واشنگتن: اختلاف نظر با ریاض مثل ابر می گذرد

واشنگتن: اختلاف نظر با ریاض مثل ابر می گذرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ابتکار خاورمیانه سبز پیام مهمی از سعودی دارد
پنجشنبه, 10 نوامبر, 2022 - 12:30
بخشی از پاویون سعودی در کاپ ۲۷ و تمرکز روی ابتکارهای سبز دولت سعودی در داخل کشور و منطقه (الشرق الاوسط)

سام وربرگ سخنگوی میز ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت «اختلاف و تنش کنونی بین آمریکا و سعودی مثل ابر می گذرد».

وربرگ در گفتگو با «الشرق الاوسط» در حاشیه بیست و هفتمین اجلاس سرانه تغییرات اقلیمی سازمان ملل در شرم الشیخ مصر افزود «ابتکار خاورمیانه سبز پیام مهمی از جانب سعودی و بیانگر توجه دولت سعودی به مساله تغییرات اقلیمی است».

او افزود «در اینجا در صدد مقایسه بین طرح های ابتکاری کشورهای غیر نفتی و ابتکار سعودی نیستم اما ابتکار سعودی پیام ویژه و بسیار مهم دارد چون از سوی کشوری مطرح شده که روزانه ده میلیون بشکه نفت تولید می کند».

وربرگ درباره ارزیابی کارشناسان تناقض در حرف و عمل دولت آمریکا در مورد مساله تغییر اقلیم که خواستار افزایش تولید کشورهای نفتی شده خاطر نشان کرد «ما در دنیایی سرشار از تضاد و تناقض زندگی می کنیم. از یک طرف گرفتار تغییر اقلیم و آثار آن هستیم و از طرف دیگر ما به عنوان انسان نیاز به غذا و رفتن به سرکار و سفر داریم که همه اینها سوخت فسیلی می خواهد. پس دنیا الان برای کنار گذاشتن سوخت های فسیلی آمادگی ندارد».

مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر در چهار روز کنفرانس کاپ ۲۷ که «روز تامین مالی» نام گرفته گفت «این جلسه گواه پیوند بین سیاست های مالی و مسائل تغییر اقلیم است».

از سوی دیگر دیوید مالپس رئیس بانک جهانی ضمن دعوت به استفاده از انرژی های تجدید پذیر گفت «تامین مالی از منابع مختلف می آید. نیمی از بودجه مقابله با تغییر اقلیم یعنی حدود ۳۲ میلیارد دلار به برنامه های کنار آمدن با تغییرات آب و هوایی اختصاص پیدا می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای