افتتاح بزرگ‌ترین واحد جذب و ذخیره‌سازی دی‌اکسیدکربن در سعودی

افتتاح بزرگ‌ترین واحد جذب و ذخیره‌سازی دی‌اکسیدکربن در سعودی

حرکت سعودی به سمت توسعه اقتصاد پاک هیدروژنی در جهان
شنبه, 12 نوامبر, 2022 - 00:15
تلاش های گسترده سعودی برای دست یابی به اهداف خود در حوزه حفاظت از محیط زیست و رفع چالش های تغییر اقلیم در دنیا (الشرق الاوسط)

بزرگ ترین واحد جذب و ذخیره سازی دی اکسید کربن خاورمیانه در سعودی با حضور شاهزاده عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی راه اندازی شد. شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نخست وزیر سعودی این ایده را مطرح کرده بود. طرح ابتکاری راهکارهای سوخت پاک برای فراهم کردن محصولات غذایی و مقابله با بحران انرژی و عدم امنیت غذایی در سعودی آغاز به کار کرد.

مرحله اول این واحد که بزرگ ترین واحد جذب و ذخیره سازی دی اکسید کربن خاورمیانه است می تواند سالانه ۹ میلیون تن دی اکسید کربن را جذب و ذخیره کند.
یک واحد جذب و ذخیره سازی دی اکسید کربن هم قرار است تا سال ۲۰۲۷ در شهر صنعتی الجبیل در شرق سعودی به بهره برداری برسد و ۴۴ میلیون تن دی اکسید کربن تا سال ۲۰۳۵ جذب و ذخیره خواهد کرد. این واحد جذب و ذخیره سازی دی اکسید کربن در الجبیل در توسعه حوزه هیدروژن پاک و سوخت پاک آمونیاک آبی دنیا سهیم خواهد بود.
دولت سعودی باور دارد که فناوری جذب و ذخیره سازی کربن اقدام موثر در راستای کاهش انتشار کربن به ویژه در حوزه نفت و گاز است.

راه اندازی واحد جذب و ذخیره سازی کربن بخشی از برنامه های دولت برای رسیدن به هدف اصلی کربن صفر تا ۲۰۶۰ است که به گفته ولیعهد با تنظیم و استقرار اقتصاد سبز و بدون کربن تحقق پیدا می کند.

این واحد در مرحله اول دی اکسید کربن را از ۳ کارخانه گاز طبیعی و ۶ کارخانه اتیلن گلایکون و یک کارخانه آهن و یک کارخانه تولید و توزیع گازهای صنعتی جذب می کند.

دی اکسید کربن جذب شده به واسطه خطوط انتقال گاز در لایه های زیر زمینی آهکی ذخیره می شود و در آینده در تولید هیدروژن و آمونیاک پاک سهیم خواهد بود. این برنامه با اهداف دولت سعودی برای جذب و جدا سازی کربن و مقابله با آثار تغییر اقلیم همسویی دارد.

طرح ابتکاری راهکارهای سوخت پاک برای فراهم کردن محصولات غذایی و مقابله با نبود انرژی و عدم امنیت غذایی که مورد توجه ولیعهد سعودی قرار دارد آغاز به کار کرد.

این طرح ابتکاری بر «گاز نفت مایع و انرژی های تجدید پذیر» به جای منابع سوخت متعارف و آلاینده برای آشپزی مبتنی است.

برنامه تقاضای پایدار برای نفت یک خط مشی استراتژیک جامع برای تسهیل اجرای این طرح ابتکاری کلان تنظیم کرد.
این خط مشی استراتژیک از پنج محور اصلی تاثیر هزینه بر کاربران و زیر ساختارهای مناسب و آیین نامه ها و آگاهی عمومی و عرضه سوخت تشکیل شده است.

دولت سعوی با این خط مشی استراتژیک در نظر دارد آثار بیماری ها و ناامنی غذایی و وضع بد محیط زیست را کاهش دهد.

ریاض با شراکت با طرف های دولتی و خصوصی برای ایجاد راهکارهای جامع برای کاهش کسری مالی دنیا می کوشد و در این راستا با صندوق توسعه بین المللی اوپک در ماداگاسکار برای مقابله با جنگل زدایی و ایجاد راهکارهای موثر برای کاهش هزینه همکاری می کند.

همکاری و سرمایه گذاری در ابتکار راهکارهای سوخت پاک برای تامین مواد غذایی اقدام مهم و بنیادین در راستای رسیدن به آینده پایدار برای جوامع است.

این دو ابتکار سعودی بخشی از تلاش دولت برای برطرف کردن مشکل تغییر اقلیم در دنیا با برگزاری بیست و هفتمین اجلاس تغییر اقلیم (کاپ ۲۷) در شرم الشیخ مصر همزمان شده است. دومین همایش ابتکار «سعودی سبز» و دومین اجلاس سران «خاورمیانه سبز» در حال برگزار شدن است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای