زلنسکی از راندن ارتش روسیه از لیمان خبر داد

زلنسکی از راندن ارتش روسیه از لیمان خبر داد

یکشنبه, 2 اکتبر, 2022 - 08:15
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین (د پ آ)

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین یکشنبه (۲ اکتبر) گفت نیروهای روسیه از شهر لیمان از مناطق مهم و اصلی واقع در بخش شرقی کشور عقب کشیدند.
اظهارات زلنسکی یک روز پس از این مطرح شد که مسکو اعلام کرد ارتش روسیه از منطقه محل تمرکز خود در شمال منطقه دونتسک عقب نشینی می کند. این منطقه چند ماه پیش به تصرف ارتش روسیه درآمد.
 زلنسکی در یک پیام ویدیویی در کانال تلگرام خود اضافه کرد «لیمان از ساعت ۱۲:۳۰ (۹:۳۰) به وقت گرینویچ لیمان کاملا پاکسازی شد».
ارتش اوکراین شنبه (اول اکتبر) وارد منطقه استراتژیک لیمان در شرق کشور شد. وزارت دفاع اوکراین عصر شنبه در یک پیام توییتری نوشت «نیروهای هوایی اوکراین وارد لیمان در دونتسک شدند».
وزارت دفاع اوکراین یک ویدیوی یک دقیقه ای منتشر کرده که نشان می دهد دو سرباز اوکراینی پرچم زرد و آبی اوکراین را روی تابلوی ورودی شهر که رویش نوشته شده «لیمان» نصب می کنند.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه شنبه (اول اکتبر) در بیانیه ای گفت «ارتش روسیه پس از اینکه تهدید به محاصره شد از لیمان به خطوط امن تر عقب نشینی کردند».
ارتش اوکراین پیش از این گفت که چند هزار سرباز روسیه را در شهر لیمان واقع در منطقه دونتسک محاصره کرده است. روسیه اعلام کرد این منطقه به قلمرو روسیه ملحق شده است.

یک سخنگوی ارتش اوکراین گفت «حدود ۵۰ هزار تا ۵ هزار و ۵۰۰ سرباز روسی در لیمان و اطراف منطقه در چند روز گذشته محاصره شدند».
پس گرفتن لیمان یک پیروزی بزرگ برای حکومت اوکراین به شمار می رود چون این منطقه یک مرکز راه آهن مهم در بخش شرقی کشور است. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای