های سعودی و ایرلندی در انجمن تجاری مشترک درباره فرصت های سرمایه گذاری و همکاری مشترک گفتگو کردند (الشرق الاوسط)

نشست انجمن تجاری مشترک بین سعودی و ایرلند روز دوشنبه (۲۰ نوامبر) با حضور نیل ریچموند وزیر مشاور پروژه ها و تجارت و استخدام در جمهوری ایرلند و حسن بن معجب الحويزی رئیس اتاق های بازرگانی سعودی و جری کانینگهام سفیر ایرلند در سعودی در مقر اتاق بازرگانی سعودی برگزار شد.
بیش از ۸۰ تن از نمایندگان شرکت های سعودی و ایرلندی در این نشست درباره فرصت های سرمایه گذاری مشترک و همکاری به ویژه در حوزه هوانوردی و منابع انسانی گفتگو کردند. ایرلند سابقه طولانی در صنعت هوانوردی و هوا فضا دارد و یکی از کشورهای بنام جهان در حوزه منابع انسانی کارآمد و کارآزموده در بخش های گوناگون است.
نیل ریچموند وزیر ایرلندی گفت «روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین ایرلند و سعودی به اوج رسیده و شرکت های ایرلندی آماده حضور و سرمایه گذاری در بازار سعودی اند. از شرکت های سعودی می خواهیم تا با شناسایی فرصت های مختلف در ایرلند در این کشور سرمایه گذاری کنند. سند چشم انداز ۲۰۳۰ اثر سازنده و مثبت در سعودی و جهان داشته است. زمینه های همکاری بین دو کشور در حوزه هوانوردی و زیرساختارهای فرودگاهی بسیار زیاد است».
حسن الحویزی رئیس اتاق های بازرگانی سعودی گفت «سند چشم انداز ۲۰۳۰ و سند ۲۰۴۰ ایرلند چشم اندازهای روشن در حوزه ادغام و همکاری اقتصادی بین دو کشور ایجاد می کنند. همکاری اقتصادی بین سعودی و ایرلند و تشکیل انجمن تجاری بین دو کشور تحول بزرگی بوده و بدین ترتیب تنظیم یک برنامه استراتژیک یکپارچه درباره فرصت ها و حوزه های مد نظر برای سرمایه گذاری در دو کشور حائز اهمیت است. دو چندان شدن مبادلات تجاری بین سعودی و ایرلند نشانه فرصت های تجاری پنهان و دست نخورده ای است که باید مورد استفاده قرار بگیرند».
گفتنی است مبادلات بین سعودی و ایرلند در سال ۲۰۲۲ به ۵.۳ میلیارد ریال (۱.۴۱ میلیارد دلار) رسید و در این میان ۷۵ میلیون ریال صادرات سعودی و ۵.۲ میلیارد ریال واردات ایرلند بوده است.


سعودی: جامعه جهانی برای برقراری آتش بس فوری در غزه اقدام کند

 هیئت وزرای کشورهای عربی و اسلامی با وزیر خارجه چین گفتگو کردند (واس)
 هیئت وزرای کشورهای عربی و اسلامی با وزیر خارجه چین گفتگو کردند (واس)
TT

سعودی: جامعه جهانی برای برقراری آتش بس فوری در غزه اقدام کند

 هیئت وزرای کشورهای عربی و اسلامی با وزیر خارجه چین گفتگو کردند (واس)
 هیئت وزرای کشورهای عربی و اسلامی با وزیر خارجه چین گفتگو کردند (واس)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی بر لزوم برقراری فوری آتش بس در نوار غزه و افزایش ورود محموله های کمک به این منطقه ساحلی فلسطینی پرجمعیت تاکید کرد. غزه از هفتم اکتبر تحت محاصره کامل اسرائیل است. وزیر خارجه سعودی افزود غزه در آستانه یک فاجعه انسانی تمام عیار قرار دارد و جامعه جهانی باید برای توقف تجاوزگری اسرائیل وارد عمل شود.

رایزنی بین وزیران خارجه سعودى و چین در پکن (واس)

هیئت وزرای خارجی کشورهای عربی و اسلامی که در پی نشست اضطراری سران کشورهای عربی و اسلامی تشکیل شد دوشنبه (۲۰ نوامبر) با وانگ یی وزیر خارجه چین در پکن دیدار کردند. شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبد الله وزیر خارجه سعودی ریاست این هیئت را برعهده دارد.
هیئت مذکور شامل ایمن الصفدی معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اردن و سامح شکری وزیر خارجه مصر و ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین و ریتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی و حسین ابراهیم طه دبیر کل سازمان همکاری اسلامی می شود.
وزیر خارجه چین در آغاز نشست ضمن خوشامد گویی به هیئت وزرای خارجی عربی اسلامی گفت پکن از بیانیه پایانی نشست ریاض درباره راهکار دو کشوری بر اساس قطعنامه های بین المللی مربوطه حمایت می کند و از جامعه جهانی می خواهد برای پایان فاجعه انسانی در نوار غزه دست به کار شود.
وانگ یی افزود «باید با همدیگر فورا برای برقراری آرامش در غزه و برقراری صلح در خاورمیانه در اسرع وقت وارد عمل شویم».
وزیر خارجه چین خاطر نشان کرد «فاجعه انسانی در غزه روز به روز آشکارتر می شود و اوضاع غزه بر کشورهای دیگر نیز تاثیر می گذارد و اصل خیر و شر و اصول بنیادین انسانی را مورد بازنگری قرار می دهد».
به گزارش فرانس پرس وانگ یی افزود «جامعه جهانی باید هم اکنون وارد عمل شود و اقدامات موثری برای پایان دادن به فاجعه انسانی و گسترش دامنه آن انجام دهد. چین دوست و برادر کشورهای عربی و اسلامی است».
او گفت «ما همواره قاطعانه از حقوق و منافع مشروع کشورهای عربی و اسلامی دفاع و مقتدرانه از تلاش های ملت فلسطین برای به دست آوردن حقوق و منافع ملی مشروع خود حمایت کردیم».

از سوی دیگر اعضای هیئت وزرای خارجی بر لزوم برقراری فوری آتش بس و کوچ اجباری مردم فلسطین از نوار غزه و تسریع ورود کمک های لازم بشردوستانه برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی تمام عیار در نوار غزه تاکید کردند.
این هیئت وزرای خارجی با اشاره به اهمیت جلوگیری از کشتار بیشتر غیرنظامیان خواستار تحرک موثر جامعه جهانی در پایان دادن به بحران کنونی و ادامه اقدامات خلاف قوانین بین الملل و قانون انسانی بین المللی رژیم اشغالگر شدند.
هیئت مذکور ضمن رد قاطع اقدامات ستیزه جویانه رژیم اشغالگر اسرائیل با راهکار دو کشوری و حق تعیین سرنوشت و آزادی و استقلال ستیزی و فلسطینی ستیزی در کشور فلسطین تاکید کردند رژیم اشغالگر اسرائیل علیه ملت فلسطین انواع اقدامات جنایتکارانه را مرتکب شده و آنها را از آب و برق و آزادی رفت و آمد و زندگی با کرامت محروم کرده است.
هیئت وزرای خارجی تاکید کردند که جامعه جهانی و به خصوص اعضای دائم شورای امنیت باید مسئولیت اقدام برای توقف اقدامات رژیم اشغالگر اسرائیل علیه مردم فلسطین را بر عهده بگیرد و جلوی اقدامات بر خلاف قوانین بین الملل و قانون انسانی بین المللی و رفتارهای تحریک آمیز رژیم اشغالگر را بگیرند چون رفتار رژیم اشغالگر در مسیر صلح کارشکنی کرده و امنیت و صلح بین المللی را در معرض تهدید قرار می دهد.
سامح شکری وزیر خارجه مصر گفت «سیاست علنی کوچ اجباری فلسطینیان از غزه دنبال می شود اما موضع قاطع مصر و کشورهای عربی دیگر در رد آوارگی و کوچ فلسطینیان از غزه خط قرمز است. آوارگی و کوچ اجباری فلسطینیان صلح و امنیت و ثبات در منطقه و جهان را تهدید می کند».
وزیر خارجه مصر افزود «اسرائیل به طور هدفمندی جلوی ورود کمک و محموله های امدادی به غزه را می گیرد و می خواهد زیر آتش و محاصره فلسطینیان را وادار به ترک نوار غزه کند».
او خاطر نشان کرد «شورای امنیت وظیفه دارد از مشروعیت جامعه بین الملل حمایت کند. ما امیدواریم ابرقدرت هایی مثل چین نقش مقتدرانه تری برای توقف تجاوزی گری ها علیه مردم فلسطین داشته باشند».
او افزود «موارد نقض فاحش حقوق بشر توسط اسرائیل و جنایات جنگی اش در اسرائیل گسترده است اما عده ای نمی خوانند واقعیت را آنطور که هست بیان کنند. تجاوزگری های کنونی اسرائیل تحت پوشش برخی از قدرت های بزرگ انجام می شود».
ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین گفت «ما برای بررسی و گفتگو درباره جنایات وحشیانه اسرائیل علیه ملت فلسطین به پکن سفر کردیم. اسرائیل خواستار کشتار فلسطینیان و سلب حقوق آنها شده که با راهکار دو کشوری تعارض دارد».

گفتگو بین وزرای خارجه سعودی و اردن و چین (واس)

هیئت وزاری خارجی کشورهای عربی و اسلامی روز دوشنبه برای ایجاد یک تحرک بین المللی در راستای توقف جنگ اسرائیل در غزه وارد پکن شدند.
به گفته وزارت خارجه سعودی اقدامات بازدارنده برای توقف جنایات رژیم اشغالگر و استعماری اسرائیل و بازخواست مقامات آن به خاطر جنایاتشان در غزه و قدس و کرانه باختری از جمله اهداف سفر این هیئت وزرای عرب و اسلامی به چین است.
هیئت وزرای عرب و اسلامی همچنین برای ایجاد دالان های فوری برای عبور کمک ها و امداد و آغاز یک روند سیاسی جدی و فشار برای برقراری آتش بس فوری در غزه می کوشند.